"Başardığın zaman herkes senin arkadaşındır."
-Anonim
Genç Girişimciler İçin Marc Cuban’dan İlaç Gibi 3 Tavsiye
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Genç Girişimciler İçin Marc Cuban’dan İlaç Gibi 3 Tavsiye

  • 4 DK
  • 13-09-2017
  • 0 yorum
  • 971
Her genç girişimci, başarılarıyla ünlenen girişimcilerin verdiği tavsiyelere ihtiyaç duyar. Girişimciliğin temellerini ve kariyer opsiyonlarını iyi bilen girişimcilerden biri olan Marc Cuban, genç girişimciler için ilaç gibi tavsiyelerde bulunuyor.

Marc Cuban’ı ünlü NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi ve Amerika’da yayınlanan ünlü reality Show Shark Tank’ın yıldızı olarak tanıyoruz. Cuban, temelde girişimciliğin çocuk yaşta öğrenilmesi gerektiğini savunuyor. Eğer çocuklara fırsat verilirse, ileride iş hayatıyla ilgileneceklerini deneyimleriyle öğrenmiş.Yeni başlayanlar için girişimcilik zorlu bir sınav olsa da, başarılı isimlerin tavsiyeleri başarı yolunda önemli bir adım olabilir. İşte, Marc Cuban'dan büyük puntolarla bir kâğıda yazıp çalışma odanıza asabileceğiniz 3 önemli tavsiye…
1. Başarılı Olmak İçin Derhal İşe Koyulun
Daha üniversiteye başlamadan önce, iş hayatında ileride sizden beklenecek alışkanlıkları edinmeye başlamalısınız. Cuban, girişimciliğin yaşının daha erkene çekilmesi gerektiğini söylerken, işe erken koyulanların rekabette avantaj kazanacağının da altını çiziyor:

Cuban, “Çocukların girişimle ilgili yetenekleri öğrenmeleri şart değil; ancak bu yetenekleri öğrenmeye çalışırlarsa faydalarını görürler. Gerçekte hayal ettiğinizden çok daha fazla çocuk günümüzde iş kurmak istiyor ve bu konuda kendilerine rehberlik edecek birilerini arıyorlar. Başarılı olmak için üstün niteliklere, paraya veya süper bir zekâya ihtiyacınız yok aslında. Tek ihtiyacınız olan şey, düzenli olarak para kazanacak bir şey yaratmak” diyor.

2. Kaybedecek Hiçbir Şeyiniz Yok, Hata Yapmaktan Korkmayın
Kaybedecek şeylerinizden çok, kazanacak şeylerinizin olduğunu aklınızdan sakın çıkarmayın. Siz ne yaparsanız yapın, yaptığınız iş de ürünleriniz de hiçbir zaman kusursuz olmayacaktır. Büyük şirketler bile hata yaparken, genç bir girişimcinin hata yapmaması mümkün değil. Cuban, başarısızlığın yaşattığı duyguları ve hatalardan korkmamanın ne kadar zor olduğunu iyi biliyor. Yine de genç girişimcilerin yaptıkları hatalara aldırış etmeden yollarına devam etmeleri gerektiğini söylüyor.

Cuban, ‘hata’ ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Çocukların (veya gençlerin) hata yaptıklarını düşünmüyorum. Yüz bin dolarlık şirketler yönetmiyorlar zaten. Küçük bir şirket gibi başlayarak tasarladıkları ürünleri satıyor veya satın aldıkları ürünü akrabalarına ya da komşularına yeniden satıyorlar. Yanlış bir yolda değiller. Yalnızca pratik yapıyorlar.”

3. Mutlaka Kendinize Koyduğunuz Bir Hedefiniz Olmalı
Eğer iş hayatında kendinize bir hedef koyarsanız, daha mutlu çalışır ve hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Kendinize koyduğunuz küçük hedefleri başardığınızı gördüğünüzde özgüveniniz artar. Başlarda hedef koymak zor gibi görünse bile ileride bunun aslında ne kadar da kolay olduğunu görürsünüz.

Cuban, hedef koymadan başarılı olunamayacağını dile getirerek şunları söylüyor: “İşe genç yaşta koyulmuş pek çok girişimci ile tanıştım. Şimdi baktığımda her biri işlerinde gayet başarılılar. Başarılı olmalarının sırrı ise kendilerine koydukları hedefler ve bu hedefler doğrultusunda kendilerini başarıya adamış olmaları gibi geliyor bana. Gençlerle yetişkinlerin düşünce mekanizmaları arasında belirgin farklar var. Yetişkinlerin aksine gençler, rahat bir emekliliğe değil öğrenmeye ve birikim yapmaya odaklanırlar.”
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın