"yükün dürüstlükse gücün belki düşer ama başın düşmez!"
-Anonim
Gates, Buffett, Cohen’in Kirli Sırları ve Yaptıkları Hatalar

Gates, Buffett, Cohen’in Kirli Sırları ve Yaptıkları Hatalar

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 07-02-2018
  • 0 yorum
  • 2K

Gates, Buffett, Cohen’in Kirli Sırları ve Yaptıkları Hatalar

Başarısızlık=Başarı
Dünyanın en zengin insanlarının kirli sırlarını ve yaptıkları hataları hepimiz merak ederiz. Biraz araştırınca aslında çoğu girişimcinin kimselerin bilmek istemeyeceği sırlarının ve zamanında yaptıkları büyük hatalarının olduğunu görürüz. Çünkü her biri milyarlarca para kazanmak için özel yaklaşımlar seçerler.

Şimdi zengin yatırımcılardan Bill Gates, Warren Buffett ve Steve Cohen’i mercek altına alıyoruz.
Bill Gates


Gates, Buffett, Cohen’in Kirli Sırları ve Yaptıkları Hatalar 1

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, mal varlığının net değerini 90.2 milyar dolar şeklinde bildirdi. Dünyanın en zengin milyarderlerinden biri olan Gates’in kirli sırrı ise Microsoft’un rakibi olan Apple’a yardım etmek…

1990’lı yıllar Apple için çok zor geçmişti. Şirketin kârları düşmüş ve net olarak kayıplar dönemi yaşanmıştı. Microsoft, aynı dönemde 1,18 milyar dolarlık gelir artışını 2000’lerde yaklaşık 23 milyar dolara çıkarmayı başarmıştı. 1997 yılında Apple’ın yatırıma ihtiyacı vardı ve Apple, 150 milyon dolarlık hisse satarak Microsoft ile ortaklık kurdu. Anlaşmanın bir parçası da Gates’in büyük hatasıyla ilgiliydi: Microsoft, Apple’a yazılım sağlayarak ürünlerin ömürlerini uzatmış oldu. Başka bir açıdan bakıldığında ise, Apple’a verilen bu destek, Microsoft için ciddi bir rekabet gücü yarattı.

Warren Buffett


Gates, Buffett, Cohen’in Kirli Sırları ve Yaptıkları Hatalar 2

Günümüzün en önemli yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, hatalarını rahatlıkla itiraf etmesiyle bilinir. Amerika’daki en zengin üçüncü kişi olma unvanına sahip olan Buffett, mütevazıdır da. 78 milyar dolarlık servetini yatırım konusundaki uzmanlığıyla elde etti. Ama yine de kendi kuralını çiğnedi…

Warren Buffett, yıllarca teknoloji yatırımlarından uzak durdu. 2011’de ise bir istisna yaparak teknoloji devi IBM’e büyük bir yatırım yaptı. Buffett’ın yatırım yaptığı süreçte IBM hisse senetlerinin alım fiyatları 167-197 dolar civarındaydı. IBM için güncel hisse senedi fiyatı ise 153 dolar civarında.

Steve Cohen


Gates, Buffett, Cohen’in Kirli Sırları ve Yaptıkları Hatalar 3

13 milyar değerindeki mal varlığıyla dünyanın en zenginleri arasında yer alan Steve Cohen de zamanında büyük bir hata yapmıştı. Bu hata yüzünden de serbest yatırım fon ve menkul kıymetleri yöneten firması SAC Capital kapatıldı. Cohen’in kirli yatırım sırrı ciddi bir yasal iddianameydi. Bir veri ağı kullanan büyük bir makine icat etti. Bu makinenin yapabildiklerinden bazıları illegaldi.

SAC Capital tarafından bankalara sızan bilgiler olduğu tespit edildi ve bunun meşru ticaret kurallarına aykırı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine de şirket, müşterilerine paralarını iade etmek zorunda kaldı. Cohen ise ceza olarak 1.8 milyar dolarlık bir para ödedi ve iki yıl boyunca dış para yönetimi yapmasına yasak getirildi.
"Gates, Buffett, Cohen’in Kirli Sırları ve Yaptıkları Hatalar" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et