1. Futbol’un Kişisel Farkındalığımıza 5 Önemli Etkisi
Futbol’un Kişisel Farkındalığımıza 5 Önemli Etkisi

Futbol’un Kişisel Farkındalığımıza 5 Önemli Etkisi

  • 24-07-2018
  • 0 Yorum

Futbol, günümüzün ve bu çağın halen en gözde sporları arasında yerini almaktadır.  Doğası gereği futbol, rekabetin üst düzeyde yaşandığı, kıyasıya karşılaşmaların olduğu ve bu iki taraflı oyunun da her daim iki tarafı da ayrı ayrı destekleyen izleyicileri ya da taraftarları olduğu aşikâr olan bir oyundur aslına bakarsanız.

Son bir aydır futbolseverler Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası organizasyonu ile adeta yatıp, kalkıyorlardı. Turnuvanın ilk günlerinde günde üç tane futbol karşılaşması izleniyor, futbolsever kitle deyim yerinde ise futbola doyuyordu. Turnuva boyunca taraftarlar için de durum farklı değildi. Her ülke taraftarı kendi ülkesini amansızca destekliyor, heyecan duyuyor ve son derece konsantre bir biçimde turnuvaya kanalize oluyorlardı. Kazanan tarafın taraftarları sevinç, kaybeden tarafın taraftarları ise üzüntü duyuyor, zaman zaman ortam geriliyor, bazen haksızlıklara tepkiler, bazen de futbolun doğrularına alkışlar yükseliyordu Rusya’daki tüm stadyumlarda. Futbol bize bir kez daha hayatın içinden bir olgu olduğunu haykırıyor, her daim hayatın içinden anlar barındıracağına dair doneler veriyordu açık açık.

İşte Dünya Kupası organizasyonu sırasında da bir kez daha gördük ki Futbol, Simon Cuper’in deyimi ile asla, sadece futbol değildi.

Dünya Kupası ve tüm futbol organizasyonları sırasında bireysel anlamda hayata dair birçok şey yaşamaktayız. Kişisel farkındalığımızı arttıracak 5 futbol kazanımına daha yakından bakmaya ne dersiniz.

Aidiyet Duygusu

Futbol’da aidiyet duygusu olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Her birey tuttuğu takıma karşı aidiyet duygusu hissini tadar. Bu hissin ne demek olduğunu maça giderek, forma alarak, gündelik hayatına takımını katarak deneyimler.

Odaklanma

Futbol karşılaşmaları son derece güçlü bir odaklanma ve konsantrasyon ile izlenen mücadelelerdir. Odaklanma anlamında futbol izleyicisi olmak büyük bir kazanımdır.

Kazanma İç Güdüsü

Futbol, kazanma içgüdünüzü harekete geçirebilecek yoğun donanımlara sahip bir oyundur. İster istemez kazanma arzunuz gün yüzüne çıkar.

Haksızlığa Verilen Tepki

Futbol karşılaşmaları sırasında ortaya çıkabilecek olan yanlış kararlara ya da haksız kararlara vereceğimiz tepki bizim haksızlık karşısında ne denli tahammülsüz olduğumuzun bir göstergesidir.

Adrenalin Salgısı

Vücudumuz futbol karşılaşmaları sırasında oldukça yoğun bir şekilde adrenalin hormonu salgılar. Bu da belki de ihtiyaç duyduğumuz heyecan katsayısının yükselmesi anlamına gelir.

  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon
Yenilikçi fikirlere sahip olan girişimciler her zaman bir adım önde. Artık inovatif düşünemeyenler yatırım alamıyor ve pazarda ...
Motivasyon
Hiçbir şeye yetişemiyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Sadece iş hayatında değil, sosyal hayatta da bir şeylerin hep gerisinde kalıyor ...
Kişisel Gelişim
Aklınızda süper bir iş fikri var. Peki ilk olarak ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kendinize sizin fikrinizi destekleyecek doğru bir ...
Motivasyon
Zirveye ulaşabilmek için her gün düzenli olarak yapmanız gereken bazı alışkanlıklar var. Bunlardan biri de yatakta uyuyarak geçirdiğiniz ...
Kişisel Gelişim
Şirket kurmak her girişimci ruhlu insanın hayali. Ama en büyük endişe de bu şirketi kurduktan sonra işleri mahvedip şirketi batırmak ...
Kişisel Gelişim
Şirketinizi genişletirken işinizi başarılı bir şekilde nasıl finanse edeceğinizi ve tuzaklardan nasıl kaçacağınızı ...
home search notifications 1 person