"Kedi hayallerinizi gerçekleştirin ya da bir başkası, onun hayalini gerçekleştirmeniz için sizi işe alacaktır."
-Farrah Gray
Franchise Nasıl Başlatılır?

Franchise Nasıl Başlatılır?

  • 3 DK
  • 03-10-2018
  • 0 yorum
  • 4K

Şirketinizi genişletirken işinizi başarılı bir şekilde nasıl finanse edeceğinizi ve tuzaklardan nasıl kaçacağınızı öğrenin.

Kendi  işinin patronu olmak isteyen girişimciler için cazip bir fırsat olabilir. Ayrıca, faaliyetlerini genişletmek ve şirketlerinin ölçeklerini ve kârlarını artırmak isteyen bağımsız işletme sahipleri için de aynısı geçerli diyebiliriz. Bir franchise başlatmak kolay değil. Başlangıç maliyetleri, işletme sermayesi, göz önünde bulundurulması gereken pazarlama ve yasal ücretlerle, bu önemli adımı atmak uzun vadeli finansal başarıyı sağlayabilir.

Bir yerden franchise almak zor olabilir ve gerçekçi beklentiler oluşturmak çok önemlidir. ‘’Başarılı bir franchise satın aldığınız da otomatik olarak başarılı olacağınız konusunda bir yanlış anlaşılma var. Tüm işler de zaman ayrılıp başarılı olmak için çok çaba sarf edilmelidir.’’

Kısa bir süre önce bir franchise satın aldıysanız veya franchise başlatmayı düşünüyorsanız bu konuda deneyimli birkaç kişiden ve danışmanlardan bilgi almalısınız. Önemli konulardan biride işletmenizi nerede kuracağınıza doğru karar verin.

Bir eğitim programı geliştirin. Çoğu franchise’da olmasa da bazı franchise’lar için bir eğitim programı vardır. Tam olarak öğreneceğiniz şey franchise'e bağlıdır, ancak bir restoran satın aldıysanız yönetim sisteminin nasıl çalıştığına dair ana unsurları öğrenmelisiniz. Böylece restoranınız diğer tüm restoranlarda olduğu gibi aynı şekilde çalışır. Örneğin, bir vergi muhasebesi imtiyazı satın alırsanız diğer tüm vergi muhasebesi imtiyazlarının işlevini tam olarak nasıl yerine getireceğini öğreneceksiniz. Muhtemelen yöneticilerin ve diğer kilit personelin de eğitimden geçmesini sağlayacaksınız, böylece yeni çalışmaya başlayacak kişileri eğitebilirsiniz.

“Dünyanın en iyi satış elemanı siz olabilirsiniz, ancak bu satın aldığınız franchise sisteminde size büyük fayda sağlamaz,” diyor Atlanta merkezli franchise  sahibi olan ShelfGenie'nin CEO'su Andy Pittman. “Bir franchise sistemi bir bisiklet gibidir.” Sistemi takip ettiğinizde, sürünür ve harika bir şekilde döner. Sistemi değiştirmeye başladığınızda, lastikler patlamaya başlar ve sonunda bisiklet düşer. ”

Ve unutmayın ki, çalışanlarınızın da eğitilmesi gerekiyor. Bu zaman ve paraya mal olsa da…

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın