"karanlığa söveceğine, kalk bir mum yak!"
-Konfucyus
Fotoğraf Denilince İlk Akla Gelen Kodak Markasının Düşüşünün Nedenleri

Fotoğraf Denilince İlk Akla Gelen Kodak Markasının Düşüşünün Nedenleri

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 4 DK
  • 27-06-2018
  • 0 yorum
  • 6K

Fotoğraf Denilince İlk Akla Gelen Kodak Markasının Düşüşünün Nedenleri

Başarısızlık=Başarı

80’lerin ve 90’ların en favori kamera markası Kodak, 2000’lere geldiğimizde ciddi bir düşüş yaşadı. Günümüzde ise Milenyum kuşağındakilerin çoğu bu markayı tanımıyor olabilir. Nerdeyse iflas etmek üzere olan marka neden böyle talihsiz bir sonla karşı karşıya kaldı? Dijital dünyada basılı fotoğraf akımını canlandırmak mümkün mü? Zamanının fotoğraf alanındaki öncülerinden olan marka, işletme süreçlerinde yaptığı hatalardan dolayı günümüzde iflasın eşiğinde.


Kodak ve Dijital Fotoğrafçılık

 Markanın istihbarat şefi Vince Barabba’nın anıları, şirketin neden başarılı bir dijital dönüşüm süreci geçiremediğini gözler önüne seriyor. İlk dijital kamerayı tanıtan Sony, şirket için en önemli rakiplerden biri hâline dönüştü. Dijital kameranın ortaya çıkmasından sonra çalışanların aklında birkaç soru vardı. Dijital kamera basılı fotoğrafın sonu olabilir mi? Kodak bu gelişmeler karşısında ne yapacak? Yeni gelişmeleri takip etmek için yoğun bir araştırma ve geliştirme sürecine girmeye gerek var mı?


Vince Barabba, dijital fotoğrafçılık akımından kaçınılamayacağının farkındaydı. Günümüzde bunun doğru bir tahmin olduğunu hepimiz rahatlıkla görebiliyoruz. Barabba’nın tahmin edemediği durum ise dijitale geçişin bu kadar hızlı olacak olmasıydı. Ve şirketin geçiş sürecinde pasif bir rol izlemesi de tahminlerin dışındaydı. Şirket çalışanları ve yöneticileriyle yaptıkları toplantılar sonucunda, dijitale geçişin en az 10 yıl daha süreceğini söyledi. Ama bu tahminler pek doğru çıktı denemez.


Rakip Teknolojileri Değerlendirme Başarısızlığı

 


Şirketin yaptığı en büyük hata, 10 yıllık süre içerisinde dijital fotoğraf teknolojisine hiç yatırım yapmaması oldu. Bu da kaçınılmaz olarak şirketin sonunu hazırladı. 90’ların ortasında dijital fotoğraf makinası girişimleri olsa da Kodak markası Sony gibi devler karşısında zayıf bir performans sergiledi.


Şirketin başarısızlığı ve fotoğraf devinden neredeyse batan bir şirkete dönüşmesi, girişimciler için önemli dersler içeriyor. Bunlardan en önemlisi rakip teknolojileri tanımak ve önleyici mekanizmalar geliştirmek. Sürekli olarak bildiğiniz işi yapmak ve gelişim sağlamamak, şirketlerin önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor.

Başarısızlık Nasıl Önlenebilirdi?

 


Kodak’ın başarısızlığını önlemek için izleyebileceği birkaç yöntem vardı. İlk olarak şirketin değişimi kabul etmesi gerekiyordu. Zaten şirketin batışını hazırlayan da değişime karşı direnç göstermesi oldu. Diğer bir durum ise işletme planını esnek tutmaktı. Fakat şirket bunu yaparken de başarısız oldu.

Esnek işletme yapısı, şirketlerin ve şirket çalışanlarının değişen piyasa koşullarına hızlı bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca şirket süreçlerinin bütüncül olarak ele alınması önemlidir. Şirket içi süreçler birbiriyle bağlıdır. Tüm süreçler ayrı ayrı ele alınırsa bütüncül bir yaklaşım elde etmek mümkün olmayacaktır. Eskilerin popüler fotoğraf makinası markası da tüm bunları göz ardı etti. Kaçınılmaz sonuç olarak günümüzde marka, sadece 80’ler ve 90’larda yaşayanların hatıralarında kalan güzel bir anı olarak varlığını sürdürüyor. Dijital fotoğraf çağına uyum sağlamaya çalışsa da Kodak bunun için biraz geç kalmış görünüyor.

"Fotoğraf Denilince İlk Akla Gelen Kodak Markasının Düşüşünün Nedenleri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et