"binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, tek bir adımla başlamak zorundadır."
-Lao Tzu
Fintech Nedir?

Fintech Nedir?

  • 9 DK
  • 15-12-2020
  • 0 yorum
  • 314

Fintech Nedir?

Başarısızlık=Başarı

Finansal hizmetlerdeki iyileştirici teknoloji çözümlerinin kısaltılmışı olan fintech geniş bir ağı bünyesinde barındırıyor. Küresel çapta müşterilerin işlemlerini kolaylaştıran bu endüstride geleneksel olanla rekabet üzerinden varlığını sürdürüyor.  Teknolojik kolaylıkların üstünlüğünü bir açıdan bu şekilde sağladığı da söylenebilir. 

Fintech Nedir?

İş modelleri ve mobil uygulamalara yönelik bir dizi teknolojik yeniliği bünyesinde barındıran finansal sistemler fintech olarak nitelendiriliyor.  Etki alanı her geçen gün genişlediği için yatırım kapasitesi açısından hızlı bir ilerleme olduğu söylenebilir. Bu hızlı ilerlemede dünya çapında internet ve mobil uygulamaların yaygınlaşması önemli bir yere sahip.  Uygulama alanları ve işlemlerde kullanılan dijital alt yapıda belirli aralıklarla değişim olması bu alanın uzun vadeli çözümlere odaklandığının göstergesi denebilir.


Girişim açısından bakıldığında firmalar küresel düzeydeki çalışma alanlarını kullanırken fintech nedir sorusuna her defasında yeni ve farklı bir yanıt vermeyi amaçlıyor. Finansal alanların tümünde mobil kolaylıklara daha fazla odaklanılması bu endüstriyi bir miktar daha merkezi bir hale getiriyor. 

Fintech Bankacılık

Bir banka hesabı açmak istediğinizde fintech bankacılık uygulamasından faydalanabilirsiniz. Bankaya doğrudan giderek başvuru yapmadan mobil uygulama ile bunu sağlamak kısa bir sürede gerçekleşiyor. Dilediğiniz anda ve yerde bunu yapabiliyor olmanız birçok açıdan kolaylık sağladığı için belirgin bir pratik fayda söz konusu. Bir anlamda telefonunuz hesaplarınızı takip edebildiğiniz bir sistem barındırmaya başlıyor.


Bankacılık işlemlerinizde para transferlerini yaparken ödeme güvencesi ve hata risklerinin azalması kullanıcılara ekstra artı sağlıyor. Yatırım için hazırlık yapanlar fintech banka işlemlerini kullanarak finansal faaliyetleri rapor ve incelemelerle değerlendirmiş oluyor. Bankadan altın veya diğer bir finansal yatırımlarda sağlıklı bir analiz için uygulamanıza odaklanabiliyorsunuz.

Fintech Avantajları 

Tüketicilerin genel beklentilerine uygun birtakım çözümler sunan fintech, çok yönlü avantaj sağlıyor. İşleyiş süreçlerinde mobil uygulama ve hizmetlerde özellikle banka – müşteri ilişkilerine odaklanması ve bunu yeniden tanımlaması önemli fintech girişimleri olarak düşünülebilir. Kişiler arası para gönderimleri konusunda bu açıdan önemli bir ilerleme söz konusu.


  • Finansal alanda hizmet veren birçok kuruma yönelik yapılan girişimlerde başarılı geri dönüşler alan fintech bu kategoride daha çok bilinirliği vaat ediyor. Çekici tekliflerle müşterilerine yatırım alanını tanıtması ilgi odağının daha geniş bir kapsama yayılmasına fırsat sağlıyor.
  • Bütünde pratik çözümler fintech uygulamaları kapsamında karakteristik özellik olarak düşünülebilir. Dijital alandaki işlemlerinizin hız açısından avantaj sağlaması işlemlerinize önemli bir kolaylık katacaktır.
  • Fiyat açısından, oluşturulan teknolojik ağda bir şube ya da fiziksel yapı gereksinimi olmadığı için girişim kullanım maliyetlerinde avantajları bulabilirsiniz. Ayırt edici bir sektör olarak geleneksel hizmetlerle kıyaslandığında ekstra harcama yapılmaması cazip görünmektedir.
  • Müşteri bağlantıları odağında işlemleri yürüten sistemde bu konumlandırma dışında bağımsız bir akış söz konusudur. Çeşitliliği artırıcı bir hizmet etkisi olduğu için birçok geleneksel olan sistemdeki sınırlandırma da kalmamıştır.
  • Ayrıntılı ve kişiselleştirilmiş bir finansal deneyim kazanmak, fintech kuruluşlarının sağladığı avantajlar arasındadır. Bu deneyimi kazanmak için gereken teknolojik alt yapı bulunduğu için çeşitli kanallardan daha kişisel veriler temin edilebilir. Fintech firması elde edilen verilerin doğru ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayarak yüksek memnuniyet derecesi sunar.

Fintech Ekosistemi Nedir?

Fintech ekosistemini farklı kategoriler altında incelemek mümkündür. Yapılan sınıflandırmayla nasıl bir işleyiş yapısı olduğunu daha yakından görebilirsiniz.

Kullanıcı isteklerine odaklanan talep kategorisi,  finans kuruluşları, genel işletmeler, tüketiciler yer alır.  Dijital alanda ödeme vs. hizmetleriyle ilgili devlet kurumları da dahil herkes bu kategoride yer alabilir. Kaldı ki regülasyonları yapan devlet olduğu için düzenleyici denetleyici kurumlarla doğrudan bir yön verilmesi mümkün hale geliyor.


Büyüyen şirketlerde finansal açıdan fintech, yeni bazı girişimler ve gelir kaynakları olarak düşünülüyor. Maliyeti az olduğu için ciddi bir kazanç ve potansiyel bulunabiliyor. Halka arz için yatırım yapanlar ve bazı devlet desteklerini fintech ekosistemi  içerisine dahil etmek mümkün. Bu yeni kaynakta teknik anlamda var olan deneyimler finansal kurumlarda insan kaynağı açısından da bir zemin oluşturuyor. 

Yeni ve ihtiyaç duyulan fintech firmaları, aslında iş gücü açısından belirgin farkları da beraberinde getiriyor. Teknoloji şirketleri ve girişimciler güncel ihtiyaçlara anlık çözümler üretmek üzere devamlı bir çalışma içerisinde denebilir. Kapsam açsısından geniş bir kitlenin ihtiyacı giderildiği için bu detaylar geri dönüşü olan bazı neticelerle öne çıkıyor.

Geleneksel açıdan bir firmada dijital alanda elde edilen avantajlara bakıldığında maliyet avantajını elde tutarken geniş çaplı ihtiyaçları karşılayan uygulamalar cazip görünüyor. Bu uygulamalarda diğer firmalardaki fark yaratan çalışmaların olup olmaması da detaylı analiz gerektiriyor. Benzer etkilerde fark yaratan işlemler müşterilere sağlayacağı faydalar bakımından firma tercihlerinin de belirleyicisi denebilir.  

Güvenilirlik fintech avantajları açısından müşterilere bu hizmetleri sunacak kapsamın iyi belirlenmesi nedeniyle başlangıçta aşılan bir soruna işaret ediyor. Çünkü bu temeli sağlamadığında tüm fintech firmalarının müşterilere fayda sağlaması gibi bir amaç ortadan kalkmış oluyor.  Bir anlamda finans ve dijital çalışmalarda elde edilen faydaları riskli yatırım platformları ile karıştırmamak gerekiyor. 

Müşteri deneyimlerini iyileştirmeyi isteyen finansal teknolojik çalışmaların tek çatı altında toplandığı fintech ile şirket düzeyinde uzun vadeli getiriler elde edebilirsiniz. Bu doğrudan fayda sağlayacak bir işlemdir ve talepleriniz doğrultusunda taleplere yanıt veren olumlu bir süreçtir. Müşteri kapsam ve kapasitenizi artırıcı çalışmalar için de bu yenilikleri kullanabilirsiniz. Fakat dijital alanda satış pazarlama daha da ayrı bir konudur.

Fintech Şirketi Seçmek

Dijital kapsama giren hizmetlerde fintech şirketleri çözümlerinden faydalanmak isteyenler için şu detaylar önemlidir: Güvenlik sertifikası, referans incelemesi, çevrenizde kullananlardan bilgi, internet aramasında şikayet kontrolleri, kurgulanmış bir uygulama örneği talebi gibi detaylara önem vermelisiniz. 

Fintech Türkiye 

En yenilikçi Fintech firmaları arasında yer almaya hak kazanan Papara ve MenaPay, iki Türk şirketi olarak dikkatleri çekiyor. Ülkelerarası sıralamada geçen sene verilerine göre Çin listenin başında bulunuyor. Türkiye’de yapılan çalışmaların her geçen gün daha da yaygınlaştığı biliniyor. Yurt dışı merkezli firmalarla bağlantılar ve daha da önemlisi Türkiye merkezli firmalarda ilerleme amaçlanıyor.

Gelecekte Türkiye’de fintech uygulamalarının daha da artması bekleniyor. Yapay zeka odaklı veri sistemlerinde ilerleme kaydedildikçe karar süreçlerinde etkinin artacağı bir çalışma düzeneği bulmak mümkün. Gelir kayıplarını engelleyen sistemler fintech türkiye firmalarının sayısının artışı yönünde bir gelişim sağlayacağa benziyor. Yatırım alanının daha da fazla sistemli bir hale gelmesi, bankacılık sektörüne ek olarak artılar sunuyor.

Fintech uygulamaları ile bitcoinin arka plan teknolojisinin bu alanla daha fazla bağdaştırılacağı düşünülüyor. Blok zinciri alanında yükseliş söz konusu olduğu için bu iki farklı kategorinin yeni çalışmalar içinde olacağı biliniyor. Yatırımla alakalı bu durum, dijital bankacılık hizmetlerinin kapsamının genişlemesinin ardından bekleniyor.   Yaygınlaşan bir ihtiyacı karşılayacağı için sektörün temel bir ihtiyacı durumuna gelecek.   

Uluslararası düzeyde girişim yapmak isteyenler için yatırımcılara cazip gelen bir teknolojik alt yapı söz konusu.  Risk almadan büyüme niyetindeki şirketlerin bu platformlardan büyük oranda faydalanması bekleniyor.  Bu global düzeyde yayılım amacı fintech firma yatırımlarının teknoloji ve girişimcilikle beraber değerlendirilmesini barındırıyor.  Bir anlamda büyüyen bir kapsam var ve bunun içerisindeki firmaların da kapsamı giderek çoğalıyor. 

"Fintech Nedir?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et