"Üşenme. Erteleme. Vazgeçme."
-A.Fuat Başgil
Fikir Çalmak Değil, İlham Almak

Fikir Çalmak Değil, İlham Almak

  • 5 DK
  • 17-05-2018
  • 0 yorum
  • 5K
Bugün ülkemizde aklında bir girişim fikri olan kişilerle konuştuğunuzda, eğer gerçekten aklındaki fikrin çok büyük ve arkasından gidilebilir olduğuna inanıyorsa fikrini açıklamayabiliyor. Bu oldukça yaygın bir durum. Bu bazı durumlarda doğru bazı durumlarda ise yanlış bir tutum. Şimdi hangi durumlarda doğru veya yanlış olur, bunu beraber değerlendirmeye çalışalım.

Fikrini Ne Zaman Anlatmalısın?
Fikirler bir anda ortaya çıkabilirler, ya da yıllarca yavaş yavaş gelişebilirler. İki şekilde de her fikrin ciddi olarak değerlendirilmeye başladıktan sonra bir demlenme süresi vardır. Çay gibi, kafaya koyduktan sonra belirli bir süre demlenip ayrıntılar belirlenmezse, psikolojik olarak o yola hazırlanılmazsa o fikir çiğ kalır. Gelişememiş fikirlerin yola revan olması çoğu zaman hüsranla sonuçlanabilir çünkü hazırlı yolun en büyük bölümünü oluşturan kısımdır.

Bununla beraber tek kafadan tek bir sesle gelişen fikirler kendini geliştiremez. Sizin fikirleriniz girişim için anne sütü gibidir. Ancak hiç kimse tek bir yemekle büyüyemez. Evet, anne sütü çok faydalıdır, olmazsa olmazdır ama belirli bir yaştan sonra diğer besinleri de almalı ve kendinizi geliştirmelisiniz.
Fikrinizi de belirli temelleri oturduktan sonra anlatmalısınız. Anlatmazsanız geri dönüş alamazsınız ve dış bir gözün size sağlayacağı avantajdan faydalanamazsınız.

Peki ya fikrimi çalarlarsa?


Arkadaşlar gerçekçi olalım. Daha ortada fol yok yumurta yokken kimse havada bir fikri alıp sermayesini, zamanını ve enerjisinin tümünü başkasının hayalini gerçekleştirmek için harcamaz. Belki hepimiz onlarca farklı girişim projesi duymuşuzdur. Hangisinin çalındığını duyduk? Hatta kaç tanesinin hayata geçtiğini duyduk? Sayılıdır. Yani daha insanlar kendi fikirlerini dahi hayata zor geçirirken başkasının temel attığı fikri uygulamak kimse için akıl karı değildir, ve emin olun uygulasa bile başarılı olamayacaktır.

Yani bu konuda demek istediğim; fikriniz daha sadece fikir aşamasında gelişirken onu uygun olan ve size yardımcı olabilecek kişilere anlatın, fikir alın, fikir verin. Bu gelişmenin anahtarlarındandır.

Fikrini Ne Zaman Anlatmamalısın?
Aslında bu soru yanlış bir soru. Çünkü fikir her zaman anlatılabilir. Ama ne zaman fikir olmaktan çıkmışsa ve yola düşülmüşse artık ağızlar mühürlenmelidir. Tabii ki genel olarak projenin hedefi ve varılması istenen yer söylenir. Ama artık projenin ayrıntıları sadece ekip içinde kalmalıdır ve ekip içinde geliştirilmelidir.

Çünkü artık hayata geçmiş bir fikir çalınmaya müsait, gerçekleştirilebilir demektir. Gerçekleşmesi mümkünse, çalınması da mümkündür. Bunun sebebi ise şudur; insanlar zahmet çekmeyi sevmez. Yoksa fikir zaten bol. Tamam sizinki güzel olabilir ama fikirlerin çalınmasının temel sebebi üretmek gerekmemesidir. Hazırdır. İşte bu yüzden hayatta olmayan fikirler çalınmaz, ama gerçekleşen projeler hazır lokma olduğu için daha kolay çalınır.

Peki İlham Almak?


İlham almak meselesine gelirsek bu her zaman olabilecek bir olaydır. Örneğin Google ilk arama motoru değildir. Belki onuncu bile değildir. Ama başkalarının yaptığını gördüğü bir işi ufak bir farkla yapmış, arama algoritmasında çok ufak değişiklikler yaparak hepsinden sıyrılmıştır. İşte ilham budur.

Evet. Muhtemelen Google’dan önce arama motoru kuranlar ve batanlar bu işe çok bozulmuşlardır. O arada ne maceralar yaşanmıştır. Ama bu etiktir. Hatta yapılması gereken bir durumdur. Çünkü eski algoritmalarla devam eden aram motorlarımız olsaydı bugün internette aradığımızı çok zor bulurduk. Ya da bunun gibi pek çok örnek vardır. Özellikle teknoloji sektörü bunlarla doludur. Bu çalmak/ilham almak arasındaki ince çizginin anlatıldığı çok güzel bir film olan Pirates Of Silicon Valley (Silikon Vadisi Korsanları) izlemeniz gerekenler arasındadır. Sadece bu konu değil girişimcilik hakkında çok başarılı bir filmdir.

Bununla beraber çalmak deyiminin ne olduğunu ve icadı elinden alınmış bir adamı anlatan Flash Of Genius (Zeka Pırıltısı) filmi de izleme listenizde üst sıralarda olmalıdır.

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın