1. Facebook Veri Skandalı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Facebook Veri Skandalı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Facebook Veri Skandalı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  • 23-03-2018
  • 0 Yorum
Son birkaç gündür Facebook, Trump ve Cambridge Analytica üçlüsüyle ilgili hayret verici şeyler duyuyoruz. Teknoloji gündemi ve sosyal medya Facebook veri skandalı ile çalkalanıyor.

Özetle, 2014 yılında Facebook kullanıcılarına sunulan bir kişilik testinden elde edilen 50 milyon kullanıcıya ait bilgilerin manipülasyon amacıyla kullanıldığı ortaya çıktı. Facebook, Trump ve Cambridge Analytica arasındaki veri suistimali iddiası, Zuckerberg’in ifadeye çağrılması, peşi sıra gelen istifalar ve değer kayıpları durmaksızın konuşuluyor. Biz de bu olayla ilgili bilmeniz gereken her şeyi özet şeklinde sunalım dedik.
1. Donald Trump'ın seçim kampanyasında çalışan danışmanlık şirketi Cambridge Analytica'nın 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini izin almaksızın topladığı ortaya çıktı. Bu veriler, Cambridge Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Dr. Aleksandr Kogan ile birlikte ‘this is your digital life’ (bu senin dijital yaşamın) adlı bir uygulama ile elde edildi. Skandalı meydana çıkaran veri analisti Christopher Wylie, Facebook ve Instagram’dan men edildi.

2. Dünyanın dört bir yanından pek çok insan, Facebook veri skandalı ortaya çıkar çıkmaz #deletefacebook kampanyası ile kullanıcıları Facebook hesaplarını silmeye davet etti. Bu kampanyaya Facebook’un 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp’ın eş kurucusu Brian Acton bile katıldı. 30 binden fazla takipçisi olan Acton, “Facebook’u silme zamanı geldi” şeklinde tweet attı.

3. Facebook, asıl suçlunun Cambridge Analytica şirketi ve şirket adına kullanıcı verilerini toplayan uygulamasının yaratıcısı Dr. Aleksandr Kogan olduğunu, Mark Zuckerberg ve ekibinin Facebook veri skandalı yüzünden uyumadan çalıştığını açıkladı. The Daily Beast Gazetesi’nde, “Mark, Sheryl ve ekipleri bu konunun ciddiyetinin farkındalar ve tüm gerçekleri ortaya çıkarmak için gece gündüz çalışıyorlar” açıklaması yapıldı.

4. Cambridge Analytica Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix’in izinsiz toplanan kullanıcı verilerini kullanarak Donald Trump’a seçimi kazandırdıklarını söylediği bir gizli çekim video ortaya çıktı. Bu yüzden Nix görevden alındı. Görüntülerde Nix, adaylığı sırasında Donald Trump ile pek çok kez buluştuklarının altını çizerek, "Bütün araştırmayı yaptık. Bütün veriyi elde ettik. Bütün analizi gerçekleştirdik. Hedeflemeyi yaptık. Bütün dijital kampanyayı, televizyon kampanyasını biz yönettik ve bizim verilerimiz stratejilerini belirledi" dedi.

5. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) harekete geçerek soruşturma başlattı. Şirkete verilebilecek para cezasının 2 trilyon dolara kadar çıkabileceği belirtildi. FTC ile Facebook arasında yapılan anlaşmaya göre, Cambridge Analytica tarafından verileri çalınan her kullanıcı için Facebook’a 40 bin dolar ceza kesilebilir. Bu meblağın toplamı 2 trilyon dolar yapıyor. Yani Facebook’u tarihinin en büyük finansal krizi bekliyor.

6. Skandal ortaya çıktığında Facebook bir hafta içinde 50 milyar dolar değer kaybetti. Facebook’la birlikte, diğer teknoloji ve sosyal medya şirketlerinin hisselerinde de kayıplar yaşandı. Çünkü skandalın ardından pek çok yatırımcı bu şirketlerin hisselerini sattı. S&P 500 teknoloji sektörü geçtiğimiz gün ortalama yüzde 2 değer kaybetti. Twitter yüzde 9, Snap ise yüzde 4 değer kaybı yaşadı. Güncel rakamlar şimdilik bunlar.

7. Facebook tarafından suçlanan Dr. Aleksandr Kogan, CA ve Facebook’un kendisini günah keçisi olarak öne sürdüklerini söyledi. Yapılan testin genel davranış meyillerini saptamak için tasarlandığını söyleyen Kogan, “yaptığım tek hata yeterince soru sormamaktı” dedi. Facebook ve Cambridge Analytica, veri skandalı hakkındaki suçlamaları kabul etmiyor. Fakat Cambridge Analytica CEO’su Alexander Nix’in gizli kamerayla çekilmiş görüntülerinde 2016 seçimlerinde Trump’ın üç eyalette 40 bin oyla galip çıkmasını sağlayan gücün dijital kampanyalar olduğunu söylediği de açıkça görülüyor.

8. Son olarak, dünyanın dört bir yanından Facebook kullanıcıları hesaplarını kapatmaya başladı. Bilmeniz gerekiyor ki, yeni bir uygulama yüklediğinizde veya bir web servisi kullanmaya başladığınızda eğer e-mail ile sıfırdan bir hesap oluşturmak yerine “Facebook ile bağlan” seçeneğini işaretlerseniz, söz konusu ürünün arkasındaki şirket sizin verilerinize erişim hakkı elde etmiş oluyor.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Gelişen teknoloji ile akıllı telefonlar hemen hemen her türlü ihtiyacımızı karşılar hale geldi. İhtiyaçlarımızı ...
Girişimcilik
"BELKİ DERDİMİZE ÇARE BİR ÇİÇEK"Merhaba sayın Girişimci Kafası takipçileri, bu makalemizde yine başarıya ulaşmış bir Türk ...
Girişimcilik
Dünyanın en önemli şirketlerini yöneten CEO’ların başarı hikâyeleri genellikle ilgi çekicidir. Ama Sundar Pichai hem ilgi çekici hem de ...
Motivasyon
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Adayı Ali Koç, yakın zamanda YGA Zirvesi’ne katıldı. ...
Girişimcilik
Dünyanın en büyük mobilya mağazaları zincirinin sahibi olan İsveçli milyarder Ingvar Kamprad 48 milyar dolarlık servetiyle gıpta edilmesi ...
Girişimcilik
[viralQuiz ...
home search notifications 1 person