İlham Verme Potansiyeli Yüksek Olan 8 Farklı Çok Genç Girişimci

İlham Verme Potansiyeli Yüksek Olan 8 Farklı Çok Genç Girişimci

  • 4 DK
  • 02-04-2018
  • 0 yorum
Girişimci dendiğinde nedense akla çoğunlukla orta yaşlı kişiler gelir. Ancak bu algı yavaş yavaş kırılmaya başladı. Birazdan sıralayacağımız 8 genç girişimci, girişimciliğin belli bir yaşının olmadığını bütün dünyaya kanıtladı.

Özellikle genç girişimcilerin yaşça daha büyük kişilere göre daha aktif bir şekilde çalışma yürüttükleri ve yaptıkları çalışmalarda daha hızlı bir şekilde başarıya ulaştıkları biliniyor.

İşte, adını duyurmayı başarmış ve girişimci adaylarına ilham verme potansiyeli yüksek olan 8 farklı çok genç girişimci...
1. Robert Nay (Nay Games)
En genç girişimciler arasında bulunan Robert Nay, Bubble Ball isimli oyunu Apple markette sergilediğinde henüz 14 yaşındaydı. Robert Nay, bu oyunu Apple Markete yüklediğinde oyun en çok indirilen oyunlar arasında yer almayı başardı. Henüz uygulama yüklendikten 2 hafta sonra en çok indirilen uygulama olan Bubble Ball isimli oyunun yazılım sürecinde ise Robert Nay'in özellikle kütüphane ve internet araştırmaları sonucunda uygulamayı geliştirecek yeterli olan donanımı elde ettiği görülüyor.

2. Leanna Archer (Leanna's Hair)
Leanna Archer, ilk girişimcilik faaliyetini yaptığı yıllarda henüz 9 yaşındaydı. Kendi yakın çevresine saç merhemini satarak girişimciliğe soyunan gencin fikirlerinin kaynağında ise büyük annesi bulunmaktaydı. Annesinin gizli formülü ile faaliyetlerine başlayan Leanna Archer, son dönemlerde bir şirket kuracak kadar yükseldi ve faaliyet alanını geliştirdi. Kurmuş olduğu şirkette doğal yöntemlerle hazırlanan saç ürünleri, saç temizleyici ürünler ve saç bakım ürünlerini satışa sundu. Leanna Archer, bunlarla da yetinmeyip kendi vakfını kurdu ve Haiti'de eğitim imkânlarından yoksun olan çocuklara güvenli eğitim alabilecekleri yerler düzenledi.

3. Moziah Bridges (Mo's Bows)
Papyonlara karşı özel ilgisi olan Moziah Bridges'in girişimciliğe başlamasındaki en büyük etken, marketlerde satılan papyonları beğenmemesiydi. Bunun üzerine babaannesinden yardım alan Moziah Bridges, kendi papyonlarını dikmeyi öğrendi ve yaptığı tasarımları Etsy üzerinden satışa sundu. Ürünlerini sürekli olarak geliştiren genç girişimci, bölgedeki butikler tarafından kısa süre içinde keşfedildi.

4. Neha Gupta (Empower Orphans)
2005 yılında çocuklara yardım etmeyi amaçlayan Neha Gupta, ihtiyacı olan çocukların masraflarını karşılayabilmek için kendi yaptığı rüzgâr güllerini satışa sunmaya başladı. Buradan elde ettiği başarıdan sonra Gupta, kendi şirketini kurdu.

5. Jaden Wheeler ve Amaya Selmon (Kool Kidz Sno Konez)
Jaden ve Amaya'nın girişimcilik fikirleri buzlu tatlı yapımıydı. Evlerinde bulunan mikser ile bu tatlıları yapmaya başlayan kardeşler, kısa sürede kendilerini geliştirmeyi başardılar.  Ailelerinin aldığı araba ile kendilerini biraz daha geliştiren kardeşler şu an nacho, sosisli sandviç ve 20’den fazla çeşidi olan buzlu tatlılarını satmaya devam ediyorlar.

6. Nick D'Aloisio (Summly)
Apple için Summly adlı uygulamayı geliştiren Nick D’Aloisio, bunu yaptığında 17 yaşındaydı. Farklı algoritmalar yaparak haber özetleri toplayan uygulamayı geliştirerek kısa sürelerde adından söz ettirmeyi başardı. Yahoo, kısa süre içinde şirketleşen genç girişimcinin şirketini 30 milyon dolar karşılında satın aldı.

7. Anshul Samar (Elementeo - Alchemist Empire Inc.)
Kendi oyununu yaratan Anshul Samar'ın girişimcilik fikrinin altında hobileri yatıyordu. Çocukken kart oyunları oynamayı sevdiği için bu alanda bir oyun geliştirmeye başladı. Elementeo adını verdiği oyun elektron yakalamayı kapsayan ve periyodik tablo ile geliştirilen bir oyundu. Bu oyun kimyayı daha ilgi çekici ve öğrenebilir hâle getirdi.

8. Lizzie Maire Likness (Lizzie Marie Cuisine)
Hobileri sayesinde girişimci olan Lizzie Maire Likness'in ilk hedefi at biniciliği kursuna gitmek için gelir elde etmekti. Bu geliri sağlamak için ev yapımı ürünler pazarlamaya başladı. Kısa süre içinde kendisini geliştiren Lizzie Maire Likness'ın çocuklar için sağlıklı besinleri hazırladığı bir blogu bile bulunuyor.
YORUMLAR