"takım elbiseli insanlar, gözünüze başarılı gözükürler. ta ki pijama ile dolaşan insalar için çalıştıklarını öğrenene kadar..."
-Anonim
En Üretken İş Günü İçin 5 Strateji

En Üretken İş Günü İçin 5 Strateji

  • 5 DK
  • 14-11-2018
  • 0 yorum
  • 6K

En Üretken İş Günü İçin 5 Strateji

Başarısızlık=Başarı

Intel’in eski CEO’su her gün saat 08:00’de çalışmaya başlıyor ve akşam 18:00’de çalışmayı bırakıyor. Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg, her akşam saat 17:30’a kadar ofisten ayrılıyor ve 18:00’da çocukları ile akşam yemeği yiyebiliyor. Bu örnekler gibi yüksek profilli bir iş lideri ya da kendi saatlerinden sorumlu bir serbest girişimci olmanız fark etmeksizin verimli bir gün çalışmasına uyum sağlamak ve bilgisayarınızı makul bir saatte kapatmak için mücadele verebilirsiniz. Ancak çalışma saatlerinizi verimli hale getirmek ve o saatlerin etrafını çevirmek sadece bir avuç davranışı değiştirmek kadar kolay olabilir.

  • Odağı Uygun Hale Getirin

Dikkatimizi dağıtan bir dünyada yaşıyoruz. Bazıları, cihazlarımızda açılan bildirimler aracılığıyla bize iletiliyor. Diğerleri, kendilerine empoze ediyor.

‘Deep Work’ adlı kitabında Cal Newport, dikkat dağıtıcı teknolojinin bize uyguladığı rahatsızlıklardan dolayı, zamanımızın çoğunu ‘sığ çalışma’, yani bilişsel olmayan bir şekilde çalışmayı gerektiren bir şeyle yapıyoruz. Sürekli dikkat dağınıklığımızdan dolayı ‘derin çalışma’yı nasıl gerçekleştireceğimizi yani en etkili projelerimiz üzerinde anlamlı bir ilerleme kaydetmeyi nasıl başaracağımızı bilmiyoruz.

Yapmamız gereken odaklanmaktır. Yeni bir egzersiz rejimine başladığımızda ilk seansımızda kendimizi çok zorlamayız. Odak nokta, kas yapma söz konusu olduğunda yavaş yavaş inşa edin. kendimizi yeniden eğitmeye başladığımızda tüm bildirimlerin ve dikkat dağınıklıklarının kapatıldığı sadece 30 dakikalık bir çalışma yaparak başlayabiliriz.

  • Uzun Bir Ara Yerine Sık Sık Ara Verin

Yoğun bir işte çalışıyorsanız ve zaten uzun saatler çalışıyorsanız molaları kolayca unutabilirsiniz. Ya da belki bir mola vermek için zamanınız olmadığına inanırsınız. Ne yazık ki, bu bizi sürekli olarak bilişsel performansın zayıf olduğu bir duruma sokuyor.

Bir çalışmaya göre, en verimli sanatçıların 52 dakika boyunca sağlam bir şekilde çalıştığı ve daha sonra 17 dakika ara verdiği ortaya çıktı. Diğer araştırmalar, 30 dakikalık bir aradan sonra saatte beş dakikalık yürüyüş molalarının enerjiyi artırdığını odağı keskinleştirdiğini, ruh halini iyileştirdiğini ve öğleden sonraları yorgunluk hislerini daha etkili bir şekilde azalttığını gösterdi.

  • Masanızda Öğle Yemeği Yemeyin

Amerikalıların %62’sinin masasında öğle yemeğini yediğini biliyor muydunuz? Amerikalı olmasak da kesinlikle bu insan kategorisine girebiliyoruz. Araştırmalara göre, öğle yemeğimizi masamızda değil, herhangi bir yerde yemenin işyerinde stresle başa çıkabilmemizi ve öğleden sonra için bize daha fazla enerji vermesini sağladığını göstermiştir.

  • Yokuş Aşağı Eğimde Park Edin

 

Eğer bir insansanız, bir projede çalışmaya başlamak ya da hatta devam etmek içi oturduğunuzda ilk önce ne yapacağınızı bilmeyerek kendinizi bunalmış hissedersiniz. Bazen başlamak çok zordur.

Örneğin, bazı yazarlar kendilerini motive edebilmek için yazılarını orta cümlede bitirirler. Ertesi gün kolay bir başlangıç için kendilerine izin vermiş olurlar. Bu teknik yokuş aşağı park etme tekniğidir.

  • Gününüzü Kapatın

Ofisi terk etmek oldukça kolay, sadece eve gidip tekrar çalışmaya başlamamalısınız. 5’ten sonra aklınız da işle meşgul olmamalı.

Stresin azaltılmasına yardımcı olmak için yazar Dan Pink, gününüzün zihinsel olarak kapanmasını öneriyor. Özellikle, o günü başardıklarınızı yazarak iki üç dakika harcamayı önerir. Bu sayede araştırmalara göre, iş yerinde en güçlü motive sağlanır ve bir ilerleme hissi duyulduğu görülmüştür. Ardından, ertesi günün planlaması için de iki ila üç dakika harcandığında bir kontrol duygusu, başka bir büyük motivasyon ve zihinsel kapanış sağlamaya yardımcı olur.

"En Üretken İş Günü İçin 5 Strateji" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et