"başarının %5'i yapmayı bilmekten, %95'i yapabilmekten oluşur."
-Fransız Atasözü
En İyi Çalışanları İş Yerinde Tutabilmenin 9 Yolu

En İyi Çalışanları İş Yerinde Tutabilmenin 9 Yolu

  • 4 DK
  • 21-03-2019
  • 0 yorum
  • 12K

En İyi Çalışanları İş Yerinde Tutabilmenin 9 Yolu

Başarısızlık=Başarı

Şirketlerinizdeki iyi çalışanları hiçbir zaman kaybetmek istemezsiniz. Bunun için onlara kolaylıklar sağlayın. Günümüzün rekabetçi iş piyasasında sürekli olarak çalışanlarınızla meşgul olmanız onlara önem verdiğinizi bildirmeniz ve bunu da göstermeniz gerekmektedir.

İnsanları tanıma


Bazen hayatımızın en iyi yıllarının en güzel günlerini iş yerinde geçirdiğimizin farkında değiliz. Bu durum iş yerindeki insanların aileniz ya da arkadaşlarınız kadar yakın olmaları gerektiği anlamına gelmez. Fakat onlar hakkında daha fazla şey bilmemek kesinlikle bir eksikliktir. Boş zamanlarında neler yaptıkları, tutkuları, hoşlandıkları şeyler vb. gibi özellikler bilinmelidir. Zamanla güven oluştururken insanları tanımanın farkına varırsanız, onların vizyonlarını ve değerlerini görme şansına sahip olacaksınız. Her gün yaptıkları işin bununla uyumlu olmasını sağlayabilme imkanı da yakalayacaksınız. Bu sayede çalışanınıza hoşlandığı dilden hitap etmiş ve onu kazanmış olacaksınız.

İletişim kurun


Birçok çalışan iş yerinden kısa sürede ayrılır ve kendilerini savunmaktan vazgeçerler. Çalışanlar beklentilerinizi bilmelidir ve geri bildirim için de kapınızın onlara açık olduğunu bilmelidirler. Şirkette başarıya giden yolun nasıl olduğunu bilmelidirler ve bunu bildiklerinde de kendi yollarını oluşturabilirler.

Katkıları tanımlayın


Her şirket bunu farklı şekillerde yapar. Şirket kültürünüzün ve değerlerin yanı sıra verilenin bireyin kişiliği ile uyumlu olup olmadığı tespit edilmelidir. En iyileri kutlamak için küçük kazançları kutlamayı unutmayın. Eğer takımınızı tanıyor, onların güvenini alıyorsanız, kişisel ve çalışma dışı kazanımlarınızı da paylaşabileceksiniz. Bu da sadece takımın bir araya getirilmesi ve birlikte büyümesi için daha fazla fırsat sunmaktadır.

Proaktif faydalar


Dünyanın en iyi firmalarından bazıları günün her saatinde catering, bebek bakımı, kuru temizleme ve benzeri hizmetler sunmaktadır. Bu firmalar sadece beklentilere değil olmayacak olanlara da açıktır. Birçok meslek çalışanı, esnek çalışma süresine ve koşullarına her zamankinden daha fazla değer verir. Bu sayede, şirketinizin en iyi şekilde nasıl performans gösterdiğine göre değerlendirmelisiniz. Çalışanlara ne tür faydalar istediklerini sorma konusunda da bir açıklık olmalıdır. Bu faydalar şirket ile paylaşılabilir, fikirler oylanabilir ve eğer popüler ise uygulanabilir. Çalışanlar her istediğini alamayabilir ama sözlerinin dikkate alındığı da onları motive edecektir.

Ölü ağırlıktan kurtulun


Düşük performans gösteren moral bozucu ekip üyeleri bulunabilir. Diğerlerinin performansını düşürürler. Çoğunluğun ateşlenmesine gerek yoktur. Ekibinizin mükemmelliğinin standart olduğu ve buna uygun olmayanlar, gitmesi gerektiğini bilmelidir.

Fırsatlar


En iyi çalışanlar gerçekten kendilerini geliştirmek isteyenlerdir. Buna bağlı olarak, online eğitimler de artmış ve kendini geliştirmek isteyenlere kolaylık sağlanmıştır. Personellerinizin iş dışında gelişmesini beklemeyin ve şirket saatleri içerisinde gelişebilme fırsatları tanıyın. Farklı saatlerde farklı departmanlarda bunu sağlayabilirsiniz.

Güçlendirin


İlk günlerde olduğu gibi beklentileri iletmek ve gelişim hakkında bildirim talep etmek önemlidir. Bu nedenle, gelişmekte olan ve daha deneyimli çalışanların kendi yollarını bulmalarına izin vermek önemlidir. Onlara yönetme fırsatları verin. Burada oluşabilecek başarısızlıklara da öğrenme deneyimleri olarak bakın ve onları her zaman geliştirin, onların büyümelerini teşvik etmeye odaklanın.

Ödeme


Çalışanlar düzenli ödeme ve promosyon olanakları beklerler. Beklemedikleri şey, program dışı maaş zammıdır. Eğer bir çalışan çok başarılı olduysa beklenmedik maaş zammı yapılabilir. Bu diğer ekip arasında sızacaktır ve diğerlerinin de daha fazla çalışmasında motive kaynağı olacaktır.

Onlara danışmalarını isteyin


Danışmanlık, sadece en iyi personelinize sunulmalıdır ancak yeni personele de danışmanlık yapması için bir fırsat verilmelidir. Mentorluk herkes için kazandıran bir eylemdir.

"En İyi Çalışanları İş Yerinde Tutabilmenin 9 Yolu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et