Yeni bir işyeri açmayı düşünüyorsunuz fakat ne tür bir iş kuracağınıza henüz karar veremediniz mi? O zaman bu yazımız tam size göre. İşte en çok para kazandıran karlı iş fikirlerinden 5 tanesi.

PASTANE İŞİ YAPMAK

Bir pastane işletmeciliği açmak isterseniz en çok uğranan bir işletme açmış olacaksınız. Herkes işe, okula veya başka bir yere giderken her gün mutlaka pastanelere kahvaltı yapmak için girer ve ihtiyacı olanları satın alır. Diğer zamanlar için ise çok ağır olmayacak gıda çeşitleri açısından, doyurucu olmasıyla fazla tercih edilir.

pastane-isi-nasil-yapilir
PASTANE KURACAK YER
Bir pastane açmak için konumuzun önemi oldukça fazladır. Bunun için çevrenizin geniş olması gerekiyor, değilse bile açılış yapmadan önce etrafınızdaki kitle ile iletişimler kurabilirsiniz. Ne kadar fazla dost esnaf o kadar çok iş ve yönlendirme demektir. Size birisi bir adres veya neyi nerede bulacağını sorduğu zaman tanıdıklara yönlendirmek size de ekstra olarak olumlu bir katkı sağlayacaktır.
Pastanelerin genel olarak açılması gereken yerler otobüs durakları ve okulların yakınlarıdır. Cadde üzeri ve bir kurum/kuruluş yakınında olması oradaki insanlar için bir güzel bir seçenek olursunuz.
PASTANE İÇİN GEREKLİ BELGELER
* Sıhhi İş yeri
* Başvuru Formu,
* Şahıs ise T.C. kimlik no lu kimlik fotokopisi,
* Şahıs ise 1 fotoğraf, Tapu fotokopisi,
* Yapı kullanma izin belgesi,
* Kira kontratı,
* Vergi levhası fotokopisi,
* Ustalık belgesi fotoğrafı ve sözleşmesi,
* Oda kayıt belgesi,
* Sicil tasdiknamesi belgeleri
PASTANE İÇİN GEREKEN EŞYALAR
Pastanelerde aklınıza gelebilecek bütün eşyalar olabilir aslında. Ama öncelikli olarak tartılar, kâseler, raflar, fırınlar, vitrinler, bu dolapları gibi birçok eşya gereklidir. Müşterilerinizin rahat edebileceği mobilyaları da tercih etmelisiniz.

PASTANE İÇİN ELEMANLAR
Hijyene çok dikkat edilmesi gereken işletme olacağı için buna en uygun elemanları seçmelisiniz. Ve bütün sektörlerde olduğu gibi güvenebileceğiniz kişiler ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Servis ve hizmet konusunda iyi olduğu kadar güler yüzlü ve diksiyonu da iyi olması işletme açısından önem geri dönüşler sağlar.

PASTANEDE TEMİZLİK
Bu sektör için fazlaca temizlik düşkünü olmanız gerekmektedir. Çünkü pastane işi her zaman ve sürekli temizlik isteyen bir iştir. Rutin olarak pastanenizi bir veya iki defa yıkayabilir, tamamının ise haftada bir olarak yıkanması gerekmektedir. Yapılan tatlıların, baklavaların, kadayıfların, şıllıkların düzenli ve temiz olmasına dikkatli olmalısınız.

PASTANE ÜRÜNLERİ
Pastane ürünlerinde birçok çeşit bulunmaktadır. Mesela akla ilk gelen poaça çeşitleri, börek çeşitleri, baklava çeşitleri, ekmek kadayıfı, yaş ve kuru pasta çeşitleri, özel hafta ve günler için ürünler gibi birçok ürün yelpazesini içinde barındırır.

Eğer bir pastane işletmesi açıp işinizi büyütmek istiyorsanız güler yüzlü olun, kaliteli ürünlerle kaliteli hizmet sunun, hijyenik olduğunuzu müşterilerinize yansıtın ve güzel zaman geçirecekleri bir mekan konsepti oluşturun.

Son olarak; bizler tadından önce görüntüsüne aldanan insanlarız. Bu yüzden güzel tasarımlarla çıkaracağınız ürünler vitrinlerinizi süslemeli.

 

 

BERBER (KUAFÖR) İŞİ YAPMAK

Hem bay hem de bayan için berberler için yapacağı işin ustası olan, belgeleri olan mesai arkadaşlarına ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak misafirlere ikram ve rutin temizlik içinde hitap ettiğini kişi ve alanınız kadar eleman gerekecektir.

kuafor-berber-acmak

Berber Temizliği
Hijyenik olması gereken mekanlardan bir tanesi de berberliktir. Kullanılan makas, traş makinesi, taraklar gibi ürünlerin hijyenik bakım ve temizlikleri kesinlikle aksatılmamalıdır. Kullanılan ürünler dışında mekan temizliği de son derece önemlidir.

Berber Ürünleri
Gelen müşterilerinizin isteklerine uygun bütün materyallerin firmanızdan bulunması gerekmektedir. Bunlardan başlıcaları; elektrikli saç kurutma makinesi, traş makinesi, saç maşası, buharlı makine, ustura-jilet, çeşitli makaslar, önlükler, çeşitli boy ve şekilde taraklar, fırçalar, havlu, sabun, şampuan, saç boyası, badem yağı, sakal fırçası, aynalardır.

Bu erkek ve bayan olmak üzere ayrıldığında daha da detaylanabilir.

 

OTO KUAFÖR

Şehir yaşamındaki nüfus artışı ve dolayısıyla artan otomobil sahibi sayısı günümüzde araba yıkamacılığı işini ön plana çıkartmıştır. Ortaya çıkan şehir kalabalığında insanlar için araç temizliği yer ve zaman kaygısı içine düşürmüş ve araba yıkama meslek halini almıştır. Özellikle kent merkezlerinde göze çarpan araba yıkama işi zamanla kırsal olarak adlandırılan küçük yerleşim birimlerinde de yer almaya başlamıştır. Araç sahipleri için aracın dış ve iç temizliği son derece önemli olmakta, araba yıkama dükkânları da bu önemli ihtiyacı karşılamaktadır.
Özellikle son 20 yılın popüler meslekleri içine giren araba yıkamacılık, günümüzde en çok tercih edilen ve gerçekleştirmesi kolay olarak görülen bir esnaflık şeklidir. Hizmet sektörü içinde yer alan bu meslek ilk bakışta “erkek işi” olarak görülse de zaman zaman bayanların da çalışmakta olduğu bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç temizliği temelinde hizmet veren araba yıkamacılar, el çabukluğu ve pratik yöntemler ile işlerini gerçekleştirirler. Bir otomobilin iç ve dış temizliği toplamda ortalama yarım saat sürmekte ve insanlar araçlarını temizletmek için sıra dahi beklemektedir. Araçların dışı su ve köpük ile fırçalanarak temizlenir. Bez ile silinerek kurulanır. Araçların içi ise elektrikli süpürge tarzı makineler ile temizlenir ve nemli bez ile silinir. İşin temel hizmeti bu şekilde olup, detaylar ile şekillendirilir. Bu detaylara lastik parlatıcılar, konsol parlatıcılar, kokular örnek olarak verilebilir.

 

oto-yikama-kuafor-nasil-acilir

Oto Kuaför Açacak Yer
Oto kuaförler için en avantajlı mekanlar AVM’lerin otoparkları olmuştur. Hem park sorunu hem de boş zamanı olarak değerlendirip aracını yıkatan insanlar çok oluyor. AVM otoparklarında bulunan oto kuaförlere ait alanlara müşterilerin araçlarını çekebiliyorlar.

Araç kullanımının çok olduğu galericilere yakın olan veya oto sanayilere yakın yerlerde oto kuaför açmanız en uygunu olacaktır. Direk hedef kitlenin çoğunlukta olduğu alanları seçmeniz her zaman yararınıza olacaktır.

Oto Kuaför İçin Gerekli Belgeler
* Başvuru dilekçesi,
* İlgili yere ait tapu veya kira sözleşmesi,
* Kat mülkiyetine tabi yerlerde Kat Mülkiyeti Kanununa uygun olarak alınmış kat malikleri kurulu kararı,
* Kamuya ait mülkler söz konusu olduğunda izin/tahsis veya kira sözleşmesi,
* İlgili yere ait ölçekli vaziyet planı,
* İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ekindeki başvuru sahibince doldurulmuş Gayrisıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru/Beyan Formu,
* Fen İşleri Müdürlüğünden kanalizasyon hattına bağlantı için izin ve uygunluk belgesi.
* İtfaiye raporu
* Nüfus cüzdan sureti
* 2 adet fotoğraf

Oto Kuaför İçin Gerekli Eşyalar

İlk etap olarak gerekli eşyalar belli başlıdır. Bunlardan ilk akla gelen araç için temizlik malzelemeri (jel, özel ilaçlı temizlik malzemleri), basınçlı su tabancası ve makinası, köpük makinası, araç içi bakımı için gerekli köpük ve kurulama, cila için bezler.

Oto Kuaför İçin Elemanlar

Burada bekleyecek olan misafirlerinize hizmet edecek ve araç teslim alıp, teslim etmek için en az iki tane elemanınızın olması yararınıza olacaktır. İç ve dış araç temizliği için tecrübeli hitap ettiğiniz kitle kadar eleman sayısı belirlemeniz size kalmıştır.

 

ÇAY OCAĞI İŞİ YAPMAK

Çay ocağı açmak çok kolay olmamakla birlikte çok da zor bir iş olarak görülmemelidir. Bu işte en önemli araç gereç, çay kazanı ve bardaktır. Bardaktan ziyade kullanılan çay kazanının kaliteli ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Bu gün bu çay kazalarının fiyatı 2.500 lira ile 15.000 lira arasında değişmektedir. Tüpgaz ve elektrikli modelleri bulunmaktadır. Bardak kırılabilir ama temini kolaydır. Çay ocağı için lazım olan diğer eşyalar bir iki tabure ve küçük ebatta masalardır. Masa ve sandalyeler açacağınız çay ocağının konseptine göre değişiklik gösterebilir. Bunu kendi fikrinize göre revize edebilirsiniz.

cay-ocagi-nasil-acilir

Çay Ocağı Açacak Yer
Çay ocağı açmak için özellikle bir alan seçmenize gerek yoktur. Sadece yürüyüş yollarına yakın olsun yeterlidir. Çünkü emekli veya bir işte çalışmayanların en güzel ve eğlenceli vakit geçirdiği mekanlardır çay ocakları. Çay ocaklarında bir araya gelip, sohbet etmek gibi aktiviteler oldukça fazladır.

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Belgeler
* Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgâh senedi .(muhtarlık tasdikli)
* 2 adet fotoğraf
* Tapu fotokopisi.
* Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti.
* Vergi levhası fotokopisi.
* İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.
* Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.
* Çöp konteynır alınacak ve faturası.
* Yapı kullanma izni kağıdı.
* İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak
* Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.
* Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
* İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )
* İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.
* Cumhuriyet Başsavcılığından yeni tarihli sabıka kaydı (sabıkası olanlar mahkeme kararları ile birlikte) getirilecek.

Çay Ocağı İçin Gerekli Eşyalar
Başta da belirttiğimiz gibi en önemli araç gereç, çay kazanı ve bardaktır. Bunun haricinde konseptinize göre masa, sandalye veya tabure gibi eşyalar size yeterli olacaktır.

Çay Ocağı İçin Elemanlar
Hitap edeceğiniz kitleye yetecek kadar eleman bulundurmanız yararınıza olacaktır. Ama minimum üç eleman ile işe başlamanız seviş hızı ve kalitesi açısından iyi olacaktır.

Çay Ocağı Temizliği
Çay kazanlarının ve bardakların, kaşıkların çok iyi temizlenmesi ve belirli günlerde sürekli olarak dezenfekte edilmelidir. Bunu rutin olarak 2 günde bir yapabilirsiniz.

 

 

EMLAK İŞİ YAPMAK

Emlakçılık mesleği genel olarak arabuluculuk olarakta adlandırılabilir. Mal sahibi ile satın alacak insanlar arasında bağlantıları kurar ve mal sahibinin zaman yoğunluğunu rahatlatacak kişilerdir. Bir eviniz veya arsanız varsa bunu emlakçıya devredip satış işlemlerinde sizin koşturmanıza gerek kalmaz. Emlakçı, gelen alıcılar ile ilgilenir, gezdirir bütün herşeyi yapar. Sizde ekstra bir zaman ayırmak zorunda kalmazsınız.

Bu yüzden emlakçılık artık alım-satımda en iyi tercih sebebi olmuştur.

emlakcilik-nasil-yapilir

 

Emlakçılık Açacak Yer

Emlak firması için cadde üzeri veya işlek bir sokakta olmanıza gerek yok. Sadece gelen müşterilerinizi ağırlayacak bir ofisiniz olsun yeter. Daha fazla sektörde aktif olmak için dijital medya üzerinden reklamlar ve broşür gibi dağıtımlarla adresinizi herkese öğretebilirsiniz.

Emlakçı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Meslek odası kaydı
 • Vergi dairesi kaydı
 • Bağ-kur kaydı
 • Belediye ruhsatı

Şimdi de dilerseniz emlakçılar meslek odasına kayıt için gerekli belgelere bir göz atalım:

 • Beş adet fotoğraf
 • Nufus cüzdanı fotokobisi
 • Vergi levhası fotokobisi
 • İkametgah
 • Öğrenim belgesi fotokobisi

Esnaf ve Sanatkarlar Odası İçin Gerekli Belgeler:

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Resimli ikametgah ilmühaberi
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Vekaletname (İşlemleri Bir Başkası Takip Ediyorsa)

Vergi Dairesine Başvururken Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı sureti
 • İmza sirküleri
 • İse başlama formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah ilmühaberi
 • Tapu fotokopisi veya kira kontratosu

Maliye Bakanlığı Denetim Elemanlarının Denetim Sırasında İstediği Belgeler:

 • Fatura cildi
 • Vergi levhası
 • KDV tabelası

Gereken Eşyalar

Emlak ofisiniz için standart ofis malzemeleri kullanabilirsiniz. Birkaç masa, koltuk, sandalye, anahtarlık dolabı, evrak ve sözleşme rafları gibi eşyalar işinizi görecektir. Ofis tasarımınızı sektörünüze göre tasarlayabilirsiniz.

Emlak İçin Elemanlar

Eğer çok çok fazla müşteriniz var ve hepsine siz yetişemiyorsanız bir kişi ofiste durmak için diğeri de müşterileri alacakları daire vs. gibi yerleri gezdirmek için sizinle beraber üç kişi yeterli olacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumları Göster

3 YORUMLAR

CEVAP VER