Elon Musk’tan Verimlilik Üzerine 5 Tavsiye

Elon Musk’tan Verimlilik Üzerine 5 Tavsiye

  • 3 DK
  • 26-04-2018
  • 0 yorum
Space X’in kurucusu ve Tesla’nın sahibi Elon Musk, yakın zamanda kargosunda spor otomobil taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy'i başarıyla uzaya göndererek tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

Şu sıralar Musk’ın Model 3 elektrik aracı üretiminde gecikmeleri önleyebilmek için Tesla fabrikasında uyuduğu yönünde haberlerle karşılaşıyoruz. Onun ağzından çıkan her söz girişimciler ve iş dünyası tarafından takip ediliyor. Musk, gerçekten de dikkate değer şeyler söylüyor.

Elon Musk, kendi çalışanlarına gönderdiği bir e-postada verimliliği artırmaya yönelik bazı tavsiyelerde bulundu. E-postada ayrıca Tesla’nın Haziran ayına kadar haftada 6 bin araba üreteceğini de belirttiğini hemen söyleyelim. İşte Musk’tan verimlilik üzerine 5 tavsiye…


1. Sık düzenlenen toplantılardan uzak durun


Bazı şirketlerde o kadar çok toplantı yapılıyor ki çalışanlar iş üretemez duruma geliyor. Gelsin toplantılar, gitsin toplantılar… Özellikle büyük şirketlerde çok sık düzenlenen toplantılar zaman içinde mutlaka daha kötüye gidiyor. Eğer katılımcılara bir değer sağlamadığını düşünüyorsanız büyük toplantılardan kaçının ya da toplantı süresini çok kısa tutun. Çok acil bir durum olmadığı sürece sık sık toplantıya gitmenize gerek yok.

2. İşiniz bittiğinde toplantıdan çıkın


Bir süre sonra değer katmadığınızı düşünüyorsanız toplantıdan çıkın ya da telekonferansı bırakın. Gitmek kabalık değil, tam tersine birinin kalmasını ve zamanlarını boşa harcamasına neden olmak kabalıktır.

3. Kısaltmalardan kaçının


Kısaltmalar ya da objeler, yazılım ve işletimler için saçmasapan sözcükler kullanmayın. Genel olarak açıklama gerektirecek herhangi bir şey iletişimi engeller. Tesla’da çalışabilmek için insanların bir terimler sözlüğü ezberlemelerini istemiyoruz.

4. Emir komuta zincirini bırakın


İşin yapılması için iletişimin mümkün olan en kısa yoldan ilerlemesi gerekir, “emir komuta zinciri”nin takip edilmesiyle değil. Emir komuta zinciri dahilindeki iletişimi uygulamaya kalkan herhangi bir müdür kendisini başka yerde çalışırken bulur.

5. Sağduyuyu seçin


Kılavuz olarak her zaman sağduyuyu seçin. Eğer belirli bir durumda şirket kuralına uymak Dilbert karikatürü gibi saçma görünüyorsa, o zaman o kural değişmeli.
YORUMLAR