"sessizce büyüyün ki olası rakiplerinize tüyolar vermeyin."
-Chris Dixon
Elon Musk'ın Üretken Kalmak İçin Prensip Haline Getirdiği 6 Alışkanlığı

Elon Musk'ın Üretken Kalmak İçin Prensip Haline Getirdiği 6 Alışkanlığı

  • 4 DK
  • 23-11-2017
  • 0 yorum
  • 10K

Elon Musk'ın Üretken Kalmak İçin Prensip Haline Getirdiği 6 Alışkanlığı

Başarısızlık=Başarı

Aynı anda Tesla, SpaceX ve SolarCity gibi devasa şirketleri yöneten Elon Musk her bir şirketiyle de dünyayı değiştireceği konusunda iddialı. Aynı anda 3 kocaman şirketi idare etmek ve başarıya ulaştırmak için ya zaman sizin için farklı akıyor ya bir klonunuz işleri kolaylaştırıyor ya da Elon Musksınız.

Elon Musk'ın milyar dolarlık şirketlerini son derece başarılı bir şekilde yönetmesi için tabii ki her imkanını verimli kullanması gerekiyor. Bu tempoyu devam ettirebilmesi için doğal olarak bazı alışkanlıklarının olması hiç de garip değil.

1. Maillerin UstasıMusk çoğunlukla iletişimin gerçek zamanlı cevap gerektirmeyen yöntemlerinini mesela mesajlaşmayı ve mailleşmeyi kullanıyor. Eğer kendi programına sıkı sıkıya bağlı kalması gerekiyorsa kesinlikle cep telefonu kullanmaktan kaçınıyor. Bu konuyla ilgili de "Mail konusunda çok iyiyim" ve "Bu benim temel yetkinliğim" diyor.

Tabii ki bu seçiminin ardında ayrıntılı bir zaman yönetim mekanizması yatıyor. Mesela 1 saat içinde 3 farklı konu hakkında çalışacağınız düşünün. Bu kısıtlı zamanda bir arkadaşınız sizi arıyor ve 5 dakikalığına telefonla konuşuyorsunuz. Bu 5 dakikanın size etkisi aslında 5 dakika değil. Eğer çok dolu bir programınız varsa bunun gibi 5 dakikalık gecikmeler bir sürü işinizi tamamlayamamanıza yol açıyor.

Eğer anlık olarak cevap vermek yerine kendi belirlediğiniz zamanlarda bu iletişime vakit ayırırsanız. Hiçbir işiniz bölünmemiş ve dolayısıyla aksamamış olur.

2. UlaşılamazlıkElon Musk kendi şirketinin dışından olan insanlara kolaylıkla erişilebilir birisi değil. Gereksiz mail ve isteklerle vakit kaybetmemek için kolayca bulunamayacak bir mail adresi kullanılıyor. Böylelikle yine zamanını daha verimli işlere yönlendirmiş oluyor.

3. Sürekli Çoklu İşElon Musk çoklu iş tanımını aynı zamanda harmanlamak olarak da tanımlıyor. Toplantı sırasında işlerini telefonundan yürütüyor aynı zamanda faturaları kontrol ediyor. Ayrıca özel zamanlarda, çocuklarıyla ilgileniyorken bile işle alakalı mesajlar gönderiyor.

4. En Uygun Hale Getirilmiş AjandaMusk'ın olağanüstü derecede özelleştirilmiş bir ajandası var. Hatta bu ajandasını 5 dakikalık parçalara bölmüş durumda ve sürekli ajandasını daha uygun hale getirmeye çalışıyor. Aynı anda 3 şirket yönetiyorsanız zamanınızı 5 dakikalık parçalara bölmek bile bazen yetersiz kalıyor. Elon ayrıca "Her zaman işleri nasıl daha iyi hale getirebileceğini düşün ve kendini sorgula birinin size verebileceği en iyi tavsiyedir" diyor.

5. Sürekli Artan Öğrenme Eğrisi

Elon Musk'ın Üretken Kalmak İçin Prensip Haline Getirdiği 6 Alışkanlığı 1

Elon Musk her zaman bir bilimsel teorinin veya kuralın altında yatan nedeni anladığına emin oluyor. Bu onun en önemli prensiplerinden biri. Bu alışkanlık ona mükemmel bir avantaj sağlıyor. Birbirinden farklı alanlarda çalışmalar yürüten 3 şirketin yöneticisi olarak yaptığı işin bütün ayrıntılarına hakim çünkü bu uyguladığı sistem sayesinde yeni konseptler öğrenirken öğrenme zamanından hatırı sayılır bir kazanç sağlıyor.

6. İhtiyaç kadar uyumakFarklı röportajlarda ve kendisinden duyduğumuz kadarıyla Elon Musk'ın haftada 100 saat civarında çalıştığını biliyoruz bu kadar çılgınca saatler çalışmasına rağmen günlük sadece 6 saat uyuyor. Ayrıca günlük sadece 2 bardak kahve ve birkaç şişe kutu kola içiyor.

<iframe src="https://www.youtube.com/embed/giPm3Y5fvqg" width="560" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">

"Elon Musk'ın Üretken Kalmak İçin Prensip Haline Getirdiği 6 Alışkanlığı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et