"hayaller ileri, anılar geri götürür."
-Anonim
Ekonomik Durum Beklentisi ve Tüketici Güven Endeksi Sonuçları

Ekonomik Durum Beklentisi ve Tüketici Güven Endeksi Sonuçları

  • 2 DK
  • 07-02-2020
  • 0 yorum
  • 510

Ekonomik Durum Beklentisi ve Tüketici Güven Endeksi Sonuçları

Başarısızlık=Başarı

2020 yılı Ocak ayında Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre değişmeyerek 58,8 olurken gelecek 12 aya ilişkin Genel Ekonomik Durum Beklentisi bir önceki aya göre %1 artışla 77,4 olarak hesaplanmıştır. Bununla birlikte Tüketici güven endeksi ve Genel Ekonomik Durum Beklentisi 2019 yılının Ocak dönemine ayına göre %1 oranında artış göstermiştir. Genel Ekonomik Durum Beklentisinin, 2012-2020 yılları arasındaki verileri kullanılarak, üstel yöntem ile tahmin eğrisi oluşturulduğunda beklentinin azalan bir eğilimle ilerlediği görülmektedir. Bu bilgiye göre ülkemizde gelecek dönemde ekonominin düzeleceğine yönelik bir algının henüz oluşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Gelecek 3 ay içinde yarı dayanıklı tüketim mallarına yönelik harcama yapma düşüncesi bir önceki aya ve 2019’un Ocak ayına göre %1 oranında azalarak 106,8 olarak hesaplanmıştır. Bunun yanında gelecek 12 ay içinde dayanıklı tüketim mallarına yönelik harcama yapma düşüncesi bir önceki döneme göre %1 artışla 95,8 olurken söz konusu endeks 2019 yılının Ocak ayına göre %1 düşüş göstermiştir.

Endeksler incelendiğinde Genel Ekonomik Durum Beklentisi ile Tüketici Güven Endeksi arasında %97; Dayanıklı Tüketim Mallarına Yönelik Harcama Yapma Düşüncesi arasında %33 ve Yarı-Dayanıklı Tüketim Mallarına Yönelik Harcama Yapma Düşüncesi arasında %50 oranında bir ilişki olduğu görülmektedir. Buna göre ekonomik durumun güven ortamı ve yarı dayanıklı malların tüketimi ile yakında ilişkili olduğu ve ekonomik canlanmanın sağlanması için güven ortamının mutlaka oluşturulması gerektiği görülmektedir.

 

Kaynak: TÜİK

AÇIKLAMALAR Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir.

 Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

"Ekonomik Durum Beklentisi ve Tüketici Güven Endeksi Sonuçları" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et