"Başarı en güzel intikamdır çünkü seni sevmeyen herkesi üzer."
-Anonim
E-ticarette 4 Zorluk Ve Bunları Aşmak İçin 4 Yöntem

E-ticarette 4 Zorluk Ve Bunları Aşmak İçin 4 Yöntem

  • 6 DK
  • 09-02-2018
  • 0 yorum
  • 1K
E-ticaretin çoğu şirket için uygun bir model olduğundan ve çoğu şirketin neden e-ticarete girmesi gerektiğinden bahsetmiştik.

E-ticaretin ne kadar zorlu bir mecra olduğunu da söyledik. Ama çoğu aşılamayacak zorluklar değil.
Müşteri, kargo, ürünün kendisi, tedarikçi ve sizden kaynaklı çıkabilecek pek çok sorun var. Hepsini ele almamız tek yazı için mümkün değil ama en azından en çok karşılaşılanlar arasından bazı problemleri sizin için çözüme kavuşturacak veya çözümüne yardımcı olacak birkaç önerimiz olacak.

1. Giriş Sermayesinin Yüksek Olması


E-ticarette 4 Zorluk Ve Bunları Aşmak İçin 4 Yöntem 1

E-ticarete başlamak için website altyapısından tutun da reklam harcamalarına kadar pek çok masraf sizi bekliyor olacak.
Bu masrafların tamamını oluşturmasa da en büyük masrafı ürünün kendisi oluşturuyor. Çoğu sektör için ürünün kendi masrafını çıkardığınızda masraflar bazen yarıya, bazen de yarıdan daha aşağı düşüyor. Bunu yapmanın ise birkaç yolu var. Ben size bir yolunu anlatacağım.

Ürününüz için bir tedarikçiyle veya bir üreticiyle görüşün. Bu size kalmış bir durum. Ürün fiyatlarını iyice öğrenin. Sizin kafanızdaki adetlerde alırsanız ne kadar yapıyor onu iyice anlayın. Daha sonra diğer tüm masraflarınızı da bu fiyatın üstüne koyarak eğer kafanızdaki adet kadar satış yaparsanız minimum kaç paraya satmanız gerektiğini çıkartın. Devamında bu fiyatı ikiye katlayın ve daha sonra sisteminizi kurarak satışa ve reklamlara başlayın. Ama tek nüansla. Fiyata %40 veya benzer bir oranda ön sipariş indirimi yapın. Yani 30 gün sonra teslim edilmek üzere ürününüzü satışa çıkarın. Sizi kurtaracak miktarda satış yaptıktan sonra tedarikçiden veya üreticiden ürününüzü alın ve söz verdiğiniz günde kargolayın.
Bu yöntem sayesinde giriş sermayenizi yarı yarıya düşürebilirsiniz.

Ama uyarmam gerek. Bu yöntem her ürün için tutmayabilir. Daha değerli ve kalitesi yüksek ürünler için uygulanabilirliği yüksek olur. Ancak diğer çeşit ürünler içinde fikir sahibi olup bu yöntemi geliştirebilirsiniz.

2. Kargo Şirketlerinin Hataları


E-ticarette 4 Zorluk Ve Bunları Aşmak İçin 4 Yöntem 2

Kargo şirketleri bazı bölgelerde başarılı olsa da çoğu şirket için bazı bölgelerde çok başarısız. Ya kargoyu götürmeden evde bulamadık diyor,  ya ürünü kırıyor, ya adresi bulamıyor. Sıkıntı üstüne sıkıntı. Bu sıkıntıları bir şirketin tamamı için genellemek hatalı olur. Çoğu şirket için bu bölge bölge değişen bir faktördür. Çünkü her bölgede çalışanların insiyatifine kalmış çok durum vardır.

Bu sorun maalesef ülkemiz için çözümü çok zor bir sorundur. Çünkü her kargo şirketinde bu vardır. Ancak bunun çözümü için eğer müşteri hizmetleri kuvvetli bir şirketle anlaşırsanız  işleriniz çok daha kolaylaşır. Ve önemli bir not daha; şirkete şikayet etmeyi sakın küçük görmeyin. Eğer yeterli sayıda kişi aynı bölgedeki aynı bayiyi şikayet ederse o bayinin değişmesi çok daha kolay olur. O yüzden bu belirli bölgelerdeki belirli bayileri elinizden geldiğince şirkete şikayet edin.
Ağlamayan bebeğe bile emzik yok. Unutmayın.

3. Kapıda Ödemede İptaller


E-ticarette 4 Zorluk Ve Bunları Aşmak İçin 4 Yöntem 3

Kapıda ödeme en çok talep edilen ödeme yöntemleri arasında. İnsanlar websitelerine güvenmedikleri için “Ürün gelmeden ödeme yapmam” gibi bir düşünce içinde oluyorlar. O yüzden çoğu şirket için kapıda ödeme zorunlu oluyor.
Ama bu yöntemde büyük bir sıkıntı var. O da kapıya kadar gönderdiğiniz ürünün kapıda iptal edilmesi ve eli boş kalmanız. Bunun olma oranı çoğu e-ticaret için yüksek. Bunu engellemenin yollarından biri de dili sağlam bir çalışanınızın olması.
Kapıda ödeme iptal olduğunda müşteriyi arıyorsunuz ve bu yaptıklarının anlaşmaya aykırı olduğundan, ürünü satın aldığından ve iade seçeneği olmadığından bahsediyorsunuz.
Evet. Aslında müşterinin böyle bir hakkı var. Kapıda ödeme yapmayabilir. Ancak yalan söylemeden, ikna edici ve güzel bir konuşmanın ardından %90 oranlarında ödeme vazgeçmelerinin azaldığını bir tanıdığımın e-ticaret sitesinde gördüm.
Siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

4. Tedarikçide Ürünün Bitmesi


E-ticarette 4 Zorluk Ve Bunları Aşmak İçin 4 Yöntem 4

Eğer kendi ürettiğiniz veya ürettirdiğiniz bir ürünü satmıyorsanız bir tedarikçi kullanıyorsunuz demektir.
Tedarikçiden ürün temin etmek genellikle sıkıntılıdır. Kayıtlardaki ile gerçekteki ürün sayısı uyuşmayabilir, ürünü geç gönderebilirler, üründe arıza çıkarsa müşteri size patlar siz tedarikçiye patlarsınız ve bir döngü oluşur.
Bunun gibi pek çok sıkıntı çıkabilir ama içinden çıkılması en zor olanı elinizde müşteriden gelen siparişler varken tedarikçinizde ürünün bitmesi olabilir.

Bu sorunu aşmak ise tedbir yoluyla mümkün. O da sizin tedarikçinizden aldığınız ürünün aynısını satan başka bir tedarikçi ile daha irtibatta olmanız. İlla ikinci bir tedarikçiyle anlaşma yapmanıza gerek yok. Sizin tedarikçinizin durumuna bağlı olarak sadece günü kurtarmanız sizin için yeterli olacaktır.
"E-ticarette 4 Zorluk Ve Bunları Aşmak İçin 4 Yöntem" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et