"Başaramazsın diyenlere gülün geçin."
-Anonim
E-Ticarete Şimdi Başlamanız İçin 4 Müthiş Sebep

E-Ticarete Şimdi Başlamanız İçin 4 Müthiş Sebep

  • 5 DK
  • 06-02-2018
  • 0 yorum
  • 1K
E-ticaret dediğimizde hiç yapmayanların aklına soru işaretleri geliyor. Kulaktan dolma bilgilerle düşünüp ön yargılarla yaklaşılıyor. “Bizim yandaki esnaf girmiş, çok paralar batırmış. Hiç o işe girilmez” modu hakim oluyor maalesef. Ancak bu kulaktan dolma bilgiler çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da sizi yanıltır.

Tabii ki her işte olduğu gibi bu işte de belirli bir düzen, kurallar ve başarılı olmak için belirli şartlar var. Bütün küçük işletmeler bata çıka güzel günlere ulaşır. Ama herkes ulaşamaz ve bazıları batar. Şimdi bazıları battı diye kimse iş kurmasın mı?
Hayır tabii ki öyle olmaz. Başarısız olan batar başarılı olan çıkar. Bu kadar basit.

E-ticarette nasıl başarılı olunur veya e-ticarette hayatta kalmak için yapmamanız gerekenler gibi yazılarımız ileride gelecek. Ama şimdi e-ticarete şimdi başlamanız için 4 sebebi sizin için derledik.

Dünya Burada, Sen Neredesin?
Artık dünya globalleşti ve bir köy haline geldi. Bunu çok sık duyuyoruz. Herkes birbirine bağlı ve herkesin internette bir kişiliği var.
Bu e-ticaret için de geçerli. İnternette yer alan herkes aslında bir e-müşteri adayı. Dünyada milyarlarca internet kullanıcısı var ve milyarlarca dolarlık satışlar gerçekleştiriliyor internette. Bu satışlardan kendi payına düşeni neden almayasın ki?
İnternet artık yeni bir dünya oldu ve bu dünyadaki ticaret hayatında herkes gibi senin de yerini alman gerekiyor.

Kolay, Hızlı, Zahmetsiz Alışveriş
Çarşı-pazara git, saatlerce gez, aradığın ürünü bulama, daha sonra tekrar ara bulmaya çalış…
Hepsi geride kaldı. Artık istediğin ürünü bir kış vakti sıcak koltuğunda oturarak ve sadece parmağını gezdirerek bulup satın alıyorsun. Bunu hiç yorulmadan yapmanın yanı sıra hem fiyat ve kalite farklarını hem diğer tüm özellikleri hızlı ve kolay şekilde kıyaslıyorsun.
Tüm bu olanaklarla e-ticaret artık dünyanın en hızlı alışveriş yöntemi ve bu yönteme siz de adapte olmalısınız.

Masrafı Düşük, Kârı Yüksek
Bir mağazanız var diyelim. Çalışan masrafı, merkezi lokasyonda kira masrafı, yemek masrafı, masraf masraf masraf…
E-ticarette ise şehrin dışında bir depo, bir web sitesi ve web sitesini çevirecek eleman. Tüm ihtiyacınız olanlar bunlar. Kira gibi büyük bir masraf artık sizin için yok. Pek çok çalışan yerine daha az çalışan, daha az masraf.
Hepsi bir yana, müşteriyle yüz yüze muhattap olup ikna etme derdiniz artık minimumda. Zaten hazırladığınız websitesi gerekli bütün bilgileri içeriyor ve birkaç sorunlu tip dışında kimse size yazmıyor. O tipler de zaten siz mağazada olsanız da sizi zorlayacak tipler. Ama onun dışında müşteriyi ikna derdi yok. Birisi geldi gizli gizli dolaşıyor, malları yürütecek derdi de yok!

Daha Kesin Veriler İle Daha Net Analiz İmkanı
Mağazanıza günde kaç kişi girdi? Kaç kişi hangi ürününüzle ilgilendi ve neyi satın aldı veya nelerle ilgilendi, nereleri okudu ve neyi satın almadı? Bunun gibi yüzlerce veri. Hangisini kendi mağazanızda elde edebilirsiniz. Giren mal, ve satılan ürün dışında hangi veri elinizde var. Kaldı ki çoğu mağazada bu veriler dahi uzun aralıklarla tutulur ve güncel değildir.
E-ticaret yapmayan ve bu işleri bilmeyen birisi “Bunlari ne yapıcam ki?” diyebilir. Ama bu veriler sayesinde inanamayacağınız kadar iş başarabilirsiniz. İnanamayacağınız reklam kampanyaları düzenler, hangi hedef kitleye hitap ettiğinizi tam olarak berlirleyebilirsiniz.
Bunun gibi onlarca harika işi bu veriler sayesinde yapabilirsiniz.

Unutmayın. Analiz, bir şirketin asıl gücüdür.

Bu yazımızı okuyan bazı arkadaşlar, hele ki daha önce e-ticaret yapıp başarısız olmuş olanlar, sizi vazgeçirmek veya caydırmak için bir sürü sebep sunabilir. E-ticaretin zorluklarından önümüzdeki yazılarda bahsedeceğiz. Ama unutmayın. Her işte olduğu gibi bunda da başarılılar ve başarısızlar var. Başarısız olanların sizi caydırmasına müsaade etmeyin. Sadece işinize yarayacak tavsiyeleri dikkate alın ve sırf heves kırmak için yapılmış konuşmaları göz ardı etmeyi bilin.

Unutmayın. Bu kafa Girişimci Kafası!

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın