1. E-Ticaret Sitesine Sahip Olma Yöntemleri
E-Ticaret Sitesine Sahip Olma Yöntemleri

E-Ticaret Sitesine Sahip Olma Yöntemleri

  • 29-02-2016
  • 0 Yorum
Günümüzde bir e-ticaret sitesine sahip olup, o e-ticaret sitesinden satış yaparak para kazanmak hemen hemen herkese cazip gelen bir gelir modeli. Fiziksel mağazalara nazaran dükkan kirası, sigortası, elektriği, suyu, telefonu, aidatı gibi daha sayılabilecek bir çok masrafı yok. Ayrıca 7/24 satış yapma imkanı sunması, müşteriyle yüz yüze ilgilenme zorunluluğunun olmaması, sadece bir dükkanın bulunduğu bölgedeki kişilere değil, on milyonlarca insana satış yapma fırsatının olması açısından da son derece cazip bir sistem.

Bir E-Ticaret sitesi sahibi olmanın 3 ana yolu bulunmaktadır. Bu yollarında her biri kendi içinde avantaj ve dezavantajlar barındırmaktadır. Şimdi o avantaj ve dezavantajlara göz atalım.

Hazır E-Ticaret Paketleri


Hazır e-ticaret paketleri olarak adlandırdığımız e-ticaret sitesine sahip olma yöntemi, yazılım şirketleri tarafından yapılan yazılımları almak ile mümkün olmaktadır. Yazılım şirketleri, kendilerine ait bir e-ticaret sitesi yazılımı geliştirirler. Kendi bünyelerinde bir yazılım ekibi, teknik ekip ve müşteri temsilcileri vardır. E-Ticaret sitesi için sahip olunması gereken kurulum, hosting, SSL sertifikası gibi unsurları kendileri sağlayabilirler.

Yıllık olarak 1.500 TL civarından başlayan fiyatlarla, 3-4 civarı paket seçeneği sunarlar. Paketlerin sahip olduğu özellikler arttıkça fiyatlarda artar ve yıllık 4.000-5.000 civarı rakamlara ulaşır.

E-Ticaret sektörüne aşina olunmaması, nereden, nasıl başlanılacağı, ne yapılması gerektiği konusunda bilgi ya da fikir sahibi olmayanlar için, hazır e-ticaret paketlerini almak daha mantıklıdır. Çünkü yazılım şirketlerinin bünyesinde bulunan müşteri temsilcileri ve teknik destek elemanları herhangi bir sorunda yardımcı olurlar.

Elbette söz konusu yardımlar sizin E-Ticaret sitenizi sorunsuz kullanmanız doğrultusunda yapılan yardımlardır. E-Ticaret sitenizden satış yapmak, müşterilere ulaşmak, içerik eklemek ve diğer konular tamamen sizin tarafınızdan gerçekleştirilmesi gereken unsurlardır.

Ücretsiz E-Ticaret Yazılımları


Piyasada bir çok ücretsiz E-Ticaret yazılımı da bulunmaktadır. Bu ücretsiz e-ticaret yazılımları hemen hemen yazılım şirketlerinin hazır e-ticaret paketleri kadar gelişmiştir. Dakikalar içinde kurup, gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra satışa kolaylıkla başlama imkanına sahip olursunuz.

Fakat ücretsiz e-ticaret yazılımlarında hosting alımı, kurulumu ve diğer yapılması gereken bütün işlemler sizin tarafınızdan gerçekleştirilmesi gereken işlemlerdir. Bu nedenle e-ticaret sektörüne dair bilgilere sahip olmanızın yanı sıra, yazılımdan da anlamanız gereklidir. Eğer yazılımdan anlamıyorsanız, bu sefer yazılımdan anlayan birini bulup, gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.

Tabi söz konusu hazır bir sistem olduğu için meydana gelen hataları kendiniz halletmeniz, sistemi nasıl kullanacağınızı kendiniz çözmeniz gereklidir. Bunun için çeşitli forum siteleri ve internet sitelerinden yararlanma imkanınız olsa da, kullandığınız yazılımın versiyon farklılıkları, karşılaşılan hatalara sunulan çözümlerin size uymaması ve daha bir çok unsur can sıkıcı olabilir.

Sıfırdan E-Ticaret Yazılımları


Eğer hazır e-ticaret paketleri satan yazılım firmalarıyla ve ücretsiz e-ticaret sitelerinin karmaşık denebilecek yapısıyla uğraşmak istenmiyorsa, para ve zaman konusunda sıkıntılar yoksa, tamamen kişinin kendisine ait ayrıcalıklar barındıran bir e-ticaret sitesi isteniliyorsa sıfırdan bir e-ticaret sitesi yaptırmak istenilebilir.

Bir E-Ticaret yazılımı içinde barındırdığı bir çok unsur nedeniyle ayrıntılı bir sistemdir. Kısa sürede yapılması zor olduğu gibi tek başına yapılması da zordur. Bu nedenle hem uzun uğraşlar gerektirir hemde bir yazılım ekibine ihtiyaç duyabileceği için maliyetli olabilir. Fakat tüm bunların neticesinde piyasada benzeri olmayan ayrıcalıklara sahip bir e-ticaret sitesine sahip olma imkanı sunar.

Bu yöntem genel olarak yüksek bütçeli e-ticaret sitesi girişimlerinde ve söz konusu e-ticaret girişiminin ihtiyaçlarını piyasada karşılayacak bir e-ticaret sitesi yazılımının bulunamaması durumunda tercih edilir.

SONUÇ


Bu noktaya kadar belirttiğimiz 3 yöntemden de anlaşılabileceği üzere, her bir yöntem kendi içinde bilgi, zaman ve ücret bakımından avantajlar ve dezavantajlar barındırıyor. E-Ticaret sitesi sahibi olmak isteyenler, bu 3 yöntemden birini maddi imkanları, vakitleri ve bilgilerine göre tercih edebilir.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Bir girişimcinin mutlaka ezbere bilmesi ve derhal lugatına alması gereken bazı kavramlar var. Büyük girişimciler, girişimciliği bilimsel bir ...
Girişimcilik
Dijitalleşmeyle birlikte değişen dünyamızda bazı hikâyeler bizi gerçekten çok şaşırtıyor. 90 yaşındaki mobilya ustası Mehmet İrfan ...
Girişimcilik
İnternet alışverişlerinin giderek yaygınlaşması ile girişimcilerin yeni gözdesi haline gelen E-ticaret sektörü hızlı büyümesini ...
E-Ticaret
Bir önceki E-Ticarette Asıl Mesele: Kargo Süreci başlıklı yazımızda, e-ticaret sitesi girişimlerinde meydana gelen bazı popüler ...
Girişimcilik
E-Ticaret pek çok kişi tarafından cazip imkanlar sunan bir girişim modeli. Özellikle bir internet sitesine sahip olup, internet üzerinden ...
Girişimcilik
Çin’in ve dünyanın en büyük online alışveriş sitesi DHGate.com, Macaristan ve ABD’den sonraki en büyük ofisini Türkiye’de açtı. ...
home search notifications 1 person