"yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller "ders" vermeyi tercih eder."
-Albert Camus
E-ticaret Girişiminiz İçin Tedarikçi Bulmak

E-ticaret Girişiminiz İçin Tedarikçi Bulmak

  • 6 DK
  • 10-01-2018
  • 0 yorum
  • 20K

E-ticaret Girişiminiz İçin Tedarikçi Bulmak

Başarısızlık=Başarı

E-ticaret hiç şüphesiz ki günümüz dünyasının en geniş fırsatlar sunan ticaret ve girişim alanlarından biri. Bu nedenle hali hazırda ticaret yapanların ek olarak girmek istediği, ticaret yapmak isteyenlerin ise başlamak istediği bir girişim modeli. Fakat e-ticaret sitenizde satılacak ürünün tedariki ciddi bir öneme sahip. Zira her ne kadar kendi ürettiğiniz ürünleri satacak olsanız da hem ürettiğiniz ürünleri üretmede kullanacağınız hammadde hem de e-ticaret sitenizdeki ürünleri çeşitlendirmek için bir tedarikçiye mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.


İşte bu noktada kendisinden ürün ya da hammadde tedarik edeceğiniz tedarikçiyi iyi belirlemeniz son derece önemeli. Hatta tedarikçinizin iyi olması, e-ticaret sitenizin başarılı olmasında önemli bir faktör. Şimdi bu kadar büyük önem arz eden tedarikçi meselesine, tedarikçi ararken nelere, bulduğunuz tedarikçilerde nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz fırlatalım.


Fiyat ve Kalite Oranı


Satmayı planladığınız ürün için her daim en uygun fiyatlı olanını aramak mantıklı değildir. Bir ürün internette ya da piyasada 100 TL ‘ye bulunuyorken, sizin görüştüğünüz tedarikçi o ürünü size 95 TL ‘ye veriyorsa, kayda değer kar edemeyeceğinizi düşünerek direkt olarak daha ucuzunu aramak hatadır. Çünkü piyasada 100 TL ‘ye satılan o ürün kalitesiz olduğu için 100 TL ‘ye, tedarikçideki ürün kaliteli olduğu için maliyetleri nedeniyle 95 TL ‘ye size veriliyor olabilir.


Dolayısıyla siz bu durumda piyasada 100 TL ‘ye satılan ürün ile tedarikçinin size 95 TL fiyat çektiği ürünü kıyaslamanız gereklidir. Arada kalite farkı yok ise o zaman ya pazarlık yapmanız ya da başka bir tedarikçi arayışına girmeniz gereklidir. Eğer ki kalite farkı varsa ve tedarikçideki ürün piyasadaki üründen daha kaliteliyse, bu sefer e-ticaret sitenizde kaliteli mi yoksa kalitesiz mi ürün satacağınızın kararını vermeniz gerekmektedir.Pazarlık Yapın ama Şansınızı Zorlamayın


İdeal bir tedarikçi bulduğunuzda pazarlık yapmak her daim fayda sağlama potansiyeline sahiptir. Zira hemen hemen her tedarikçi verebilecekleri en uygun fiyatın bir tık üstünü vermektedir. Fakat bazı durumlarda söz konusu fiyat en alt limit olabilir. Bu durumlardan biri, tedarikçi gerçekten maliyetler nedeniyle en düşük fiyatı veriyor, sürümden kazanmayı hedefliyor olabilir.


Diğer bir durumda ise tedarikçi tok tedarikçidir. Yani siz ondan ürün almasanız bile her türlü satıyor yani kazanıyordur. Sizi kaçırmamak gibi bir korkusu yoktur. Bu durumda da fiyat düşürme çabanız sonuçsuz kalır.


Adet arttıkça fiyat düşürme imkânınız vardır. Dolayısıyla adet yükseldikçe fiyatın düşmesini talep edebilirsiniz. Fakat yukarıdaki 2 ana nedenden biri söz konusuysa bu da sonuçsuz kalabilir.


Ben senden sürekli alıcam, o yüzden yap bi güzellik” demeniz tecrübeli tedarikçilerde işe yaramaz. Çünkü bu sözü verenlerin çoğu ya aldıkları ürünleri kısa sürede satamazlar ya da ticaretin kolay bir şey olmadığını görüp ticari yaşamlarına son vererek bir daha tedarikçiden ürün almazlar. Dolayısıyla deneyimli tedarikçiler için bu söz dikkate alınmamaktadır. Ancak birkaç kez kendisinden ürün tedarik etmeniz durumunda, yani ciddi alıcı olduğunuzu ispatladığınızda indirim talep edebilirsiniz.


Zaman Sıkıntısı Çıkarmayan Tedarikçinin Önemi


E-ticarette hız müşteri memnuniyetinin ana unsurlarından biridir. Yasal olarak satılan bir ürünü 30 gün içerisinde sipariş veren kişiye gönderme zorunluluğunuz olsa da, 30 gün değil, 1 hafta sonra bile gönderecek olmanız çok büyük memnuniyetsizliğe neden olur. Dolayısıyla sipariş edilen ürünün stoklarınızda olması çok önemlidir. Stoklarınızda yok ise, kısa sürede tedarik edebiliyor olmanız gereklidir.


Tedarikçinizin size sattığı ürünlerin her daim elinde olup olmadığına, üretimini her daim gerçekleştirip gerçekleştirmediğine de dikkat etmenizde fayda var. Hatta sıkıntı yaşamamak için stoklarınızda tükenmeye yakın olan ürünlerin, biteceği zamanı ön görerek, bitmeden önce tedarikinin gerçekleştirilmesi de ayrı bir öneme sahiptir.


Alternatif Tedarikçi Hayat Kurtarır


E-ticaret sitenizden satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler için sadece bir tane tedarikçinizin olması sıkıntılara neden olabilir. Zira tedarikçiniz batabilir, yoğun talep nedeniyle talepleri karşılamakta zorlanabilir, başka bir satıcı gelip tedarikçinin elindeki bütün ürünleri bir seferde alabilir.


Bu tarz sıkıntıya neden olan durumları saymakla bitiremeyiz. Dolayısıyla kendisinden sürekli ürün tedarik ettiğiniz tedarikçinize alternatif olarak en az 1 tedarikçi daha belirlemenizde büyük önem vardır. Ana tedarikçinizde sorun yaşamanız durumunda, alternatif tedarikçiniz sıkıntılı durumlarda cankurtaran görevi görür.


Mesafelerin Önemi


Önceki maddelerde de belirttiğimiz üzere e-ticarette zaman ve hız ciddi öneme sahiptir. Dolayısıyla tedarikçiden tedarik edeceğiniz ürününde tarafınıza ulaşması zaman unsurunda dikkate alınması gereken bir unsurdur. İzmir ‘de ticaret yapan bir firma iseniz, tedarikçiniz Van ‘da ise, tedarik ettiğiniz ürünün tarafınıza ulaşması hatta sağlam ulaşması sıkıntıya neden olabilir.


Bu nedenle mümkün mertebe kargo ile 1 iş gününde tarafınıza ulaşacak mesafedeki tedarikçiler ile çalışmanız daha isabetli olacaktır. Elbette araç sahibi olup, aynı şehirdeki tedarikçilerden ürünü gidip kendiniz alma imkânına sahip olmanız çok daha büyük avantajdır.


SONUÇ


Velhasıl kelam, e-ticaret girişiminizin önemli bir unsuru olan tedarikçi kısmında ziyadesiyle dikkatli olmak gereklidir. Paraya odaklı hareket edip sadece en uygun fiyatlı olmasına odaklanır ve diğer önemli unsurları görmezseniz, ciddi paralar kaybetmenize neden olacak sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

"E-ticaret Girişiminiz İçin Tedarikçi Bulmak" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et