"Sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız."
-Paulo Coelho
E-Ticaret Girişiminde Bulunmadan Önce Düşünülmesi Gerekenler

E-Ticaret Girişiminde Bulunmadan Önce Düşünülmesi Gerekenler

  • 7 DK
  • 04-03-2016
  • 0 yorum
  • 693
E-Ticaret pek çok kişi tarafından cazip imkanlar sunan bir girişim modeli. Özellikle bir internet sitesine sahip olup, internet üzerinden ülkemizde on milyonlarca, dünyada milyarlarca insana satış yapma imkanı sunması cazibesini arttırıyor. Buna ek olarak sayılması muhtemel bir çok avantaj bulmakta mümkün.

Peki bir E-Ticaret sitesine sahip olmak dışında başka düşünülmesi ve yapılması gereken bir şey yok mu? Hadi bunları düşünelim.

Firma Olmak


Adı üstünde, yapılacak işin adı ticaret. Dolayısıyla fatura kesmeniz, verginizi vermeniz, işinizi resmi olarak yapmanız gereklidir. Bunun için en temel ve düşük maliyetli olanı şahıs şirketi kurmak. Bir muhasebeciyle anlaşıp, 1.000 TL civarında bir ücret ile şahıs şirketinizi kurabilirsiniz. Bu aynı zamanda her ay muhasebeciye anlaştığınız ücret oranında para vereceğiniz anlamına gelir. Bunun yanı sıra o ay 5 kuruşluk dahi satış yapmasanız, minimum 30 TL civarında vergiyi de unutmamak gereklidir.

Tabi birde ticaret yapacağınız için ticaret odası kaydı şart. İlk kayıt esnasında 1.000 TL'ye yakın bir para gidebilir, sonraki her sene üyelik aidatı ödersiniz.

E-Ticaret Sitesi


Firma olduk, sıra geldi E-Ticaret sitesi sahibi olmaya. Fakat önümüzde hazır E-Ticaret paketleri, ücretsiz E-Ticaret scriptleri ve sıfırdan E-Ticaret sitesi yaptırmak gibi 3 temel seçenek var. Bunlardan hangisi size en uygun ise onu tercih edip, tercihinize göre bir E-Ticaret sitesine sahip olmuş olursunuz.

E-Ticaret sitesi modellerini bu konuda ele aldık, inceleyebilirsiniz; E-Ticaret Sitesine Sahip Olma Yöntemleri

Ödeme Sistemleri


E-Ticaret sitesi de kurduk. Fakat bu E-Ticaret sitesinde ürün satıp para alacağız. İşte bu parayı nasıl alacağımız konusunda da çeşitli seçenekler mevcut. Bu seçeneklerden en az 2-3 tanesini seçip siteye entegre etmeniz gerekiyor.

E-Ticaret sitesinde en çok kullanılan ödeme yöntemlerini bu konuda ele aldık, inceleyebilirsiniz; En Çok Kullanılan E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

Kargo Anlaşması


Bilindik kargo şirketleri ile bir tane toplu iğne bile gönderseniz 10 TL üstünde bir fiyat ödenmesi gerekiyor. Günümüzde 5 TL 'ye kargo gönderimi yapan bir sürü E-Ticaret sitesi varken sizin 10 TL 'nin üstünde bir kargo ücreti belirlemeniz satışlarınızı ciddi oranda düşürür. Bu nedenle daha uygun fiyatlara gönderim yapabilmeniz için bir kargo firmasıyla anlaşmanız gerekiyor.

Anlaşma koşulu ise temel olarak aylık ciro üzerinden gerçekleşiyor. Yani kargo şirketi sözleşmede aylık ortalama 1.000 TL 'lik gönderim yapılmazsa, sözleşme sonunda anlaşmayı ya iptal ediyor ya da söz konusu gönderim ücretini yükseltiyor.

Kargolar ile ilgili bir diğer önemli unsur ise, eğer kırılması muhtemel bir ürün satacaksanız, ciddi şansa ve sabra ihtiyacınız var demektir. Zira kargo şirketleri kırılacak bir ürünün sorumluluğunu kabul etmiyor. Kabul etmediği gibi, kırılacak kargoların taşınmasına gerekli hassasiyeti göstermiyor.

Ürün Tedarik ve Stok


İnternetin hayatımıza girmesiyle bilgi ve iletişim hızı konusunda kelimenin tam anlamıyla çağ atlanmış durumda. Bu aynı zamanda bir sabırsızlığa da neden oluyor. Kişiler internet üzerinden verdikleri siparişi en kısa sürede ellerinde görmek istiyor. En hızlı gönderim yapan E-Ticaret siteleri de müşterileri tarafından en fazla beğenilen E-Ticaret siteleri oluyor.

Dolayısıyla E-Ticaret sitesinden satılacak ürünlerin tedarik ve stok konusu da ciddi önemli hale geliyor. Sipariş edilen ürünün kısa sürede gönderilebilmesi için ilgili ürünün stoklarınızda olması ya da sipariş edildiği gün tedarik edilmesi çok önemli. Stoklarınızda olmayan ve tedarik edemediğiniz bir siparişin ödemesini iade etseniz dahi bu ciddi anlamda memnuniyetsizliğe neden olabiliyor.

Sosyal Medya


Günümüzde sosyal medya tartışılmaz bir öneme sahip. Kişilerin internette en yoğun olarak bulunduğu sosyal medyada sizinde bulunmanız ve kaliteli bir sosyal medya hesap yönetimi ile geniş kitlelere ulaşmanız gerekiyor.

Bir çok sosyal medya sitesi olsa da temel olarak facebook, twitter ve instagram 'da E-Ticaret sitesine ait hesapların açılması, bu hesapların aktif ve kaliteli bir şekilde yönetilmesi, E-Ticaret sitesinin de nispeten kaliteli olduğunun düşünülmesine neden oluyor.

Arama Motoru Optimizasyonu


Arama motoru optimizasyonu yani SEO 'yu dikkate almayan E-Ticaret siteleri, kaybetmeye mahkum E-Ticaret siteleridir. Çünkü kişiler almak istedikleri ürünleri arama motorlarında ararlar ve genel olarak karşılarına çıkan ilk 3 sayfadaki sitelerden alışveriş yaparlar.

Elbette ilk sayfada ve ilk sıralarda olmak her daim daha büyük bir avantajdır. Fakat söz konusu ticaret ve para kazanmak olduğu için ilk üç sayfada olmak dahi kolay değildir. Bu nedenle SEO 'ya gerekli önem gösterilmesi gereklidir.

Reklamlar


Söz konusu ticaret ve para kazanmak olunca reklam yapmakta bir tercih değil, zorunluluk anlamına geliyor. Kaliteli hizmet sunmak, müşteri memnuniyeti sağlamak, profesyonel sosyal medya hesap yönetimi ve SEO çalışması yapmak, bunların hepsi reklam giderlerinizi azaltmaya yönelik yapılan unsurlardır. Dolayısıyla reklam her zaman yapılması gereken bir zorunluluktur.

Bu nedenle E-Ticarete girmeyi düşünen mutlaka reklam bütçesini de belirlemelidir. Aynı zamanda yapılacak olan reklam çalışması konusunda da iyi düşünülmeli, minimum maliyet, maksimum getiri için gereken çalışma yapılmalıdır.

Ekip


Son olarak iyi satışlar yapılması muhtemel bir E-Ticaret sitesine sahip olabilmeniz için bir ekibe ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü E-Ticaret sitesinin yönetimi, müşteri ile ilişkiler, sosyal medya yönetimi, SEO, şirket işleri, ürünlerin hazırlanması ve gönderilmesi, tedarik ve stok takibi, görseller ve daha akla gelebilecek bir çok unsuru tek başınıza yapmanız pek mümkün olabilecek şeyler değildir. Bu nedenle E-Ticaret sitesi için çalışacak en az 2-3 kişi gerekebilir.

Sonuç


Netice olarak E-Ticarete girmek için düşünülmesi ve yapılması gereken unsurlar sadece bir E-Ticaret sitesine sahip olmaktan çok daha fazladır. "Bu kadar masrafa girmeye gerek yok. Sosyal medyaya satacağım ürünleri koyayım, basit bir web sitesi yapayım / yaptırayım, sipariş alıp göndereyim" şeklinde düşünebilirsiniz. Evet, bu şekilde yapan kişiler var. Fakat bu aynı zamanda kredi kartı ile ödeme alamayacağınız, bir kargo şirketi ile anlaşamayacağınız, şikayet edilmeniz durumunda ciddi cezalar alabileceğiniz anlamına da gelmektedir.

Dolayısıyla E-Ticaret hem bilgi hemde sermaye gerektiren bir girişim modelidir. En ince ayrıntısına kadar düşünüp, çıkması muhtemel sorunlar için hazırlıklı olmazsanız çok çeşitli ve ciddi sorunlar yaşamanız muhtemeldir.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın