"dünya herkese yetecek büyüklükte. onun için,başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun."
-Charlie Chaplin
Düşünce Liderliği Nedir?

Düşünce Liderliği Nedir?

  • 9 DK
  • 14-06-2021
  • 0 yorum
  • 612

Düşünce Liderliği Nedir?

Başarısızlık=Başarı

Düşünce liderliği, sektörlerinin ön saflarında yer alan ve sektörlerini yönlendiren içerikleri düzenli olarak yayınlayan profesyonelleri tanımlar. İnsanlar bu profesyonellerin görüşlerine saygı duyar ve kendi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu profesyonellere başvurabileceklerini bilirler.
Kaliteli içerik, gerçek düşünce liderlerini diğerlerinden ayıran özelliklerden birisidir. 

Herhangi bir büyük sektörü seçin ve o alandaki liderleri düşünün. Aklınıza kim geldiyse, belli bir sebepten dolayı geldi. En büyük ilham kaynağınız veya en büyük rakibiniz olabilir. Her ne olursa olsun, bir şekilde sizin üzerinizde bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz çünkü aksi takdirde zaten aklınıza gelmezdi.

Düşünce liderliği, belirli bir konuda hedef kitlenizin kafasındaki en büyük soruları tutarlı bir şekilde yanıtlayabilmeniz için işletmenizdeki veya topluluğunuzdaki yetenek, deneyim ve tutkudan yararlandığınız bir tür içerik pazarlaması olarak tanımlanabilir.

Nasıl Düşünce Lideri Olunur?

Bir düşünce lideri olmak için, kullanıcıların veya müşterilerin sektörünüz hakkında sıkça sorduğu sorulara en iyi cevapları vermeniz gerekmektedir. Düşünce liderliği, dikkat gerektiren, rehberlik ve netlik sunan ve insanları şaşırtıcı ve beklenmedik yönlere yönlendirebilecek fikirler sunmakla ilgilidir. Örneğin, gerçek düşünce liderliği kavramını özetleyen Seth Godin, kariyerine gazeteci olarak başladı. Zaman geçtikçe rolü gelişti. Haberleri rapor etmek ve analiz etmek yerine, onu yaratmaya başladı. Yenilikçi ve kışkırtıcı, üzerinde düşünmeyi gerektiren ve eğitim sağlayan fikirler yazdı. Fikirleri ile değişimin öncüsü haline geldi. 

  • Benzersiz, değerli ve kullanışlı içerikler üretin.

Düşünce liderliği, içerik pazarlamasının önemli bir bileşenidir bu sebeple sektörünüze nasıl katkıda bulunmayı seçerseniz seçin, önemli olan içeriğinizin benzersiz, değerli ve kullanışlı olmasıdır. Ortaya koyduğunuz şey bir tür değer sağlamıyorsa, kitlenizin fayda sağlayabileceği bir yere ulaşamıyorsa, bu tamamen zaman kaybı olabilir.

Bir düşünün, her gün ne kadar içerik gözden geçiriyorsunuz veya bir e-postayı açmadan önce kaç kez sildiniz, başlığını okuduktan sonra bir makalenin üzerinden kaç kez gezdiniz veya bir podcast dinlemeyi başka bir şey dinlemek için ne zaman bıraktınız? Bunları içerik benzersiz, değerli veya kullanışlı olmadığında yaparsınız. 

Alanınızla ilgili, yeni bilgiler sunan çalışmalar oluşturun. Kendi ürünlerinizle alakalı testleri veya müşterilerinizle geçmiş olayları örnekleyerek kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz. Haberler veya gelişmeler hakkında kişiselleştirilmiş bir bakış açısı sunun. Bir düşünce lideri olabilmek için, sektörünüzü etkileyen en son haberleri ve gelişmeleri benzersiz bir bakış açısı ile sunabilmeniz için yeterli deneyime sahip olduğunuzdan emin olun.
Sektörünüzle ilgili trendleri izleyin ve takipçilerinize ilk haber veren siz olun. Olaylar veya değişiklikler aynı zamanda sektörü de etkileyeceğinden kullanıcılarınıza tavsiyelerde de bulunabilirsiniz. Bir düşünce lideri olarak kabul edilmek için, sektörünüzde ortaya çıkan zorluklarla yüzleşmelerine yardımcı olmanız gerekir. Sorunlar ortaya çıktığında yeni tavsiye ve rehberlikle hazır olun.

Sektörünüz ne olursa olsun, her gün milyonlarca içerik yayınlayan insanlar olduğunu ve her birinin amacının kullanıcıların dikkatini çekmek olduğunu unutmayın. Bir düşünce lideri olmak istiyorsanız, göze çarpmanız gerekmektedir. Bunu, mümkün olduğunca değerli, faydalı ve benzersiz bilgiler yayınlayarak yapabilirsiniz. Önemli olan benzersiz bakış açısına sahip olmak değil, hedef kitlenizin sorularına aradıkları cevaplara yanıt vermenizdir.

  • Sadece bildiklerinizi paylaşın.

Hedef kitleniz sizden bir şeyler öğrenmek istediği için sizleri dinliyor, sizin bildiklerinizi bilmek istiyor. Bu yüzden sadece bildiklerinizi paylaşın. Örneğin başarılı bir girişimciyseniz, herkes sizin gibi olabilmek için, o yere ulaşırken neler yaptıklarınızı dinlemek isteyecektir. Başarıya giden yolda yaşadığınız olumsuzlukları veya başarısızlıkları sizden dinleyip ders çıkarmak isteyeceklerdir. Onlara yol boyunca başınızdan geçenleri, bildiklerinizi aktarın. Aynı yaklaşıma nasıl sahip olabileceklerinden bahsedin. 

Düşünce liderliği aslında son derece basit bir kavramdır. İnsanlar, değer katan insanları takip ederler. Yayınlayacağınız içeriklerin, sektörünüze değer katıp katmayacağını sorgulayın. Eğer öyleyse bildiklerinizi ücretsiz olarak paylaşın ve bunu mümkün olduğunca yapın. Bir dahaki sefere, biri sektörünüzü düşündüğünde, aklına siz gelin. 

Düşünce Lideri Olabilmek İçin Nasıl İçerikler Üretebilirsiniz?

Yazarlık

Düşünce liderleri içerik oluşturmada aktiftirler. Köşe yazıları, blog yazıları ve raporların veya derinlemesine makalelerin ve tam uzunlukta kitapların yazarlarıdır. Örneğin dijital pazarlama ustası Neil Patel sadece kendi sitesinde yazmakla kalmıyor, sayısız yayına da konuk oluyor. Bu makalelerin çoğu tanıtım yapıyor ancak hepsi aynı zamanda dijital pazarlama alanındaki kritik konularda en iyi uygulama düşüncesini öğretmek için yazılıyor.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Düşünce liderleri halkla ilişkiler ve reklamcılık ile de meşgul olurlar. Bu popüler olan şeylerden bahsetmek veya promosyonlar yapmak anlamında değildir. Gerçek düşünce liderleri, halkla ilişkiler ve reklamcılık dünyasının içinde bulunurlar. Röportajlara, podcastlere, videolara veya haber programlarına da konuk olurlar. 

Konuşmacı Olmak

Düşünce liderleri her zaman konuşmaya hazır olurlar. Açılış konuşmaları, sohbet programları aracılığıyla konuşur ve sunum yaparlar. Konuştukça öğretici olmak ve ilham vermek daha kolaydır çünkü fikirleri ikna edici olur. İzleyiciler her zaman dinlerken eğlenemeseler de bilgi bakımından zenginleşir ve belirli ölçüde iş ve kişisel gelişime karşı motive olurlar. 

Sosyal medya platformları ve içerik pazarlaması sayesinde, daha fazla insanın çevrimiçi bir düşünce lideri olarak konumlanma şansı var. Ancak, eğiten ve bilgilendiren üst düzey içeriğin yaratıcısı olmak büyük bir değer taşıyor. 

Düşünce Liderliği ve İçerik Pazarlamasını Kimler Kullanmalı?

Düşünce liderliği hem tüketici hem de şirketler için önemlidir. Düşünce liderliği, ürünlerin veya hizmetlerin kategorisini veya marka amacınızı müşteri açısından tanımlayabilmenize olanak tanır. Şirketler, misyonlarını desteklemek ve kendi alanlarında otoriteyi tanımlamak için düşünce liderliğini etkili bir şekilde kullanabilirler. Sonuçta, markalaşma tamamen tüketicilerinizin özel ihtiyaçları ile ilişkilendirilmekle ilgilidir.

Düşünce Liderliğinin Faydaları Nelerdir?

Düşünce liderliği ile tüketici yolculuğunun başlarında sohbetin bir parçası olursunuz. Kitlenizin sizi tanımasına izin verirsiniz. Düşünce liderliği sayesinde marka yakınlığı başlar. Düşünce liderliği, sağlam bir içerik stratejisinin sonuçlarından biridir ve içerik pazarlamasından daha büyüktür.

En iyi düşünce liderliği, sizin ve şirketiniz için en değerli olan hedef kitlelerle güven oluşturmanıza ve sürdürmenize yardımcı olacaktır. Stratejinizi, yeni kitlelere ulaşmak, onlarla değerli kaynaklarla etkileşim kurmak ve markanızı akıllarında tutmak için birlikte çalışan çeşitli içerik varlıklarını kullanarak bir ihtiyaç veya fırsat ortaya çıktığında, artık ilk düşündükleri kişi siz olursunuz.

Sonuçları Yönlendiren Düşünce Liderliği Nasıl Yaratılır?

İlk adım, markanızla veya kendinizle yakından ilişkili konuyu belirlemektir. Bu konuda otorite misiniz? Basit bir Google araması bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Çoğu zaman markaların sadece doğrudan rakipleriyle rekabet etmediğini görüyoruz. Herkesle yarışıyorsunuz. Alanınızda içerik yayınlayan herkes, fikir paylaşımı ve üst sıralarda yer almak ve otorite olmak için yarışıyor. Hedef kitlenizin sordukları sorulara cevap vermek için önce soruları doğru tahmin etmeniz gerekmektedir. Bu sayede onların karşılarına daha kolay çıkabilir, aradıkları soruların cevaplarını içeriklerinizde bulmalarını sağlayabilirsiniz.
"Düşünce Liderliği Nedir?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et