"Hayallerinin peşinden gitmeyi bırakan %98'lik kesim, asla pes etmeyen %2 tarafından işe alınır."
-Anonim
Düşük Sermaye ile Başlanılabilecek 7 Karlı İş Fikri

Düşük Sermaye ile Başlanılabilecek 7 Karlı İş Fikri

  • 7 DK
  • 26-01-2018
  • 0 yorum
  • 4K
Günümüzde girişimcilerin en büyük sorunlarından bir tanesi bir iş kurarken gerekli olan ilk sermayeyi bulamamak veya aklındaki iş fikri için yeterli olan sermayeyi elde edememek. Maalesef bir girişimde bulunurken genellikle büyük sermayeler gerekiyor. Özellikle de güzel kazançlar elde etmek istiyorsanız büyük bütçeler size kar oranı daha fazla iş olanakları sağlıyor.

Ama merak etmeyin, sizin için hem karlı olabilecek hem de çok düşük sermayelerle başlayabileceğiniz iş fikirleri arasından 7 iş fikrini derledik.

İşte o iş fikirleri;

1.  Freelancer
Freelancer olmak aslında çok geniş bir kavram olup bir meslek değil bir çalışma tarzıdır. Fakat artık freelancer dediğimizde akılda belli başlı meslekler canlandığı için bu şekilde geniş kapsamlı kullanmak daha doğru olur.

Örneğin Web Tasarımcı olarak freelancer çalışabilirsiniz. Bunu kendi evinizden yapabileceğiniz için ofis maliyetiniz olmayacak. Basit bir bilgisayar neredeyse tüm web tasarım faaliyetleri için işinizi görecektir. Ve müşterilerinizi bulma konusuna gelince, emin olun bu alanda hala o kadar çok kişinin web sitesine ihtiyacı var ki. Bu alanda yeteneğim yok diyorsanız da üzülmeyin, artık ücretsiz online dersler o kadar çok ki, rahatlıkla işi öğrenip kendinizi geliştirebilirsiniz.
Bu işi sadece web tasarım olarak değil grafik tasarım, mobil yazılım, uygulama geliştirme gibi alanlarda da benzer şekilde düşünebilirsiniz.

2.  Yazarlık
Yazarlık dediğimizde çoğu kişinin aklına kalın kalın uzun kitaplar gelebilir. Aslında kastımız onlar değil. Günümüzde web sitelerinin hem tanıtım amaçlı hem de web sitesini geliştirme amaçlı pek çok içeriğe ihtiyacı oluyor. Bu içerikleri de genellikle dışarıda çalışan yazarlardan temin ediyorlar. Siz de kendiniz çalışarak şirketlere yazarlık yapabilir ve onların ihtiyacı olan içerikleri rahatlıkla üretebilirsiniz.
Hem kim bilir belki de bu adım sizin için büyük kitapları yazmanızda önünüzde bir basamak olacaktır, güzel kitaplar yazıp iyi pazarladığınız takdirde siz de ciddi paralar kazanabilirsiniz.

3.  Bayilik
Pek çok kurumsal şirket kendi bayi açmak yerine franchise vererek daha fazla lokasyonda hizmet vermek için yarışmaktadır. Onların bu yarışı da biz girişimcilerin işine gelmektedir. Çünkü kendi aralarında o kadar çok rekabet halindeler ki açtırdıkları franchise bayiliklerini mümkün olan en düşük fiyata açtırıyor. Yani siz bayisi olmak istediğiniz kurumsal şirkete belirli bir miktar para veriyorsunuz ve gerekli bayi açım işlemlerini onlar tamamlıyor. Bu süreç tabii ki bu kadar basit değil ve her franchise için bu şekilde işlemiyor ama en basit haliyle anlatmak gerekirse durum bu oluyor ve siz de az sermayeyle bir işletme sahibi olmuş oluyorsunuz. Genellikle gıda sektöründe bu şekilde çok sayıda franchise verilmektedir.

4.  Ön Siparişle Ürün Satışı
Dediğimiz gibi girişimlerin en büyük sorunu başlangıç sermayesi. Peki bu başlangıç sermayesini müşterilerden temin etmeye ne dersin?

Bu model şu şekilde işliyor; Önce kendi e-ticaret sistemini kuruyorsun. Daha sonra ürünün hakkında araştırmanı yapıyorsun ve yapacağın masraftan kaç tane ürün satman gerektiğine kadar hesabını yapıp ürünün fiyatını belirliyorsun. Devamında da bu ürününü pazarlıyorsun. Tavsiyemiz başlangıçta “Ön siparişe özel %50 indirim” gibi bir kampanyayla pazarlaman olur. Belirli bir süre satışını yapıyorsun ve elde ettiğin sermaye ile ürünlerini ürettirip müşterilerine ulaştırıyorsun.

Bu sayede hem sermayenin çok büyük bir kısmını müşterilerinden daha ürün yokken temin etmiş oluyorsun, hem de ciddi bir şekilde piyasaya giriş yapmış oluyorsun.

Bu pazarlama stratejisinde planlamanın ve müşteriyi bilgilendirmenin çok önemli olduğunu vurgulamamız gerekiyor tabi.

5.  Köpek Gezdiriciliği


Köpek Gezdiriciliği

İnsanların en yakın dostu olarak bilinen köpekler ilgiye çok muhtaçlardır. Düzenli bakım düzenli bir hayat ve düzenli olarak gezdirilmek isterler. Gezdirilme ihtiyacı da maalesef çoğu hayvan sahibi tarafından vakit bulunamadığından veya başka sebeplerle karşılanamamaktadır. Bu sebeple özellikle belirli bölgelerde artık bu meslek gitgide revaçta olmaktadır. Köpekleri belirli saatlerde evlerinden alıyorsunuz ve parklarda veya açık alanlarda belirli bir süre gezdirip teslim ediyorsunuz. Kaç kişiyle anlaştığınıza bağlı olarak farklı sahipleri olan 5-10 köpeği bile aynı anda gezdirebilirsiniz.

Bu kısa süreli iş için de ciddi ücretler alabilirsiniz.

6.  Organizatörlük


Organizatörlük

Günümüzde sürekli olarak seminer, sempozyum, forum ve benzeri etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlikleri düzenlemenin ise genellikle iki ayağı vardır. Bir ayağı konuşmacıların ayarlanmasından, etkinliğin konseptinden ve benzeri faaliyetlerden sorumlu kısım oluyor. Diğer kısım ise sahnedeki mikrofonun çalışmasından, girişte ziyaretçi kartlarının teslim edilmesinden, gelen ziyaretçilere ikram ürünlerinin yerinin gösterilmesinden ve benzeri teknik meselelerden sorumlu kısım oluyor.  İşte biz de bu ikinci kısımda devreye giriyoruz çünkü bu işlerin halledilmesini sağlayan organizasyon şirketleri bulunuyor. Biz de bu alanda bir şirket kurduğumuzda gerekli sermaye gerçekten çok düşük oluyor ve yaptığımız harcamaların çoğunun ödemesini organizasyonun ardından yapıyoruz. Bu sayede çok ciddi sermayeler harcamadan işimizi kurabiliyoruz.

7.  Özgeçmiş Hazırlayıcılığı


Özgeçmiş Hazırlayıcılığı

Özgeçmiş hazırlamak çoğu üniversite mezununun kabusudur. Yıllarca verilen emekleri birkaç sayfa kağıda sığdırmak çoğu insan için hiç kolay değildir. Hele ki hayalinizdeki şirketlerin sizi o kağıtta yazanlar gibi göreceğini düşündükçe işler daha da zorlaşmaktadır.

İşte bu sebeplerle özgeçmiş hazırlamak artık profesyonel bir iş kolu olmaya başladı. İnsanlar artık yıllarca verdikleri emeği kötü bir anlatımla heba etmek istemiyorlar ve bu işi profesyonellerin halletmesini istiyorlar. İşte bu noktada da biz devreye giriyoruz ve özgeçmiş işini kendimiz için değil müşterilerimiz için profesyonelleştiriyoruz.

Tabii ki ciddi bir sorumluluk olsa da aslında sağlam ve kısa bir çalışmayla temel prensiplerin ötesinde nasıl mükemmel bir özgeçmişin nasıl hazırlanacağını kavrayabilirsiniz. Devamında da müşterilerimize harika özgeçmişler hazırlayarak onların işe girmesini sağlayıp kendi özgeçmişimize onları birer artı olarak yazabilirsiniz.

Şunu da söylememizde fayda var ki fikir ne kadar güzel olursa olsun güzel bir çalışma olmadan başarıya ulaşmanız mümkün değildir.

Siz de bildiğiniz, tecrübe ettiğiniz veya fikir yürüttüğünüz düşük sermayeli karlı iş fikirlerini bizimle paylaşabilirsiniz.
"Düşük Sermaye ile Başlanılabilecek 7 Karlı İş Fikri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et