1. Dünyanın En Zeki İnsanı: William James Sidis
Dünyanın En Zeki İnsanı: William James Sidis

Dünyanın En Zeki İnsanı: William James Sidis

  • 12-03-2018
  • 0 Yorum
William James Sidis, yaşadığı dönemin ve dünya tarihinin gelmiş geçmiş en zeki insanı. Hayat hikâyesi de zekâsı gibi diğer herkesten farklı.

1898 yılında hayata gözlerini açan William James Sidis, doktor annesi ve Harvard Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi veren yüksek eğitim kalitesine sahip bir ailenin çocuğuydu. Bu nedenle diğer çocuklardan farklı olduğu kısa sürede ailesinin dikkatini çekti.

Hızla Geçilen Eğitim Basamakları
William, 6 aylıkken alfabeyi, 18 aylıkken de gazete okumayı başardı. 2 yaşında Latin diline, 3 yaşına geldiğinde ise Yunan diline hakim oldu. 8 yaşında ise 7 tane dilin tercüme edebilecek düzeyde bilgisine sahipti. Zekâsı yalnızca dillere karşı yatkınlığıyla kalmadı.

9 ay içerisinde ilkokuldan mezun olup, bu zaman zarfında kendisine ait olan “Vindergood” adını verdiği bir dil ortaya çıkardı. Tüm bunlar ailesinin yanı sıra yakın çevresinin ilgisini çekti. William artık medyanın da odağı hâline gelmişti.

New York Times’ta kendisinden sıkça söz edilen William, 9 yaşında Harvard Üniversitesi sınavını başarıyla geçti. Fakat okulun duygusal olarak buna hazır olamayacağı gerekçesiyle okula kabul edilmedi.

Pes Etme, Doğru Zamanı Kolla
Harvard Üniversitesi’ne kabul edilmeyen William, tam 2 yıl sonra 11 yaşına geldiğinde pes etmediğini kanıtlarcasına kendinden emin bir şekilde tekrar başvuru yaptı ve kabul edildi.

11 yaşında daha okuldaki ilk senesinde “dört boyutlu objeler” konusunda üniversitesinden profesörlerin de seyirci olarak yer aldığı konferanslar vermeye başladı. 16 yaşında ise Harvard eğitimini tamamlayıp Hukuk eğitimine adım attı.

Krizi Fırsata Çevirmek ya da Çevirememek


Hukuk eğitimi alırken Marksist düşüncesi ve katıldığı eylemler sonucunda hapis cezası aldı ve ailesi tarafından cezadan kurtulması sağlandı. Fakat medya tarafından kötülenmesi ve ateist olması nedeniyle medyanın ve halkın gözünden hızla düşmeye başladı. William, medyadaki övgülerin yerini yergilerin almasına ve bu durumun şiddetini arttırarak devam etmesine karşı sağlam bir duruş sergileyemeyerek kendi kabuğuna çekilmeyi seçti. Kriz durumunu yüksek zekâsı ve başarılı okul hayatı öncülüğünde bilimsel başarılara imza atacak çalışmalarla maalesef dolduramadı.

William 250-300 arasında sahip olduğu IQ değerini ve kaliteli eğitim hayatını akademik başarılarla destekleyemedi. Yalnızca 4 kitap ve tercüme edebildiği 40 dile sahip olarak, 1944 senesinde geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hayata gözlerini yumdu.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İş Fikirleri
Girişimcilik ile ilgilenen ya da ilgilenmeyen her insanın hayatında en az bir kere aklına bir iş fikri gelmiştir. Peki bu insanlardan kaç ...
Girişimcilik
Dünyanın en zengin insanlarının kirli sırlarını ve yaptıkları hataları hepimiz merak ederiz. Biraz araştırınca aslında çoğu ...
Motivasyon
İçe ve dışa dönüklük insanların sosyal çevrelerine karşı sergiledikleri tavırları kategorize eden davranış biçimleridir. İçe ...
Girişimcilik
Hiç şüphe yok ki bütün dünya Apple markasını zirveye çıkarmayı başaran Steve Jobs’ın başarılarından ciddi şekilde ilham alıyor. ...
Başarı Hikayeleri
Merhaba Girişimci Kafası takipçileri, bu yazımızda sizlere yine sıfırdan başlamış, satışları ve şöhreti Türkiye ile sınırlı ...
Motivasyon
Şu an Amerika’da Chobani isimli yoğurt üretimi ve satışı yapan şirketiyle bir Türk milyarder olan Hamdi Ulukaya, Erzincan ilinin İliç ...
home search notifications 1 person