"Ne istediğini bilen insanların, acelesi yoktur."
-Anonim
Dünyanın En İnovatif Şirketi Apple Oldu, Amazon Yarışı Kaybetti!
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Dünyanın En İnovatif Şirketi Apple Oldu, Amazon Yarışı Kaybetti!

  • 3 DK
  • 27-02-2018
  • 0 yorum
  • 853
Yakın zamanda bu yıl ilk defa halka açık bir şirketin 1 trilyon dolarlık değere ulaşacağını buradaki yazıda belirtmiştik. En güçlü iki aday ise Apple ve Amazon’du. Sonucu hepimiz merakla bekleyeduralım, Apple “en”ler sıralamasında artık yeni bir kategorinin de lideri oldu.

Bu kez yarış biraz farklıydı. Fast Company’nin Dünyanın En İnovatif 50 Şirketi listesine 36 kategoride 350’yi aşkın şirket aday olmuştu. Bu liste ile “Dünyanın En İnovatif Şirketi” belirlenecekti. iPhoneX ve ARKit gibi ürünleri ile son zamanlarda adını tüm dünyaya duyuran Apple, inovatif şirketler arasında ilk sıraya yerleşti. 2017’de listenin dördüncü sırasında olan Apple, bu yıl başarılı bir sıçrama yaptı.

Apple Neden En İnovatif Şirket?
Apple’ın ilk sırada yer almasının aslında pek çok nedeni var. Şirketin yaratıcılığı ve müşteri beklentilerini teknoloji ile en iyi şekilde birleştirmesi, belki de en önemli neden. Peki Fast Company ne diyor bu duruma? Fast Company’e göre Apple, iPhoneX ve ARKit’in yanı sıra ABD’de satış patlaması ile ülkenin her yerine dağılan AirPod’lar, Apple Watch Series 3’ün en çok satan akıllı saatlerden biri olması ile de bu unvanı hak ediyor.

Ayrıca, Apple’ın çip geliştirme çalışmalarından kameralara kadar pek çok iddialı yazılım ve donanım projelerini de başarıyla üstlenmesi önemli bir etken. Yapay zekâ da Apple’ın büyük adımlar attığı ve şirkete inovasyon konusunda büyük avantajlar sağlayan bir konu oldu. Hem de Google ve Amazon’dan gelen rekabete rağmen…

Amazon Kaçıncı Sırada?
Amazon’un hisseleri, 2017 yılında yüzde 58 yükseldi. Apple’a kıyasla bu oran çok daha yukarılarda. Amazon, bugün 572 milyar dolarlık piyasa değerini elinde tutuyor. Hedefe en yakın duran Apple’a da 312 milyar dolar geriden bakıyor. Yatırım bankası Morgan Stanley ve daha pek çok yatırım uzmanı ve yetkili, Amazon’un 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olabileceğini düşünüyor. Tabii iş hisse rakamlarıyla bitmiyor!

Dünyanın En İnovatif 50 Şirketi’nin ilk beş sıralamasında Amazon listenin sonunda! Netflix ikinci sırada iken, Square üçüncü, Tentend dördüncü sırada yer alıyor. Amazon ise beşinci sırada.

Listenin tamamını görmek için: https://www.fastcompany.com/most-innovative-companies/2018
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın