"Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz."
-Victor Hugo
Dünyaca Ünlü Markaların İlk Ürünleri
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Dünyaca Ünlü Markaların İlk Ürünleri

  • 4 DK
  • 21-09-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Birazdan sıralayacağımız ilk ürünlerin markalarını hepimiz yakından tanıyoruz. Bu markalar, gün geçtikçe hayatımıza daha fazla dahil oluyor. Onlar, geçen zaman içinde büyük bir tüketici topluluğuna ve hayran kitlesine ulaşmayı başardı.

Bazı markalar, yaptıkları işle veya ürünleriyle özdeşleşmiş durumda. Bunlardan bazılarının geçmişte yaptıkları işlerle pek alakaları yok. Farklı sektörlerde işin temelinden başlayanlar, bugün en önemli markalar arasında sayılıyorlar.

Başarılı markaların evrilme hikâyeleri, deneme yanılma yöntemleriyle öğrenerek ve kendi yönünü çizerek oluşabiliyor. Ünlü markalar da kendi yollarını çizerken hem değişen pazarı hem de tüketici davranışlarını gözlemleyerek keskin değişimler yapmışlar. Biraz da girişimcisinin talihine bağlı olarak gelişen bu değişimlerin ve dönüşümlerin çoğunda şaşırtıcı başlangıçlar var.

Şimdi biraz geçmişe, hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan markaların ürettikleri ilk ürünlere göz atalım. Eminiz, çoğunuz görünce şaşıracaksınız. Hatta zamanın nasıl geçtiğini, ihtiyaçların nasıl değiştiğini, markaların nasıl bir dönüşüm geçirdiklerini anlamakta zorlanacaksınız.
1. Colgate


Dünyaca Ünlü Markaların İlk Ürünleri

Colgate'in ilk sabunu... Colgate, 1806’da mum, sabun ve nişasta üreten bir işletme olarak kurulmuş. 1873 yılında ilk diş macununu kavanoz içinde satışa sunmuş.

2. Coca Cola
Dünyanın en popüler alkolsüz içeceği Coca Cola, 1906 yılında her şeye iyi gelen bir şurup olarak üretiliyormuş. Hatta sıcak olarak tüketiliyormuş. Gazlı bir içeceğe dönüştürülmesinin ardından soğuk içilmeye başlamış.

3. Nokia
Bir girişimin pivot ederek kâğıt fabrikasından telekomünikasyon devine dönüşeceği kimin aklına gelir? 1856 yılında tek makine ile kâğıt üreten Nokia, yıllar sonra lastik çizme üretmeye başlamış. Sonrasında işler daha da gelişmiş ve fabrikada kablo, galoş gibi ürünler de üretilmiş. Nokia, telekomünikasyon cihazları üretimini ilk defa 1962’de başlatmış.

4. Avon
Önceleri kitap satan Avon, kadın müşterileri cezbetmek için kitapların yanında parfüm hediye etmiş ve zaman içinde parfümler kitaplardan daha fazla ilgi görmüş. Avon, odağını bundan sonra parfüme çevirmiş.

5. Xerox
Herkesin fotokopi makinesi olarak bildiği Xerox, eskiden Haloid adıyla fotoğraf kâğıdı ve fotoğraf ekipmanları üreten bir şirketmiş.

6. Tiffany & Co.
Ünlü mücevher markası Tiffany & Co. ilk kurulduğunda bir kırtasiyeymiş.

7. 3M
Bugün bütün ofislerde kullanılan post-it yapışkanlı not kâğıdını icat eden 3M, aslında değirmen taşı aşındırıcısı için mineral bulmak amacı olan bir maden firmasıymış.

8. Bosch
Bosch’un ilk buzdolabı…

9. IKEA
IKEA’nın ilk kataloğunun kapağı…

10. Nivea
Nivea'nın ilk kremi…

11. Lipton
Lipton’un bakkaliye olduğu zamanlar...

12. Apple
Apple’ın birleştirilmiş devre kartı olarak satılan ilk ürünü. Yanlış duymadınız. Ürüne, klavye ve kasa müşteriler tarafından manuel olarak ekleniyor.

13. Nestle
Nestle’nin bebek maması…

14. Sony
Sony’nin elektrikli pilav makinesi… ??? Japonya kökenli Sony, pilav makinesi üreterek başlangıç yapmış.

15. BMW
Şimdilerde bir otomobil markası olan BMW’nin ilk zamanlardaki üretimleri uçak ve uçak motorları üzerineymiş.

16. Hugo Boss
Hugo Boss marka üniformalar…

17. Toyota
Otomobil üreticisi Toyota, bugün hâlâ üretmekte olduğu dikiş makineleriyle işe başlamış.

18. Lego
Danimarka merkezli LEGO Group, piyasaya ilk olarak ahşap oyuncaklar üreterek girmiş.

19. Lamborghini
Lamborghini, ilk kurulduğunda traktör ve havalandırma ile soğutma sistemleri üreticisiymiş.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın