"Başarının %5'i yapmayı bilmekten, %95'i yapabilmekten oluşur."
-Fransız Atasözü
Dünyaca Ünlü Firmaların İlginç Mülakat Soruları

Dünyaca Ünlü Firmaların İlginç Mülakat Soruları

  • 3 DK
  • 22-05-2017
  • 0 yorum
  • 2K
Büyük firmaların genellikle ilginç mülakat soruları olduğunu duymuşsunuzdur. "5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?" ya da "En büyük zayıflığın nedir?" gibi mülakat soruları artık tarihte kaldı. İş verenler artık yaratıcılığınızı kullanıp hızlı çözüm üretebilme kabiliyetinizi merak ediyor. İşte bu tip işverenlerin işe alımda sorduğu en ilginç mülakat soruları: 

 

MICROSOFT 


Bir süper gücün olsa ne yapabilmek isterdin; görünmez olmak mı, uçmak mı?

ilginç mülakat soruları

Cevap Nasıl Olmalı? - Aslında şirket bu tarz bir soruyla sizin kişiliğinizi öğrenmek istiyor. Sebepleri ile birlikte açıklayacağınız özel gücünüz işverene biraz da olsa sizi daha iyi tanıma fırsatı verecek. Bu yüzden hangisini seçerseniz seçin yanlış bir cevap olmayacak.

 

GOOGLE 


Bir korsan gemisinin kaptanısın ve altın dolu bir sandık buldunuz. Altınların nasıl paylaşılacağı üzerine oylama yapılacak. Eğer korsanların en az yarısı sizinle aynı fikirde olmazsa öleceksiniz. Hem ölümden kurtulmak hem de ganimetten güzel bir pay almak için nasıl bir öneri sunardınız?

mülakat soruları

Cevap Nasıl Olmalı? - Burada sizin problem çözme yeteneğiniz sınanıyor. Bu soru, Google'ın yöneticilerinden Eric Schmidt'e yöneltildiğinde, cevap verememiş, kem küm etmiştir. :) Böyle bir davranış yerine diğer korsanların ne kadar isteyebileceğine odaklanıp makul bir oran sunmanız gerekiyor.

 

APPLE


Eğer en yakın arkadaşınla konuşuyor olsaydım; senin hangi konuda kendini geliştirmen gerektiğini söylerdi?Cevap Nasıl Olmalı? - Bu mülakat sorusu ile işveren, başka insanların sizde fark ettiği zayıflıkları ve eksiklikleri öğrenmek istiyor. Yapacağınız en doğru şey dürüst davranmak ama gelişmeye açık olduğunuzu göstermektir.

 

WHOLE FOODS 


At boyutundaki 1 ördekle mi, yoksa ördek boyutundaki 100 atla mı savaşmayı tercih edersin?

büyük firmaların mülakat soruları

Cevap Nasıl Olmalı? - Yine tek doğru cevabın olmadığı bir soru. Asıl sormak istedikleri şey ise "büyük 1 tane problemle mi yoksa bir sürü ama küçük problemle mi uğraşmayı tercih edersin?"

 

FACEBOOK


İlk iş günün; eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.Cevap Nasıl Olmalı? - Bu mülakat sorusu size iş hayatında sizin neyi mutlu ettiğini soruyor. Böylece işveren, sizin Facebook için doğru insan olup olmadığınızı anlayabilecek.

 

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın