"başaramazsın diyenlere gülün geçin."
-Anonim
Dünya Devi Şirketlerin Başarılarının Altında Yatan 5 Neden
Ömer K.
Ömer K. 33 Takipçi

Dünya Devi Şirketlerin Başarılarının Altında Yatan 5 Neden

  • 3 DK
  • 04-04-2018
  • 0 yorum
  • 10K
Amazon, Uber, Google ya da Nike gibi şirketleri hepimiz biliyoruz. Dünyanın en uzak köşesinde yaşayan bir kişi bile eminim bu şirketlerden en az birinin adını bir kere duymuştur. Peki ya sizin şirketiniz? Şirketinizin adı ülke sınırlarına çıktı mı? Yoksa hâlâ ülke içerisinde kendinize yer edinmeye mi çalışıyorsunuz? Dünya devi şirketlerin başarısının altında yatan 5 nedeni öğrenerek kendinize yol haritası çizebilirsiniz. Unutmayın: Hiçbir zaman büyümek için geç değildir. Sadece doğru taktikleri ve stratejileri uygulamanız gerekli.

Dünya Devi Şirketlerin Başarılarının Altında Yatan 5 Neden 1

1. Uzun Dönem Plan Yap ve Uygula


Yukarıda saydığımız şirketlere baktığımızda karşımıza çıkan bir trend var. O da hiçbirinin bir gecede ya da bir ayda böyle büyük bir başarı elde etmediği. Dünya devi şirketler uzun yıllar piyasanın içerisinde. Ve her sene kendilerini yenilemeye devam ediyorlar. Siz de yeni şirketinizin için uzun dönemli bir plan yapın. İlk aşamada hemen elde ettiğiniz başarılar çekici görünecektir. Ama kalıcılığı hedefliyorsanız kendinize uzun dönem stratejiler belirleyin.

2. Yenilikçi Fikirle Küçük Adımlar At


Amazon ve Google, evin bodrumunda kuruldu. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Yani asla yerim yeterli değil ya da imkânlarım az demeyin. Dikkat çeken bir fikir bulun ve harekete geçin. Küçük adımlarla başlayın, ilerledikçe adımlarınızı büyütün. Önemli olan fikrinizin ne kadar uygulanabilir olduğu ve ne kadar ses getireceği. Doğru bir planlama sayesinde siz de dünya devleri arasındaki yerinizi alabilirsiniz.

3. Eleştiriyi Yapıcı Olarak Kullan


Kendi işinizi kurduğunuzda pek çok eleştiri alacaksınız. Anne ve babanızdan bile. “Çocuğum ne gerek vardı da bu maceraya atıldın?” “mis gibi işini de bıraktın hayaller uğruna”. Bunları duymanız kaçınılmaz. Hatta evde neredeyse her gün eleştiri duyabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınız ve çevrenizdeki insanlar da sizinle olumsuz konuşabilir. Eğer fikrinize güveniyorsanız kulaklarınızı tıkayın ve ileriye bakın. Eleştirileri alın ve kendinizi ve işinizi geliştirmek için yapıcı birer öğe olarak kullanın. İnsanlar sizi eleştirirken fikrinizin daha iyi olması için fikir bile verebilirler.

4. Pazar Eksikliklerini Değerlendir


Girdiğiniz alanda başarılı olmak için pazar analizi yapmanız gerekir. Sektöre bodoslama girmek cesur bir hareket olsa da mantıklı değildir. İlk olarak gireceğiniz pazarı inceleyin. Pazardaki boşlukları tespit etmeye çalışın. Ve kendi işinizi bu boşlukları dolduracak şekilde konumlandırın. Amazon, bu boşluğu görüp değerlendiren en önemli şirketler arasındadır. Sizin de geleceğin Amazon’u olmanızın önünde hiçbir engel yok. Sadece fırsatları görün ve onları değerlendirin.

5. İnsanların Seni Hatırlamalarını Sağla


Akılda kalmak başarının en önemli bileşenidir. Nike grubunu ele alalım. Efsane sloganlarını bilemeyen yoktur. Ya da ikonik ayakkabılarını. Siz de kendi sektörünüzde buna benzer bir yaklaşım izlemelisiniz. İnsanların aklında kalacak sloganlar ya da ürünlere yoğunlaşın. Böylece siz de sektörünüzün lideri olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Kaynak
"Dünya Devi Şirketlerin Başarılarının Altında Yatan 5 Neden" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et