1. Diyet Kola Bağımlısı Girişimciden Milyon Dolarlık Aromalı Su Girişimi
Diyet Kola Bağımlısı Girişimciden Milyon Dolarlık Aromalı Su Girişimi

Diyet Kola Bağımlısı Girişimciden Milyon Dolarlık Aromalı Su Girişimi

  • 18-09-2017
  • 0 Yorum
Bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız, belki de fikri çok uzaklarda aramanız gerekmiyordur. Hayatınızı etkileyen bir fikir, bir başkasının da dünyasında fark yaratabilir.

“Günün her anında yorgundum, fazla kilolarım beni üzüyordu ve yüzüm sivilce içindeydi.”

Bu söz, suyun tadını sevmediği için eskiden günde 10-12 kutu diyet kola tüketen Hint Water’ın kurucusu ve CEO’su Kara Goldin'e ait. Bugün Hint Water'ın yıllık satış hacmi 70 milyon doları geçiyor.

Diyet kola bağımlısı Goldin, 12 yıl önce su içmekten nefret ediyordu. Aynı zamanda fazlasıyla sağlıksız beslenen ve giderek daha fazla kilo alan Goldin, ailesiyle birlikte sağlıklı beslenmeye karar vermiş. Onun bu hikâyesi, yalnızca suyla bile nerelere gelinebildiğini kanıtlıyor.
Suyun tadını sevmeyince farklı alternatifler düşündü
Fazla şekerli bulduğu için meyve suyu tüketmek istemiyordu. Meyve suyu yerine önce vitamin sularına yöneldi. Ancak bunların da içinde kimyasal ve koruyucu maddeler olduğunu gördü.

Goldin, bir gün sürahinin içine bir iki tane ahududu attı ve eve geldiğinde bütün suyun içilmiş olduğunu fark etti. Hemen kafasında bir ışık yandı.

Suya yeni bir tat katmaya karar verdi
Sağlığına artık daha çok dikkat eden Goldin, pazarda bir boşluk olduğunu öğrendi. Kalorisiz, içerisinde tatlandırıcı olmayan aromalı su üretme konusunda kararlıydı.

Başlarda, ürettiği suları şişeleyip bir süpermarket zinciri olan Whole Foods’a bıraktı. Birkaç gün içerisinde 10 kasa aromalı su satılmıştı.

Hint Water’ın satışları hızla arttı
Sonraları “Hint Water” adını verdiği aromalı su, giderek yaygınlaştı. Goldin, bir şekilde Michelle Obama’ya ulaşarak “Drink Up” kampanyasında çalışma fırsatı buldu. İnsanlara suyun koruyucu veya tatlandırıcı madde içermediğini birlikte anlattılar.

Perakende devleri Target ve Walmart raflarında da satılan ve Google, Facebook gibi dev şirketlerde de sürekli yer alan Hint Water, 2016 yılına geldiğimizde 70 Milyon dolarlık satış hacmine ulaştı.

Kara Goldin, sağlıklı beslenmek isteyen insanların, ister istemez “diyet” veya “az yağlı” gibi etiketlerin olduğu ürünlerle sıklıkla karşılaştığını belirtiyor. Oysa o, insanlara gerçekten katkısız olan suyu gerçek aromalarla zenginleştirerek satıyor ve ürününün bu yüzden tutulduğunu düşünüyor.

Tüketici için daha basit ürünler üretilmeli
Goldin, günümüzde insanların karmaşık ve anlaşılması zor ürünler üretmek istemediğini ve hedeflerinin tüketici için daha basit hâle getirilen ürünler üretmek olduğunu söylüyor.

“Piyasada başlarda kaç farklı türde içecek olduğuna dikkat etmemiştim. 2000’in üzerinde içecek bulunduğunu öğrendim. Bu çılgınca bir rekabet ortamı!” diyen Goldin, genç girişimcilere piyasaya diğerlerinden bir farkı olmayan bir ürün sürmenin aslında pek de iyi bir fikir olmadığını söylüyor.

Kara Goldin, kendi ihtiyacından yola çıkarak bulduğu aromalı su fikrini, diğer insanların da hayata geçirebilmeleri için bir işe dönüştürdü. Her girişimci gibi iniş ve çıkışlar yaşasa bile Hint Water, günümüzde milyon dolarlık satış değerlerine ulaşan bir başarı yakaladı.


  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Bugün dünyanın her yerinde kahve içmek isteyenler Starbucks’ı tercih ediyor. Hem de hiç sorgulamadan. Çünkü Starbucks’ın kahvesi ...
Girişimcilik
Herkes kendince uğraştığı işlerde başarıya ulaşmak istemiştir. Ancak başarılı olabilmek için gereken fedakarlığı ne boyutta ...
Girişimcilik
Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan IBM’de 12 yaşında bir çocuk olduğunu söylesek ilk tepkiniz ne olurdu? İlk duyduğunuzda, ...
Girişimcilik
Günümüzde hemen hemen herkeste, özellikle de üniversite öğrencilerinde girişimcilik fikirleri, planları mevcut. Planlar yapılıyor, gerek ...
Motivasyon
Hepimizin içinde güzel bir evde yaşama isteği var. İstediğimiz evi alamayınca hangimiz bu girişimci çift kadar hırslanıyoruz peki?Tina Lam ...
Motivasyon
Bilime olan tutkusu ve hayat boyu öğrenme mottosuyla yola çıkan Udemy'nin kurucusu Eren Bali, uzun bir süredir Silikon Vadisi'nin en gözde ...
home search notifications 1 person