"hayatınızın en önemli iki günü: doğduğunuz gün, neden doğduğunuzu bulduğunuz gün"
-Mark Twain
Dikkat! Acemi Melek Yatırımcı Çıkabilir

Dikkat! Acemi Melek Yatırımcı Çıkabilir

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 12-04-2018
  • 0 yorum
  • 1K

Dikkat! Acemi Melek Yatırımcı Çıkabilir

Başarısızlık=Başarı
Türkiye’de melek yatırımcı, tam olarak oturmamış bir kavram. Melek yatırımcı dediğimizde genellikle parası olan ve bir fikre yatırım yapan kişiler aklımıza geliyor. Aslında durum tam olarak böyle değil. Sadece sermaye sahibi olmak melek yatırımcı olmak için yeterli olmuyor. Bu yüzden de sektörde pek çok acemi melek yatırımcı ile karşılaşıyoruz. Peki profesyonel ve deneyimli bir melek yatırımcı olmak için neler yapabiliriz?


Fikirleri Değerlendirmeden Heyecana Kapılmak


Bazı fikirler sizi gerçekten heyecanlandırabilir. Hiç duyulmamış veya pazarda ciddi bir boşluğa hitap eden fikirler, ilk aşamada kulağa çok cazip gelir. Hele karşınızda derdini net bir şekilde anlatan biri varsa… Profesyonel yatırımcılar fikrin uygulanabilirliğini, nasıl bir getiri sağlayacağını ve ne kadar sürede bu getiriyi sağlayacağını değerlendirir. Acemi melek yatırımcılar da fikri değerlendirmeden hemen yatırım yapmaya karar verir. Fikri duyduğunuzda ne kadar cazip olursa olsun durun, düşünün, tartın ve daha sonra yatırım kararı verin.

Uzmanlık Alanlarının Dışına Odaklanmak


Acemi melek yatırımcı, genellikle kendi sektörü dışında kârlı yatırımlar peşinde koşar. Ama uzmanlık alanı dışında yapılan yatırımların başarısız olması kaçınılmazdır. Kendi bildiğiniz sektörde alınan kararları denetleyebilir ve yatırımınızı doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. İş kurma ya da yatırım yapma seçeneklerini değerlendirirken en iyi bildiğiniz konudan şaşmayın.

Yatırım Getirisini Değerlendirmemek


“Bak abi bu kesin seneye milyonlar kazandıracak”, “bir koy beş al” gibi yaklaşımlar değerlendirilmemiş yatırım getirisini gösterir. Sayısal veriler kullanmadan kârlılığı hesaplamanız imkânsızdır. Size sunulan iş planını alın, sayısal olarak bir, beş ve on yıllık tahmini getirisini hesaplayın ve yatırım kararını verin. Eğer yatırım getirisi hesaplama konusunda deneyiminiz yoksa bir uzmandan yardım alın. Önlem almak sonradan pişman olmaktan daha iyidir.

Sözleşmelerin Önemini Unutmak


Boşuna söz uçar yazı kalır demiyorlar. Yatırım yaparken size verilen sözler kısa süre içerisinde havadaki toza karışabilir. Sözleşmeyi oluştururken kendi yatırımınızı korumaya alın. “Sözüm söz. Bir şey olursa tüm zararı ben karşılayacağım” gibi sözel ifadeler, davalarla karşılaştığınızda hiç anlam ifade etmeyecektir.

Plansız Yatırım Yapmak


Acemi melek yatırımcı, yatırım yaparken plan yapmaz. Bu da yaptığı yatırımların çoğunun başarısız olmasına neden olur. Yatırım yapacağınız girişimin sahipleriyle masaya oturun. İş planlarını dinleyin ve kendi planınızı yapın. Plansız yatırım yaparsanız, hem beklediğiniz getiriyi elde edemezsiniz hem de zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
"Dikkat! Acemi Melek Yatırımcı Çıkabilir" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et