"bilginin en büyük düşmanı cehalet değil, bildiğini zannetmektir."
-Stephen Hawking
Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir
Ömer K.
Ömer K. 38 Takipçi

Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir

  • 4 DK
  • 23-03-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Dijital teknolojinin fırsatları ile birlikte dijital girişimcilik (digital entrepreneurship) gittikçe yaygınlaşıyor. Çünkü günümüzde girişimciliğin gelişiminin büyük oranda teknolojinin gelişimine bağlı olduğunu biliyoruz. Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte pek çok kişinin hayatına nüfuz eden internet ve Wi-Fi, aslında girişimcilerin daha hızlı bir şekilde büyümelerini sağlıyor. Girişimciler, internet sayesinde hem sosyal yaşantılarını hem de iş süreçlerini kontrol edebiliyorlar. Özellikle girişimlerini geliştirme fırsatı bulan kişilerin farklı araştırma prensiplerine uygun bir şekilde yaptığı internet araştırmaları sonucunda daha fazla kaynak elde ettiği ve bu kaynaklardaki bilgilerden beslenerek kendi girişimleri için yeni fikirler topladığı su götürmez bir gerçek.

Dijital girişim dendiğinde ise özellikle internet kullanımı ile yürütülen faaliyetler akla geliyor. Dijital girişimcilerin özellikle önemsediği farklı detaylar da var. Dijital girişimciler hayatlarını daha düşük maliyetle, fazla gider harcamadan sürdürmeyi önemsiyorlar. Genellikle hava yollarını kullandıkları için daha ucuz uçak bileti, ücretsiz Wi-Fi gibi imkânlarından yararlanmayı seviyorlar. Bunun yanı sıra kendilerini çeşitli alanlarda geliştirecekleri şehirleri ziyaret etmek istiyorlar. Dijital girişimcilik dendiğinde yurt dışında akla ilk gelen beş farklı şehri ve özelliklerini bu yazımızda sizin için derledik.
1. Knoxville - ABD


Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir 1

Dijital girişimcilerin en büyük hayallerinden biri Amerika'ya gitmek. Çünkü ülkedeki imkânlardan yararlanmak daha kolay ve hızlı. Dijital girişimcilerin yaşam standartlarını düşük maliyetlerle yükseltebileceği ve farklı alanlarda kendini geliştirebileceği Knoxville, gece hayatı ve eğitimi ile ön planda olan bir şehir. Burada çok ilginç insanlarla tanışabilir, belki de en çok ihtiyaç duyduğunuz networking meselesini burada çözebilirsiniz.

2. Berlin - Almanya


Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir 2

Almanya'nın sembol kenti Berlin, farklı olanakların bir arada olmasıyla ön plana çıkıyor. Genellikle kültürel aktiviteler ve eğlencenin ön planda olduğu bu kent, aslında hem kendinize bir şeyler katmak hem de girişimciliğinizi geliştirmek açısından mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri.

Kültürel aktivitelerin yoğun olması, girişimcilerin kendilerini farklı alanlarda geliştirebilmesine olanak sağlıyor. Biraz maliyetli bir şehir olsa da neredeyse şehrin tümünde internet bağlantısı, hızlı ve ücretsiz Wi-Fi noktaları bulunuyor. Siz de Berlin'de bulunduğunuz süre boyunca hem farklı kültürel ögeleri bir arada görebilir hem de girişiminiz için ufuk açıcı fikirler bulabilirsiniz.

3. Chiang Mai - Tayland


Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir 3

Sanal dünyanın başkenti olarak anabileceğimiz Chiang Mai, dijital girişimciler için en önemli şehirlerden biri. Şehirde internet bağlantısı oldukça yüksek düzeyde ve bunun yanı sıra diğer dünya şehirlerine göre de oldukça ucuz. Chiang Mai'de geçireceğiniz zaman boyunca hem uygun fiyatlarla sunulan konaklama fırsatlarından yararlanabilir hem de karnınızı doyurmak için çok fazla para ödemezsiniz. Eğer macerayı seven bir kişiliğiniz de varsa Tayland'ın bu gözde şehri tam size göre. Şehirde aylık geçinebileceğiniz fiyat aşağı yukarı 1.000-1.250 dolarken, özellikle bahar aylarına dikkat etmeniz gerekli. Bu dönemlerde pirinç tarlaları hasat edildiği için etrafı saran duman şehirde yaşamanızı daha güçleştirebilir.

4. Bangkok - Tayland


Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir 4

Tayland'ın başka bir şehri olan Bangkok'un Chiang Mai'ye olan uzaklığı yalnızca bir saat. Genellikle Chiang Mai'ye göre biraz daha pahalı olsa da daha gelişmiş bir şehir olduğu için ön planda duruyor. Genellikle şehirde bulunan kahve dükkanları girişimcilerin çalışma alanları hâlini almış durumda. Büyük bir şehir olduğu için güvenliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer Bangkok’ta bulunmak istiyorsanız aylık 1.500-2.000 dolar gibi bir giderle yaşamınızı idame ettirebilirsiniz.

5. Pretoria - Güney Afrika


Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir 5

Güney Afrika'nın önemli şehirlerinden olan Pretoria, daha çok doğal yaşamı seven girişimcilere hitap ediyor. Genellikle dijital girişimcilerin merkezi olarak bilinen Pretoria'da yaşamak istediğinizde özellikle global rakiplerinize ve ülkede meydana gelebilecek tehlikelere karşı dikkat etmenizde yarar var.

 
"Dijital Girişimcilik Dendiğinde Akla Gelen 5 Şehir" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et