1. Dev Yatırımlara Rağmen Batan 10 Girişim
Dev Yatırımlara Rağmen Batan 10 Girişim
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Dev Yatırımlara Rağmen Batan 10 Girişim

  • 27-02-2018, 16:52
  • 0 Yorum
  • 6 ay önce
2017 yılı, start-up dünyası için oldukça hareketli bir yıldı. Yıl içindeki seyir büyük oranla iniş çıkışlı oldu. Yatırım alan şirketlerin bir kısmı doğru stratejiler kullanarak yükseliş gösterdi. Bazıları ise her ne kadar dev yatırımlar alsalar da ayakta kalamadı.

Düşünülenin aksine, yatırım almaya hak kazanan bu girişimlerin tamamı yıkıma uğramadı. Çünkü başarısız girişimciler aslında bu başarısızlıklardan gerekli tecrübeleri elde etmeyi başarmış oldular. İşte, dev yatırımlara rağmen hüsranla sonuçlanan 10 girişim...
1. HomeHero
2017 Şubat ayında faaliyetlerini durduran bu şirket, 3 oturumda toplam 23,02 milyon dolar yatırım almıştı. Şirketin asıl hedefi, hizmet bedellerini azaltan sigorta şirketleri ile çalışmak olsa da bu istekler yerine getirilemedi.

2. Beepi
Beepi, ikinci el araba alınıp satılabilen bir pazar yeriydi. Ancak şirketin yönetimi konusunda sıkıntılar yaşandı. 5 oturumda toplam olarak 148,95 milyon dolar yatırım almayı başardı. Fakat aldığı bu yatırımlar şirketin başarısız girişimciler içerisinde yer almasını engelleyemedi. Beepi, 2017 Şubat ayında faaliyetlerini durdurdu.

3. Auctionata
2012 yılında kurulan şirket, koleksiyonların ve sanat eserlerinin açık arttırmalarını canlı yayınlamak adına 95 milyon dolardan fazla gelir elde etmeyi başarmıştı. 15 yatırımcıdan 6 oturumda toplam olarak 95,65 milyon dolar yatırım aldı. Fakat beklemiş olduğu finansal düzeye ulaşamayınca 2017 Şubat ayında kapatılarak başarısız girişimciler arasındaki yerini aldı.

4. Quixey
Mountain View merkezli mobil arama şirketi, uygulamalar için dijital asistanlar geliştirmeye başladı. 164,9 milyon dolar gelir elde eden şirkete yaklaşık olarak 600 milyon dolarlık değer biçiliyordu. Diğer teknoloji devlerinin de kendi asistanlarını geliştirmesiyle birlikte 2017 Mayıs ayında kapandı.

5. Pearl
Araç plakalarına takılan kameraları üreten Pearl, 50 milyon dolar yatırım almış olsa bile 2017’nin Haziran ayında kapanmak zorunda kaldı.

6. Jawbone
Aksesuar sektörü içerisinde start-up dünyasına giriş yapan şirket, 19 yatırımcıdan toplam olarak 590,8 milyon dolar yatırım aldı. Ancak 400 milyon dolar borcu vardı. Açıldıktan sonra birkaç yıl direnen şirketin kapatılmasının ardından bilinmeyen bir yatırımcı ile birlikte şirketteki birkaç isim Jawbone Health Hub adlı bir şirket kurmak için adımlarını atmaya başladı.

7. Hello
Sense adlı uyku takibi yapan cihazın yaratıcısı olan şirket Hello, 4 oturumda 40,51 milyon dolar yatırım almıştı. Büyük yatırım alan şirketlerden biri olarak 2017’nin Haziran ayında kapandı.

8. Juicero
Kurulmasından 16 ay sonrasında iflas eden şirket, 17 yatırımcıdan 4 oturumda 118,5 milyon dolar yatırım almıştı. Meyve paketlerinin 400 dolarlık makineyi gerektirmediğini ve elle sıkılabildiğini belirten bir Bloomberg içeriğinden sonra sıkıntılı süreçlerden geçmişti.

9. Yik Yak
Anonim bir sosyal iletişim ağı olarak kurulan Yik Yak, 2017 Mayıs ayında faaliyetlerini durdurma kararı aldı. 3 oturumda 73,5 milyon dolar yatırım alan şirket, download sayısının azalmasıyla birlikte popülerliğini yitirdi.

10. Sprig
4 oturumda 56,7 milyon dolar alan Sprig, kendi yemeklerini yapıp teslim ediyordu. 26 yatırımcıdan 4 oturumda toplam 56,7 milyon dolar yatırım aldı. Rakiplerinin çoğu sözleşmeli personellerle çalışırken, çalışanlarını tam zamanlı çalıştırmıştı. Üstüne bir de bahşiş eklemişti. Mayıs 2017’de kapandı.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Sosyal medya sitesi denildiğinde hepimizin aklına Facebook, Twitter gibi yabancı sosyal ağlar geliyor değil mi? Oysaki tamamen Türk yapımı ...

Girişimcilik

MARKA LOGOLARI VE GİZLİ ANLAMLARI1- AMAZONDünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon’un logosundaki ok işaretini müşteri memnuniyetini ...

İş Fikirleri

Geleneksel sektörlerin bir kısmında hala kadın – erkek çalışan dağılımında keskin farklar dikkat çekse de teknolojiyle beraber daha da ...

Kişisel Gelişim

Bir fikrimiz var ve bir girişimde bulunmaya karar verdik. Çok güzel. Bu fikrimizle beraber çalıştığımız yerden ayrılarak işimizi ...

Girişimcilik

Girişimde bulunmadan önce ya da bulunduktan sonra her daim yapılması gerekenler arasında, aynı ürünü satan ya da hizmeti sunan rakiplerimizi ...

Girişimcilik

E-ticaretin çoğu şirket için uygun bir model olduğundan ve çoğu şirketin neden e-ticarete girmesi gerektiğinden bahsetmiştik.E-ticaretin ne ...

home search notifications 1 person