"Ben girişimcinin işini bırakabileceğine inanmıyorum. Gün içerisinde işini düşünmeli geceleyin ise hayal kurmalıdır."
-Henry Ford
Dev Yatırımlara Rağmen Batan 10 Girişim
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Dev Yatırımlara Rağmen Batan 10 Girişim

  • 4 DK
  • 27-02-2018
  • 0 yorum
  • 844
2017 yılı, start-up dünyası için oldukça hareketli bir yıldı. Yıl içindeki seyir büyük oranla iniş çıkışlı oldu. Yatırım alan şirketlerin bir kısmı doğru stratejiler kullanarak yükseliş gösterdi. Bazıları ise her ne kadar dev yatırımlar alsalar da ayakta kalamadı.

Düşünülenin aksine, yatırım almaya hak kazanan bu girişimlerin tamamı yıkıma uğramadı. Çünkü başarısız girişimciler aslında bu başarısızlıklardan gerekli tecrübeleri elde etmeyi başarmış oldular. İşte, dev yatırımlara rağmen hüsranla sonuçlanan 10 girişim...




1. HomeHero




2017 Şubat ayında faaliyetlerini durduran bu şirket, 3 oturumda toplam 23,02 milyon dolar yatırım almıştı. Şirketin asıl hedefi, hizmet bedellerini azaltan sigorta şirketleri ile çalışmak olsa da bu istekler yerine getirilemedi.

2. Beepi




Beepi, ikinci el araba alınıp satılabilen bir pazar yeriydi. Ancak şirketin yönetimi konusunda sıkıntılar yaşandı. 5 oturumda toplam olarak 148,95 milyon dolar yatırım almayı başardı. Fakat aldığı bu yatırımlar şirketin başarısız girişimciler içerisinde yer almasını engelleyemedi. Beepi, 2017 Şubat ayında faaliyetlerini durdurdu.

3. Auctionata




2012 yılında kurulan şirket, koleksiyonların ve sanat eserlerinin açık arttırmalarını canlı yayınlamak adına 95 milyon dolardan fazla gelir elde etmeyi başarmıştı. 15 yatırımcıdan 6 oturumda toplam olarak 95,65 milyon dolar yatırım aldı. Fakat beklemiş olduğu finansal düzeye ulaşamayınca 2017 Şubat ayında kapatılarak başarısız girişimciler arasındaki yerini aldı.

4. Quixey




Mountain View merkezli mobil arama şirketi, uygulamalar için dijital asistanlar geliştirmeye başladı. 164,9 milyon dolar gelir elde eden şirkete yaklaşık olarak 600 milyon dolarlık değer biçiliyordu. Diğer teknoloji devlerinin de kendi asistanlarını geliştirmesiyle birlikte 2017 Mayıs ayında kapandı.

5. Pearl




Araç plakalarına takılan kameraları üreten Pearl, 50 milyon dolar yatırım almış olsa bile 2017’nin Haziran ayında kapanmak zorunda kaldı.

6. Jawbone




Aksesuar sektörü içerisinde start-up dünyasına giriş yapan şirket, 19 yatırımcıdan toplam olarak 590,8 milyon dolar yatırım aldı. Ancak 400 milyon dolar borcu vardı. Açıldıktan sonra birkaç yıl direnen şirketin kapatılmasının ardından bilinmeyen bir yatırımcı ile birlikte şirketteki birkaç isim Jawbone Health Hub adlı bir şirket kurmak için adımlarını atmaya başladı.

7. Hello




Sense adlı uyku takibi yapan cihazın yaratıcısı olan şirket Hello, 4 oturumda 40,51 milyon dolar yatırım almıştı. Büyük yatırım alan şirketlerden biri olarak 2017’nin Haziran ayında kapandı.

8. Juicero




Kurulmasından 16 ay sonrasında iflas eden şirket, 17 yatırımcıdan 4 oturumda 118,5 milyon dolar yatırım almıştı. Meyve paketlerinin 400 dolarlık makineyi gerektirmediğini ve elle sıkılabildiğini belirten bir Bloomberg içeriğinden sonra sıkıntılı süreçlerden geçmişti.

9. Yik Yak




Anonim bir sosyal iletişim ağı olarak kurulan Yik Yak, 2017 Mayıs ayında faaliyetlerini durdurma kararı aldı. 3 oturumda 73,5 milyon dolar yatırım alan şirket, download sayısının azalmasıyla birlikte popülerliğini yitirdi.

10. Sprig




4 oturumda 56,7 milyon dolar alan Sprig, kendi yemeklerini yapıp teslim ediyordu. 26 yatırımcıdan 4 oturumda toplam 56,7 milyon dolar yatırım aldı. Rakiplerinin çoğu sözleşmeli personellerle çalışırken, çalışanlarını tam zamanlı çalıştırmıştı. Üstüne bir de bahşiş eklemişti. Mayıs 2017’de kapandı.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın