"sessizce büyüyün ki olası rakiplerinize tüyolar vermeyin."
-Chris Dixon
Dev Şirketlerden Ters Köşe Eden Mülakat Soruları ve Cevapları

Dev Şirketlerden Ters Köşe Eden Mülakat Soruları ve Cevapları

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 11 DK
  • 10-07-2018
  • 0 yorum
  • 29K

Dev Şirketlerden Ters Köşe Eden Mülakat Soruları ve Cevapları

Başarısızlık=Başarı

İş görüşmelerinde genellikle benzer mülakat soruları sorulur. “En güçlü özelliğini söyler misin?”, “Seni neden işe alalım?”, “Kariyer hedeflerinden bahseder misin?” ve bunun gibi pek çok soru artık çok klişe. Sanki tüm IK çalışanları ve yöneticiler bir araya gelmiş de, iş görüşmesinde sorulması gereken sorular hakkında anlaşıp ortak bir dil tutturmuşlar diye düşünmeden edemezsiniz. Dil bilgisine çok hakim olmayan biri için İngilizce mülakat soruları kabus gibidir. Ama bazı sorular var ki sizi gerçekten ters köşe eder. Bunun için o dili bilmeniz hiç yeterli değildir.

Bazı ünlü şirketlerin mülakat soruları ve cevapları karşısında adaylar nasıl cevap vereceklerini bilemiyorlar. İşte, dev şirketlerin bugüne kadar sorduğu ilginç mülakat soruları ve cevapları…

Google

Google mülakat soruları ve cevapları, bütün dünya tarafından konuşuluyor. Bu şirkette çalışabilmeniz için hangi üniversiteden mezun olduğunuz önemli. Fakat işi kapmak için en çok dikkat ettikleri nokta, pratik ve kıvrak bir zekâ. Bizce bu tarz sorular, her iş görüşmesinde işverenin sorması gereken sorular arasında yer alıyor. İşte, en ilginç Google işe alım soruları ve cevapları…

Rögar kapakları neden yuvarlaktır?

Yazılım Mühendisliği pozisyonu için sorulan bu sorunun cevabı şöyle olmalı: “Kapak rögara düşmesin diye. Eğer kare şeklinde olsaydı, su fışkırdığında deliğe düşme ihtimali olurdu.”

Bir korsan gemisinin kaptanısınız. Hem hayatta kalmayı hem de hazineyi istediğiniz gibi paylaşmayı nasıl sağlardınız?

Ganimetin nasıl bölüneceğini oylama ile belirlemeye kalkarsanız ve mürettebatınızın yarısından fazlası sizin önerdiğiniz şekilde hazineyi paylaşırsa sizi ölmüş sayalım. Bu yüzden hiç oylama işine girmeden hazinenin yüzde 51’ini mürettebatınız arasında paylaşmanız gerekiyor.

Akşam nerede yemek yiyelim?

Eski Google çalışanları, adayların iş görüşmelerinde tuzak sorular karşısında hazırlıklı olmalarını öneriyor. Eğer sizi işe alacak kişi “akşam nerede yemek yiyelim?” diye soruyorsa, sizin yanıt olarak “fark etmez” dememeniz gerekli. Bunun yerine yönlendirici cevaplar verip gideceğiniz restorandan orada yiyeceğiniz yemeğe kadar öneriler sunmanız gerekiyor.

Microsoft

Microsoft mülakat soruları da en az Google mülakat soruları kadar ilginç. Bu soruların çoğu için keskin cevaplar vermeniz beklenmese de sorulara yaklaşımınız ölçülüyor. Ama bir soru var ki kelimenin tam anlamıyla acımasızca! İşte o soru…

Bir dik üçgenin hipotenüsünün uzunluğu 10 birimdir. Bu hipotenüse, üçgenin dik açıya sahip köşesinden indirilen dikmenin uzunluğu ise 6 birimdir. Üçgenin alanını bulunuz.

Soruyu sorarken ne yazık ki yukarıdaki şeklin bir benzerini önünüze koymuyorlar. Elimizdeki bilgiler üçgenin hipotenüs uzunluğunun 10 birim olduğunu, dik açıdan hipotenüse indirilen dikmenin (h) ise 6 birim olduğunu söylüyor ve üçgenin alanını hesaplamamız isteniyor. Bu bilgiler ışında 'a x h / 2 = Alan' işlemi ile cevaba ulaşabiliriz. Ancak cevap 10 x 6 / 2 = 30 değil! Bu üçgenin alanı 30 birim değil, çünkü böyle bir üçgen yok. Başka bir ifadeyle; geometrik olarak dik açılı bir üçgenin, dik açısından 10 birimlik hipotenüse indirilecek bir dikme kirişinin uzunluğu en fazla 5 birim olabilir. Aksi takdirde şekil üçgen formunu kaybeder, bir dörtgen olur.

Apple

Apple’ın bütün dünyada ekibini özenle seçtiğinden şüphemiz yok. Ama aşağıdaki sorular da ne öyle? En ilginç Apple mülakat soruları aşağıdaki gibi. (Cevapları siz düşünün.)

8 yaşındaki bir çocuğa bir router/modem’in çalışma mantığını anlatın.

Masanın üzerinde 3 tane kutu var. Birinde sadece elma, birinde sadece portakal, diğerinde ise elma ve portakallar bir arada duruyor. Ancak kutuların hepsinin üzerinde yanlış isimler yazıyor. Kutulardan birini açabilir ve içerisine bakmadan tek bir meyveyi eline alabilirsin. Bunu yaparak tüm kutuları doğru şekilde isimlendirebilir misin?

iTunes benzeri bir uygulama var ve zamanla içerisinde çok fazla resim birikiyor. Kullanılmayan resimlerin performansı etkilememesi için nasıl bir strateji izlerdin?

Facebook

Dev firmaların mülakat soruları ve cevapları listesinde elbette Facebook da yer alıyor. Özellikle Yazılım Mühendisliği pozisyonu için sorulan sorular adayı düşünmeye ve sorgulamaya itiyor. O sorulardan biri şu şekilde:

Diyelim ki bugün ilk iş günün; eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.

Tahmin edersiniz ki bu sorunun herkesin ortak cevaplayabileceği bir yanıtı olamaz. Peki, bu soruya nasıl cevap verilmeli? Soru size aslında iş hayatında sizin neyi mutlu ettiğini soruyor. Verdiğiniz yanıt sayesinde işveren, sizin Facebook için doğru biri olup olmadığınızı daha iyi anlayabilecek.

Ve Facebook’tan beyin yakan mülakat mantık soruları arasından seçtiğimiz bir soru:

Rus bir gangster tarafından kaçırıldınız. Gangster, boş bir altıpatlara arka arkaya gelecek şekilde iki mermi koydu, topu çevirdi ve size doğrultarak tetiğe bastı. O da ne? Hâlâ yaşıyorsunuz. Sonra size şunu soruyor: Tekrar tetiğe basmamı mı istersin yoksa önce topu bir kez daha mı çevireyim? Her iki ihtimal için vurulma ihtimaliniz nedir?

Tesla Motors

Sıra dışı mülakat soruları ve cevapları listesine Tesla Motors da girmeli. Çünkü Elon Musk ile çalışmak, onun ekiplerinden birinin parçası olmak hiç kolay değil.

Üzerinde uğraştığınız bir problem ve bu problemi nasıl çözdüğünüz hakkında bir örnek verir misiniz?

Bu soru, iş görüşmelerinde tuzak sorular arasında ilk sırada yer alabilir. Hatta bu soruyu alın, çerçeveletip odanıza asın. Başta basit bir soru gibi geliyor ama aslında öyle değil. Musk’a göre eğer bir problemi gerçekten kendi izlediğiniz yol ve yöntemler ile çözdüyseniz her detayı hatırlarsınız. Fakat işin içine biraz yalan katıyorsanız ara ara duraksayacak, bazen de hızlı şekilde geçiştirmeye çalışırsınız.

Dünya yüzeyinde durmaktasınız. Bir mil Güney'e, bir mil Batı'ya ve bir mil Kuzey'e doğru yürüdünüz ve son geldiğiniz nokta, ilk başladığınız nokta ile aynı oldu. Bu durumda siz neredesiniz?

Bu soru, Musk’ın en sevdiği mülakat sorularından biri. Çalışanın zekâsını ve düşünme yetisini doğrudan test eden bu sorunun net bir cevabı olmasa da en yaygını ve kabul göreni Kuzey Kutbu’dur.

HootSuite

HootSuite CEO’su Ryan Holmes, şu soruyu sormayı çok sevdiğini söylüyor:

En sevdiğiniz hayvan hangisidir ve neden?

Şu anki yönetici asistanına bu soruyu soran Holmes, ördek yanıtını almış. Aday ördeğin yüzeydeyken çok sakin durduğunu, suyun altında ise işler yolunda gitsin diye çılgınca hareket ettiğini söylemiş.

Paramore

İnteraktif reklam şirketi Paramore’un yönetim kurulu başkanı Hannah Paramore’un favori sorusu da şu:

Maaşlı olarak ilk kez çalıştığında kaç yaşındaydın?

Hannah Paramore, lise ve üniversite döneminde farklı işlerde çalışan insanların sorumluluk duygularının çok daha gelişmiş olduğuna inanıyormuş.

Webtures

İşe alım süreçlerini daha eğlenceli hale getirmek için çalıştıklarını belirten şirket, SEO alanındaki uzmanlığı ve  Adwords alanındaki yükselişiyle dikkat çekmektedir.  Şirketin Favori sorularında ise şunlar yer almaktadır;

Belki ve mutlaka sözcüklerinin aynı cümlede kullanıldığı bir cümle gördünüz mü? 

Müşteriye ikram edilecek badem, ceviz, fıstık, kaju içeren karışık kuruyemişe antep fıstığı veya fındık ilave edilecek. Hangisini eklersiniz? Neden?

Webtures’ın sormuş olduğu bu iki soru aslında çalışanların yaratıcılığını ve girişimci ruha ne derece sahip olduklarını test etmek amacıyla sorduklarını zannediyoruz. 

Capriotti’s Sandwich Shop

Veee son soru! Uluslararası bir restoran zinciri olan Capriotti’s Sandwich Shop CEO’su Ashley Morris, ilginç bir soruyla adayların karşısına çıkıyor.

Bir zombi istilası yaşansa ne yapardın? :)

Sizce de bu soru sormak, adayların baskı altındayken ne yapacaklarına dair fikir edinmek için iyi bir yöntem değil mi? Morris, adayların işi ne kadar sahipleneceklerinden, kararlarında nelere öncelik vereceklerine kadar pek çok bilginin bu cevapta gizli olabileceğini düşünüyor.

"Dev Şirketlerden Ters Köşe Eden Mülakat Soruları ve Cevapları" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et