1. Denemekten Korkmayanlara: Başarısızlık Hikayeleri
Denemekten Korkmayanlara: Başarısızlık Hikayeleri
Umut Ulaş Tarhan

UmutTarhan

Denemekten Korkmayanlara: Başarısızlık Hikayeleri

  • 30-11-2017, 12:13
  • 0 Yorum
  • 8 ay önce
"Birçok insan hiç başarısızlığa uğramaz çünkü hiç denemez."
Norman MacEwan

Bu zamana kadar hep başarıyı ve başarıya götüren denenmiş veya tavsiye edilen yöntemleri konuştuk. Yine de başarı kadar başarısızlık kavramına bakışımızı da gözden geçirmemiz gerekiyor. Ülkemizde başarısız girişimciler maalesef değersiz görülebiliyor. Toplumun gözündeki olumsuz ve kırıcı algı sebebiyle motivasyon kaybeden girişimciler birkaç daha defa daha şanslarını deneme cesaretini bulamayabilirler.

Dünya'nın çoğu ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de "başarısızlık" üstü kapatılan, unutulması istenen, üzerinde düşünülmeyen, ders alınmayan bir konudur. Bunun yansıması olan başarısızlık korkusu da girişimcilerin önündeki önemli psikolojik engellerden birisidir.

Melek yatırım platformlarından biri olarak dikkat çeken ve girişimcilik dünyasında sıklıkla adını duyduğumuz "etohum"'da başarısızlık konusunu atlamamış. 2012 yılında da ülkenin dikkat çeken isimleriyle bir "Başarısızlık Zirvesi" düzenlemiş. Sonrasında ise bayrağı devralan İstanbul Gençlik Platformu'nun 2016 ve 2017 yılında gerçekleştirdiği aynı isimde zirveler var. Birçok platform özellikle son birkaç yıldır iş dünyasından veya girişimcilik ekosisteminden isimleri bir araya getiriyor ve bu sayede onların başarısızlık hikayelerini dinliyoruz.

Başarısızlık Zirvelerine katılamayanlar için biz de tanıdığımız 3 büyük ismin en büyük başarısızlıklarını ve geri dönüşlerini sizler için derledik:


Bill Gates
Bill Gates, Traf-O-Data adlı ilk şirketinin parçalanmasını ve başarısız olmasını izlemekten başka hiçbir şey yapamaz. Yine de bu başarısızlık Gates'i yeni fırsatlar kovalamaktan alı koymaz. Birkaç yıl sonra ilk Microsoft ürününü yaratır ve bugün tanıdığımız Bill Gates olma yolundaki ilk adımını atar.


Walt Disney
20. yüzyılın en yaratıcı dahilerinden biri, yaratıcılığından yoksun olduğu söylendiği için bir zamanlar gazeteden atılmıştır. Azimle çalışan Disney, Laugh-O-Gram Filmleri adlı ilk animasyon şirketini kurar. Bu ilk şirketten 15.000 dolar kazanmasına rağmen birkaç yıl sonra önemli bir distribütör ortağının batışı nedeniyle Laugh-O-Gram'ı da kapatmak zorunda kalır.

Parasız kalan Disney, pes etmek yerine sonunda Hollywood'a giden yolu bulur. Yıllar sonra kült kabul edilecek ilk birkaç filmine kadar birçok eleştiriye maruz kalır. Bütün bunların sonunda kendini ispatlar ve başarır. Walt Disney, bugün animasyon denilince ilk akla gelen isimlerden biridir.


Steve Jobs
Steve Jobs, bildiğiniz gibi sınırsız yetenekleriyle insanları kendine hayran bırakan etkileyici bir girişimcidir. 20'li yaşlarında başarıyla tanışan Jobs, bu başarısından birkaç yıl sonra yönetim kurulunun kararıyla kendi kurduğu Apple'dan kovulur.

Umutsuzluğa kapılmayan Jobs, ileride Apple tarafından satın alınacak olan NeXT şirketini kurar. Bir kez Apple'a döndükten sonra ise, şirket imajına yeni bir renk katar ve Apple markasının bugünkü kapasitesine ve büyüklüğüne ulaşmasını sağlar.

Kıssadan hisse, başarısız olmak hedeflerden vazgeçmek değil, hatalardan ders çıkarıp daha iyi şekilde yola devam etmektir. Başarısız olmaktan korkmayın!
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

Girişimcilik nedir? Bu kavram, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son ...

home search notifications 1 person