"Bundan 10 yıl sonra insanlar size nasıl başardığınızı soracak."
-Anonim
Değişim Yaratabilecek Bir Model: Sosyal Girişimcilik

Değişim Yaratabilecek Bir Model: Sosyal Girişimcilik

  • 5 DK
  • 30-10-2017
  • 0 yorum
  • 788
Toplumsal fayda sağlamak amacıyla çeşitli girişimlerde bulunan insanların romantiklikle ya da hayalperestlikle itham edildiği bu dönemde, sosyal girişimler yalnızca çok uluslu ve büyük şirketlerin vakit ve para ayırabileceği bir hakla ilişkiler aracı olarak görülüyor.Çeşitli yardım kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmak, bir karşılık beklemeden vaktinizi veya yeteneklerinizi birine fayda sağlamak için kullanmak birçok insan açısından tatmini yüksek bir eylem. Bunun büyük ölçekte sağlanabilmesi ve birçok insanın hayatına etki edebilmesi için büyük bütçelere ve emeğe ihtiyaç duyuluyor. İş bu noktada bireysellikten çıkıp sosyal sorumluluk projelerine dönüşüyor. Ancak sosyal sorumluluk projelerinin de birçoğu projeyi gerçekleştiren şirkete fayda sağlamayı bıraktığı anda rafa kalkabiliyor.

Sosyal girişimcilik ise sosyal sorumluluk projelerinden farklı bir yerde konumlanıyor. Sosyal girişimciler kapitalist sistemin bütün nimetlerinden faydalanıp kâr elde eden, ancak bu kârı toplumsal fayda yaratmak için kullanan kişilerden oluşuyor. Toplumsal ideallerle yönetim becerilerini aynı çatı altında toplanmasıyla meydana gelen sosyal girişimcilik, ticari faaliyetleri toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla bir araç olarak görüyor.Kâr elde etme amacı taşıyan ticari faaliyetlerin yalnızca şirketlere özgü olduğu, topluma fayda sağlayacak sosyal etkinlerin de yalnızca STK’lar tarafından gerçekleştirilebileceği ezberini bozan sosyal girişimcilik, melez bir model olarak adlandırılabilir. Temel prensipleri evrensel olduğu için kültürlerarası çatışmaların düşük seviyede yaşandığı sosyal girişimcilikte ülke sınırları yok. Çevrenin korunmasından insan hakları ihlallerine, eğitimden kalkınmaya, sanat faaliyetlerinden mülteci haklarına kadar birçok farklı alanda faaliyet gösterilebilir. Sosyal girişimcilik özellikle üçüncü dünya ülkelerinde fark yaratan sonuçlar elde edebiliyor.

Sosyal girişimciliğin öncü kuruluşu Ashoka 1980 yılında Bill Drayton tarafından Amerika, Washington D.C.’de kuruldu. Beş farklı kıtada, Türkiye’nin de dahil olduğu 36’dan fazla ülkede ofisleri bulunuyor. Önde gelen Ashoka fellow’ları arasında 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi ve çocuk işçiliğine karşı hareket lideri Kailash Satyarthi ve Vikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales gibi sosyal girişimciler yer alıyor. Ashoka’nın Türkiye’deki fellow’ları arasında da birçok tanıdık isim ve proje yer alıyor. Akut ile Nasuh Mahruki, Toplum Gönüllüleri Vakfı’yla İbrahim Betil, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’yle Güneşin Aydemir bu isimlerden yalnızca birkaçı...Aslında ülkemizde sosyal girişimciliğin tarihi çok daha eskiye dayanıyor. Henüz 1862 yılında kadın ve çocuk hastalıklarıyla mücadele etmek için kurulan Zeynep Kamil Hastanesi’nin kurucusu Prenses Zeynep Kamil ve 1872’de Daruşşafaka’nın kurulmasına öncülük eden Yusuf Ziya Bey de birer sosyal girişimciydiler.

Sosyal girişimcilikte ülke sınırları yok dedik ama bir ülkedeki sosyal girişimlerin başarılı olarak nitelendirilebilecek sonuçlar doğurabilmesi için kavramın toplum tarafından anlaşılabilmesi ve hukuki yapıdan destek alması gerekiyor. Türkiye’deki sosyal girişimcilerin fikirleri kişisel deneyimlerinden, sosyal sorunlardan, özellikle de bu sorunları çözmek için çalışan kurumların yetersiz kalmasından doğuyor. Türkiye’de hukuki yapının eksikliği ve kavramın henüz çok yeni olmasından doğan anlaşılamama nedeniyle gidilecek daha çok yol var. Başarılı sonuçlar elde edebilmek için yurt dışındaki destek mekanizmalarının Türkiye’de de var olmasını sağlamak gerekiyor. Ticari kâr sağlamanın yanı sıra sponsorluk ve bağışlarla da ciddi anlamda gelir elde eden ve sürdürülebilirliği sağlayan sosyal girişimciliğin, Türkiye’de de atılım gerçekleştirebilmesi için iyi fikirle beraber buradan çalışmaya başlanabilir.

Birçok insanın hatta toplumun sorunlarını çözmede yol gösterici ve destekleyici olan sosyal girişimciliğin ilham kaynağı olduğu göz ardı edilemez bir gerçek. Kendi alanında birçok vizyon sahibi yönetici sosyal girişimcilik alanında adımlar atarak toplumsal sorunların çözüme ulaşabilmesine ön ayak olabilir ve kariyerine devam edebilir. Umarız ülkemizde de sosyal girişimcilik ivme kazanır ve insanların hayatlarına dokunabilir.

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın