"başarısızlıkların %99'u, mazeretler üreten insanlardan gelir."
-George Washington
Değişen Çağa Ayak Uydurabilmeyi Sağlayacak 5 Önemli Liderlik Stratejisi

Değişen Çağa Ayak Uydurabilmeyi Sağlayacak 5 Önemli Liderlik Stratejisi

  • 4 DK
  • 18-07-2018
  • 0 yorum
  • 5K

Günümüzde teknolojik gelişmelere uyum sağlamak ve bu anlamda çalışmalar yapmak bizler için çok önemli kriterler arasında yer almakta. Her birey kendi kişisel dönüşümü için öncelikli hedefler koymakta hatta ve hatta kişisel gelişim kitaplarından ilham almakta.

Kişisel dönüşüm bizleri heyecanlandıran, harekete geçiren bir dürtü aslında. Her birey hayatında kişisel bir yenilik yaptığı süreçte kendisini çok daha enerjik ve canlı hissetmekte bu motivasyon ile hayatını sürdürmekte. Ancak konu kurumlara geldiğinde durum gerçekten böyle mi?

TED Talks konuşmacılarından Jimi Hemerling, organizasyonları dönüştürürken mutlaka ama mutlaka farklı bir bakış açısı getirmemiz gerektiğini vurguluyor. Bu farklı bakış açısını da 5 temel strateji ile anlatmakta. Bu 5 temel stratejiye rehberlik eden ise tek bir faktör. O’na göre organizasyonları dönüştürürken, işin merkezine yerleştirmemiz gereken faktör insan faktörünün ta kendisi.

  1. Amaç Ve İlham Vermek

Organizasyonları insan faktörünü temele koyarak dönüştürme sırasında yapmamız gereken ilk zorunluluk ilham vermek olmalıdır diyor Jimi Hemerling. Burada LEGO şirketini örnek gösteriyor. Onların organizasyonlarını dönüştürürken çalışanlarına sunduğu temel stratejinin “geleceğin inşacılarına ilham olmak” olduğunu ve çalışanlarını bu şekilde dönüşüm için motive edebildiklerini söylüyor.

  1. Herşeyinizi Ortaya Koymak

İnsan faktörünü öncelik olarak alabilmenin ikinci yolu da herşeyinizi ortaya koyabilmenizdir diyor, Jimi Hemerling. Bazen kuruluşu küçültme kararı alabilirsiniz bu süreçte herşeyinizi ortaya koyup, gelecek için faydalı değerleri yaratabilmenin önemine değiniyor.

  1. İnsanlara Başarı İçin Gereken İmkanları Sağlamak

Jimi Hemerling’e göre organizasyonları dönüştürürken, çalışanlarımıza ihtiyaç duydukları her türlü beceri ve araçları temin ettiğimizden emin olmalıyız. Örnek olarak Chronos şirketinin dönüşüm sırasında çalışanlarına sağladığı her türlü imkandan bahsediyor. Bu imkanların içerisinde çalışanlarının yeni özellikleri kullanımını sağlayacak yatırımlardan, müşteri hizmet problemlerinin yerinde çözümünü gerçekleştirecek yetenek yatırımlarına ve en önemlisi de kusursuz bir müşteri deneyimi sunabilmek adına işbirliği davranışlarını geliştirici yatırımlar vardı. Böylece Chronos çalışanları dönüşüme ayak uydurmakta zorlanmadılar.

  1. Sürekli Öğrenme Kültürünü Aşılamak

Hemerling burada Microsoft şirketinin dönüşümü sırasında izlediği yoldan söz ediyor. Microsoft’un önceleri içe kapalı bir şirket oluşundan, yepyeni vizyonu ile nasıl kurtulduğunu ve öğrenmeye açık bir hal aldığını anlatıyor.

  1. Kapsayıcı Bir Vizyona Sahip Olmak

Bir organizasyonu yöneten liderin vizyon sahibi olmasının yanı sıra bu vizyonunun aynı zamanda kapsayıcı nitelikte olması gerektiğini öğütlüyor, Hemerling. Burada örnek olarak NBA’de son dönemin en iyi takımlarından biri belki de en iyisi olan Golden State Warriors’ın başarılı koçu Steve Kerr’e atıfta bulunuyor.

Videoyu "Türkçe" altyazılı izlemek için "Ayarlar" bölümünden Türkçe seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

 

"Değişen Çağa Ayak Uydurabilmeyi Sağlayacak 5 Önemli Liderlik Stratejisi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et