"Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz."
-Emerson
Daha Sağlam Bir Girişim İçin Yapılması Gerekenler

Daha Sağlam Bir Girişim İçin Yapılması Gerekenler

  • 7 DK
  • 06-04-2016
  • 0 yorum
  • 515
Girişimlerin çoğu kurulduktan sonra 1-2 sene içerisinde kapatılmakta, büyük hayaller ile hayata geçirildikten sonra hüsranla sonuçlanmaktadır. Söz konusu batan girişimlerin hepsi özünde mantıksız girişimler değildir. Hatta mantıklı gerekçeler ile hayata geçirilmiş, ciddi paralar kazandırma potansiyeline sahip bir çok girişimde batmaktadır.

Peki daha sağlam bir girişimde bulunmak için neler yapmalı, nasıl hareket edilmelidir, buna beraber bakalım.

İşinizden Ayrılmayın


Bizi girişimde bulunmaya iten sebepler arasında hiç şüphesiz mevcut işimizden bir an önce kurtulmayı istemek geliyor. Bir an önce patron ya da yönetici baskısından, her sabah belli saatte kalkıp, akşama kadar eşek gibi çalışmaktan, bunun neticesinde ay sonunda bize zar zor yeten bir para kazanmaktan kurtulmak istiyoruz. Dolayısıyla elimizde bulunan ya da bir yerden temin edebileceğimiz cüzi bir miktar ile girişim fikrimizi hayat geçirmek son derece cazip geliyor.

Unutulmaması gereken bir durum var ki, girişiminizi hayata geçirdikten sonra ev sahibi kira almaktan, elektrik, su, telefon, internet hizmeti sağlayanlar fatura kesmekten, mideniz kendisine yiyecek ve içecek sokulması talebinden vazgeçmeyecek. Bu giderlerinizi karşılamaya devam etmeniz gerektiği gibi, hayata geçirdiğiniz girişim içinde ek giderlere sahip olacaksınız. Dolayısıyla bu giderleri karşılayacak bir gelire de sahip olmanız gerekecek.

Bu durumda mevcut işinizden ayrılmak, yapılması gereken ilk değil son şeydir. Mevcut işinizde devam ederek temel giderlerinizi karşılamaya devam etmeli, işiniz dışında kalan vakitte hayata geçireceğiniz girişim için hazırlık yapmalısınız.

Ek İş Bulun


Mevcut işiniz bir noktadan sonra girişiminizin çok daha iyi yerlere gelmesi için gereken zamanı fazlasıyla işgal ediyor olabilir. Bunun yanı sıra girişiminizin daha iyi yerlere gelmesi için daha fazla zamana ihtiyacınız olsa dahi, girişiminiz temel giderlerinizi karşılayacak geliri size sağlamayabilir.

Bunun için yapılabilecek en ideal şey, part-time ya da freelance bir iş bularak gelir dengesi kurmaktır. Yani giderlerinizin yarısını girişiminizden, diğer yarısını yapabileceğiniz ek bir işten karşılayın. Girişiminiz temel giderlerinizi fazlasıyla karşılayana kadar ek işinizi yapmaya devam edin.

Beklentinizi Düşük Tutun


Bir çok girişimin düştüğü hataların başında, girişimde bulunulduğu andan itibaren ciddi paraların kazanılacağı düşüncesidir. Hatta bir çok plan bunun üzerine yapılmaktadır. Fakat çoğu zaman kazanılacağı düşünülen miktar beklenildiği oranda olmaz. Dolayısıyla bu durum kurulan planların suya düşmesine neden olarak girişimin kısa sürede son bulmasını sağlar.

Girişiminizi hayata geçirdikten sonra elde edeceğiniz gelir beklentisini düşük tutmak, her daim daha sağlam adımlar atmanızı ve planlar yapmanızı sağlar.

Tecrübe Edinin


Girişimi hayata geçirmeden önce hep olumlu şeyler düşünülür. Çok para kazanılacağı, çok kolay satış yapılacağı, hiç bir konuda sorun yaşanmayacağı, çok rahatlıkla işlerin ilerleyeceği zannedilir. Fakat çoğu girişim için meydana gelmesi muhtemel sorunlar ne kadar üzerinde düşünülürse düşünülsün ön görülemez. Bunun için tecrübe edinmekte ciddi fayda vardır.

Bu sayede yaşanılması muhtemel sorunlar, kazanılması muhtemel paralar görülebilir ve planlar bu doğrultuda yapılabilir.

Patronluk Havasına Girmeyin


Girişimde bulunmak, kendi işinizin sahibi olarak dolaylı yoldan patronluk sıfatına sahip olmanız anlamına gelir. Özellikle girişiminiz için eleman çalıştırıyorsanız, yapılması gereken işleri çalışanların yapması gerektiğini, sizin ise yapmanız gereken tek şeyin çalışanları ve şirketi yönetmeniz olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu durum henüz yüksek gelirlere ulaşmamış girişimlerde sorunlara neden olmaktadır. Çünkü iş gücü aynı zamanda para anlamına gelmektedir. Para da ciddi gelire sahip olmayan girişimlerde ciddi öneme sahiptir. Dolayısıyla girişiminiz için iş gücüne katkı sağlamanız giderlerinizi azaltır. Aynı zamanda sizinde en az çalışanlar kadar iş gücüne katkıda bulunmanız, çalışanların verimliliğini arttırarak girişiminizin daha iyi noktalara gelmesini sağlar.

Giderlerinizi İyi Hesaplayın


Girişim için yapılan gider hesabına söylenebilecek en güzel söz, atalarımızın "evdeki hesap çarşıya uymaz" sözüdür. Çünkü yapılan gider hesabı her daim tutmaz. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap etseniz dahi muhakkak ekstra bir gider çıkar. İşin kötü tarafı yapılan gider hesabından daha az bir gidere sahip olmazsınız.

Dolayısıyla giderlerinizi en ince ayrıntısına kadar hesap etmenizin yanı sıra ortaya çıkan miktardan her daim daha fazlasını düşünmeniz gereklidir. Gider hesabı yaparken, düşük giderlere sahip olacağınızı düşünüp ona göre hareket etmeniz durumunda girişiminizi tehlikeye sokarsınız. Fakat yüksek giderleriniz olacağını düşünerek, yaptığınız hesaptan daha az bir gidere sahip olmanızın avantajını fazlasıyla görürsünüz.

Paranızı İdareli Kullanın


Girişimde bulunmak düğün yapmaya benzer. Bir sürü gider ve gereksinim vardır. Takı törenine geçilmeden (para kazanmaya başlamadan) her önünüze gelen sizden para ister. Aynı zamanda her önünüze gelenin ya da sizin düğün (girişim) için "bunun yapılması lazım, bunun alınması lazım, buna para verilmesi lazım" şeklinde düşünmesi cebinizden ciddi miktarda para çıkılmasına neden olur. En sonunda elinizi cebinize attığınızda bakarsınız ki para suyunu çekmiş, cebiniz boş kalmıştır.

Sağlam bir girişim için en önemli unsur paradır. Bunun içinde giderlerinizi çok iyi hesap etmeniz, elinizdeki parayı çok iyi kullanmanız gereklidir. Çok paranız olsa dahi kesinlikle bunun rahatlığına sahip olmamalı, sanki hiç paranız yokmuş gibi son derece dikkatli ve idareli hareket etmelisiniz. Aksi halde gerçek anlamda hiç paranız olmayacak noktaya gelirsiniz.

SONUÇ


Bir girişimin başarıya ulaşması için elbette yapılması gereken bir çok unsur vardır. Bunların arasında reklam ve SEO çalışması, sosyal medya yönetimi, pazarlama, hizmet kalitesi ve daha akla gelmeyen bir çok unsur girişimin başarılı olmasında rol oynar. Fakat hepsinden ziyade önlemler alınarak sağlam adımların atılması, girişimin uzun ömürlü olmasını sağlar. Varmak istediğiniz noktaya gaza sonuna kadar basarak, hızla gitmek isteyebilirsiniz. Bu aynı zamanda sizin kaza yapma riskinizi de arttırır. Dolayısıyla hız limitlerine uyup, daha yavaş ama varmak istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlayacak şekilde gidin.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın