"nerede sorun varsa, orada fırsat vardır."
-Jack Ma
Daha İyi Kararlar Vermenin 6 Yolu

Daha İyi Kararlar Vermenin 6 Yolu

  • 3 DK
  • 08-11-2018
  • 0 yorum
  • 6K

Daha İyi Kararlar Vermenin 6 Yolu

Başarısızlık=Başarı

Liderler, özellikle iyi kararlar verme konusunda kendilerini nasıl güçlendirirler? Grupla birlikte alınan kararlar değerlidir. Liderlerin kendilerine duyduğu aşırı güven ise yalnız başlarına olmalarına neden olabilir.

Karar almada süreci bozan iki durum vardır. Bunlardan birincisi; kararların en üst düzeyde verilmesidir. En üst düzeyde verilen kararlar her zaman organizasyon için en iyi kararlar değildir. Bu olduğunda sorunlar çözülmez sadece geçici olarak ertelenebilir. Eğer lider, kendine benzer düşünenlerle birlikte karar alırsa daha rahat edecektir.

İkincisi ise, iyi kararlar uzlaşmanın sonucudur. İyi karar vermeyi teşvik eden bir unsur, bir sorunu birden çok açıdan görebilmektir. Bu otomatik olarak gerçekleşmez, doğal eğilimimiz de değildir. Birden fazla bakış açısı yaratıcı çözümleri geliştirir. İyi bir lider, yaratıcı gerilimi üretmek için rakiplerden de yardım alabilir.

Gerçek tehlike, ekiplerdeki tartışmaların hızlı bir şekilde kapanması, ardından bu kararın harekete geçmesi için baskı uygulanmasıdır. Burada liderler dengeyi sağlamalıdır. Kuruluşların kendi karar verme süreçlerine sahip olmaları gerekir. Bunu yaparken de yönetici, takımdaki herkesi yönlendirebiliyor olmalıdır.

Ekibinize liderlik ederken daha iyi kararlar almak için yapmanız gerekenler;

Eski Çözümleri Yeniden Düşünün

Daha önce başarılı olmasa da tekrar başarılı olmayacağı anlamına gelmez. Belki de mevcut değişiklikler ve bazı yenilikler ile daha iyi çalışabilir.

Hızlı Gitmek İçin Yavaşlamanız Gerek

Acele etmeyin, bu doğru soruları sormanızı engelleyebilir. Uygun olması için zaman vardır fakat hızlı kararlar her zaman en iyisi değildir. Acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız, bunu neyin etkilediğini sorun.

Kaosun Kesişme Noktasında Çalışın

Güce değil, alternatif çözümler sunan liderliğe odaklanın. Birden çok perspektife değer veren bir kültür geliştirin. Muhalif görüşler kişisel saldırı değildir. Buna dikkat edilmeli.

Dinleyin

Bunu yapmanın en iyi yolu açıklayıcı sorular sormaktır. Onları dinlediğinizi gösterin ve daha derin düşünmelerinde yardımcı olun.

Daha Çok Bilgi Değil, Doğru Bilgiyi Arayın

En iyi çözümler doğru bilginin bulunmasıdır, daha çok bilgi karmaşa yaratır. Sorunun, hedefin veya objenin açıklığa kavuşturulması bilgi, aramayı kristalize eder.

Yeterince İyi Kararlar Verin

%100 doğru kararı nadiren veririz. Bazen iyi bir karar, mükemmel bir karardan daha iyidir. Bunu günümüzün hızlı dünyasında sürekli hatırlamalısınız.

Karar verme söz konusu olduğunda, etkili liderler kontrolü ne zaman bırakacaklarını bilirler. Takımlarının başarılarını kendi liderlik yetkinliklerinden yararlanmanın bir yolu olarak görüyorlar.

"Daha İyi Kararlar Vermenin 6 Yolu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et