1. Daha İyi Bir Girişimci Olmanın 9 Altın Kuralı
Daha İyi Bir Girişimci Olmanın 9 Altın Kuralı
Vural Egemen

vural.egemen

Daha İyi Bir Girişimci Olmanın 9 Altın Kuralı

 • 3-10-2017, 16:04
 • 0 Yorum
 • 9 ay önce
Girişimci kavramı ya da Girişimcilik kelimesi artık insanların çok sık kullandığı ve sıradanlık olarak algılamaya başladığı bir şey oldu. Hal böyle olunca girişimci ya da girişimcilik kelimelerinin altını ancak ve ancak mükemmel işlere imza atan, ses getiren ve duyulduğunda merak uyandıran işlerle doldurursanız daha kısa tarifi ile daha iyi bir girişimci olursanız kazanan olabilirsiniz.

Daha iyi bir girişimci olmak için mutlaka bilinmesi gerekenler vardır. Girişimciyseniz ya da girişimci adayı iseniz 9 altın kuralı mutlaka okumalısınız.

daha iyi bir girişimci

 1. Girişim fikrinize inanın. Unutmayın siz inanmazsanız başkalarını inandırmayı başaramaz ve inanmalarını bekleyemezsiniz.

 2. Acele etmeyin. Fikrinize inanıyorsunuz ve fikrinizi ortaya çıkardığınızda herkesin de inanacağına inancınız tam ancak aceleci davranarak taşları yerinden oynatabilirsiniz. Acele etmeden fikriniz üzerinde enine, boyuna düşünüp, olumlu-olumsuz tüm durumları göz önünde bulundurup, çıkabilecek aksiliklere göre reaksiyon alıp ondan sonra fikrinizi piyasaya sürmelisiniz.

 3. Hata yapmaktan korkmayın. Hata yapmak size ders verecektir. Her hata yaptığınızda yeni fikirler bulacaksınız. Unutmayın, dünyanın en iyi girişimcileri defalarca hata yaptılar ve hata yaptıkları için yılmayıp tekrar tekrar kendilerini yenileyerek, hatalarından ders çıkararak yollarına devam ettiler.

 4. Girişimci olarak fikrinize dair yenilikleri, gelişmeleri yakinen takip etmelisiniz. Size ve fikrinize fayda sağlayacak her şeyde, her yerde gözünüz ve kulağınız olmalı.

 5. Fikrinizi yalnızca zihninizde tutmayın. Fikrinizi hayata geçirmiş olsanız bile, sonrasında aklınıza gelen her şeyi kağıda yazıp notlar haline getirin. Emin olabilirsiniz ki, fikirler kağıt üzerinde daha da büyürler.

 6. İnsanlarla konuşmaktan ve onlara bir şeyler anlatmaktan usanıp, bıkmayın. Herkes bir bir girişimci için potansiyel ikna edilecek kişi demektir.

 7. Risk almayı bilin. Fikriniz ile ilgili alınması gereken bir risk varsa, yerinde ve zamanında bu riski alabilmelisiniz. Risk eşittir başarıdır.

 8. Rutinlerden kaçının. Hayatı monoton yaşamayın, fikrinizi de monotonlaştırmayın. Farklı şeyler yapın, sıra dışı düşünün ve fark yaratan işlere imza atın.

 9. İş hayatı ile özel hayatı birbirinden ayırın. Türkiye'deki girişimcilerin birçoğu fikirlerini hayata geçirdikten sonra mutsuz oluyorlar. Nedeni ise ''patron benim, ne kadar çok çalışırsam o kadar başarılı olurum'' hatası yapmalarıdır. İşinize ayırdığınız vakit kadar kendinize, ailenize ve öze hayatınıza vakit ayırın.
Dünyaca ünlü Yazar Jack London şöyle der ;
İş hayatında başarılı olanların özel hayatında mutsuz olduklarını gördüm ancak özel hayatında mutlu olanların iş hayatında mutsuz olduklarını hiç görmedim.

 
 • Beğen
 • Muhteşem
 • Aynı Kafa
 • Hahaha
 • İnanılmaz
 • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

 Girişimci olmak, bazen en dikkat çeken ve farklı iş fikirleri ile ilgilidir. Yine de en orijinal iş fikirlerinin bile başarı için ...

home search notifications 1 person