"Hayatımı sadece ben değiştirebilirim. Bunu benim için başka kimse yapamaz"
-Anonim
Daha İyi Bir Girişimci Olmanın 9 Altın Kuralı
Vural Egemen
Vural Egemen 2 Takipçi

Daha İyi Bir Girişimci Olmanın 9 Altın Kuralı

 • 3 DK
 • 03-10-2017
 • 0 yorum
 • 688
Girişimci kavramı ya da Girişimcilik kelimesi artık insanların çok sık kullandığı ve sıradanlık olarak algılamaya başladığı bir şey oldu. Hal böyle olunca girişimci ya da girişimcilik kelimelerinin altını ancak ve ancak mükemmel işlere imza atan, ses getiren ve duyulduğunda merak uyandıran işlerle doldurursanız daha kısa tarifi ile daha iyi bir girişimci olursanız kazanan olabilirsiniz.

Daha iyi bir girişimci olmak için mutlaka bilinmesi gerekenler vardır. Girişimciyseniz ya da girişimci adayı iseniz 9 altın kuralı mutlaka okumalısınız.

daha iyi bir girişimci

 1. Girişim fikrinize inanın. Unutmayın siz inanmazsanız başkalarını inandırmayı başaramaz ve inanmalarını bekleyemezsiniz.

 2. Acele etmeyin. Fikrinize inanıyorsunuz ve fikrinizi ortaya çıkardığınızda herkesin de inanacağına inancınız tam ancak aceleci davranarak taşları yerinden oynatabilirsiniz. Acele etmeden fikriniz üzerinde enine, boyuna düşünüp, olumlu-olumsuz tüm durumları göz önünde bulundurup, çıkabilecek aksiliklere göre reaksiyon alıp ondan sonra fikrinizi piyasaya sürmelisiniz.

 3. Hata yapmaktan korkmayın. Hata yapmak size ders verecektir. Her hata yaptığınızda yeni fikirler bulacaksınız. Unutmayın, dünyanın en iyi girişimcileri defalarca hata yaptılar ve hata yaptıkları için yılmayıp tekrar tekrar kendilerini yenileyerek, hatalarından ders çıkararak yollarına devam ettiler.

 4. Girişimci olarak fikrinize dair yenilikleri, gelişmeleri yakinen takip etmelisiniz. Size ve fikrinize fayda sağlayacak her şeyde, her yerde gözünüz ve kulağınız olmalı.

 5. Fikrinizi yalnızca zihninizde tutmayın. Fikrinizi hayata geçirmiş olsanız bile, sonrasında aklınıza gelen her şeyi kağıda yazıp notlar haline getirin. Emin olabilirsiniz ki, fikirler kağıt üzerinde daha da büyürler.

 6. İnsanlarla konuşmaktan ve onlara bir şeyler anlatmaktan usanıp, bıkmayın. Herkes bir bir girişimci için potansiyel ikna edilecek kişi demektir.

 7. Risk almayı bilin. Fikriniz ile ilgili alınması gereken bir risk varsa, yerinde ve zamanında bu riski alabilmelisiniz. Risk eşittir başarıdır.

 8. Rutinlerden kaçının. Hayatı monoton yaşamayın, fikrinizi de monotonlaştırmayın. Farklı şeyler yapın, sıra dışı düşünün ve fark yaratan işlere imza atın.

 9. İş hayatı ile özel hayatı birbirinden ayırın. Türkiye'deki girişimcilerin birçoğu fikirlerini hayata geçirdikten sonra mutsuz oluyorlar. Nedeni ise ''patron benim, ne kadar çok çalışırsam o kadar başarılı olurum'' hatası yapmalarıdır. İşinize ayırdığınız vakit kadar kendinize, ailenize ve öze hayatınıza vakit ayırın.
Dünyaca ünlü Yazar Jack London şöyle der ;
İş hayatında başarılı olanların özel hayatında mutsuz olduklarını gördüm ancak özel hayatında mutlu olanların iş hayatında mutsuz olduklarını hiç görmedim.

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın