"Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz."
-Victor Hugo
Çin’in En Büyük E-Ticaret Sitesi DHGate.com Türkiye’de Açıldı
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Çin’in En Büyük E-Ticaret Sitesi DHGate.com Türkiye’de Açıldı

  • 3 DK
  • 09-03-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Çin’in ve dünyanın en büyük online alışveriş sitesi DHGate.com, Macaristan ve ABD’den sonraki en büyük ofisini Türkiye’de açtı. Tarihi İpekyolu’nu tekrar canlandıracak DHGate.com’da, 40 milyondan fazla farklı ürün yer alıyor.

Önce eBay’in, ardından da Amazon’un Türkiye’ye geldiğini öğrendik. eBay, 2017 yılında toplam 84 milyar dolarlık bir satış hacmine ulaşmıştı. eBay’in 217,5 milyon dolara satın aldığı Gittigidiyor da 2017’yi yüzde 56 büyümeyle kapatmıştı. Şimdi de dünya devi Digital Trade Center DTC (DHGate.com), kapılarını global üreticilere açtığını duyurdu.

Global şirketlerin Türkiye’ye gelişini kimileri Türk e-ticaret sitelerini olumsuz etkileyeceği yönünde değerlendiriyor. Kimileri ise aksine Türkiye’deki e-ticaret pazarını hareketlendireceğini düşünüyor. Ama rakamlar gösteriyor ki, bu şirketler Türkiye pazarına girdiğinde e-ticaretimiz de gelişiyor. Türkiye’de e-ticaret, her yılı ortalama yüzde 30 büyüme rakamlarıyla kapatıyor. DHGate.com’un Türkiye’de açtığı ofisin ekonomimizi nasıl etkileyeceği konusu ise merak ediliyor.

İlki Şişli’de açılan 500 metrekarelik teşhir alanda yerli, Çinli ya da diğer global firmaların ürünleri sergilenecek. Ayrıca Türk tüketiciler veya kullanıcılar da satın almak istedikleri ürünleri burada görme fırsatına sahip olup siparişlerini buradan verebilecekler.

DHGate.com ile “Çin Malı” Algısı Yıkılacak
Çin malı denince Türkiye’de herkesin aklına ucuz ve kalitesiz ürünler geliyor. DHGate Türkiye Genel Müdürü Hou Yibing, bu algıyı yıkmayı hedeflediklerini söylüyor. Kaliteli ve patentli ürünlerin satışını yapacaklarını söyleyen Hou Yibing, “Türklerin gözünde Çin malı ürün deyince kalitesiz ve ucuz ürün akla geliyor. Ama sitemizdeki ürünlerin fiyatları o kadar düşük değil, üstelik kaliteli. Biz kaliteli ve patentli ürünleri buraya getirmeyi amaçlıyoruz. Bir güvenlik sistemimiz var. Sitemizde dükkân açan fabrikaların hepsini inceledik” dedi.

4 Milyona Yakın Şirket Var
DHGate.com üzerinde 4 milyona yakın şirket bulunuyor. Toplam ürün sayısı ise 40 milyonun üzerinde. Sağlanacak depolama, lojistik ve finansman imkânları ile birlikte DHGate şirketinin girişimcilerin bir araya gelebilecekleri ortak bir merkez oluşturulması planlanıyor.

G20 Zirvesinde Temeller Atıldı
Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki iş birliğinin temelleri 2015 yılında Antalya’da gerçekleşen G20 zirvesinde atılmış. Her iki devletin de bakanları e-ticaretin kolaylaştırılması yönünde anlaşma imzalamış. Anlaşmaya göre tarihi ipek yolu, elektronik ipek yolu olarak tekrar kullanılacak. Burada DHGate yönetiminde bir dijital ticaret merkezi kurulacak.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın