"bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur."
-Cicero
Chicago'nun İlk Fiziksel NFT Sanat Galerisi

Chicago'nun İlk Fiziksel NFT Sanat Galerisi

  • 3 DK
  • 25-11-2021
  • 1 yorum
  • 1K

Chicago'nun İlk Fiziksel NFT Sanat Galerisi

Başarısızlık=Başarı

Chicago’da bir sanat galerisi alanında bir ilk olmanın adımlarını attı. Dijital sanat açısından bir ilk kabul edilen bu NFT sanat galerisi geçtiğimiz günlerde ilk kez ziyarete açıldı. Chicago’nun West Town topluluk alanındaki Wicker Park mahallesinde bulunan “imnotArt” sanat alanı dünyanın ilk fiziksel NFT sanat galerisi olma özelliğini taşıyor.


Eğer blockchain teknolojisine ilginiz varsa, NFT’lerin eşsiz ve birbirleri arasında takas edilemeyen token’lar olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Bu token’lar birçok kişi tarafından çeşitli dijital verilerin alım satımında kullanılıyor. NFT ile alım satımı gerçekleştirilen dijital veriler arasında ilgi çekici sanat eserlerine de rastlamak mümkün. Ancak her ne kadar gün geçtikçe yaygınlaşan bir teknoloji olsa da NFT’lerin sanatsal değerini çoğu zaman unutuyoruz.


Chicago’da bulunan “imnotArt” sanat galerisi bizlere bir noktada NFT’lerin sanatsal değerini hatırlatmak için ortaya çıkmış bir oluşum. Bu galeride NFT sanat eserleri çok sayıda ekran üzerinden ziyaretçilere sunuluyor. Ziyaretçiler de bu sanat eserlerini inceleyebiliyor ve hatta alım işlemleri için teklifte bulunabiliyor. Teklifler QR kod tarama üzerinden gerçekleşiyor ve anında sisteme kaydoluyor.


Günümüzde NFT’ler birçok kişi tarafından yalnızca bir yatırım aracı olarak görülüyor. Bu durum NFT’lerin sanatsal değerinin arka planda kalmasına neden olabiliyor. Dünyanın ilk fiziksel NFT galerisi olan “imnotArt”ın ismi de bu duruma alaycı bir şekilde eleştiride bulunuyor. “imnotArt” ismi, “ben sanat değilim” anlamına geliyor ve NFT’yi sanat olarak görmeyenlere bir eleştiri olarak düşünülmüş. Sanat galerisinin kurucusu Matthew Schapiro galerinin ismi hakkında şu yorumları yapıyor:


“İnsanlar buna [NFT’ye] baktıklarında oldukça şüpheci yaklaşıyorlar ve 'Bu sanat mı? Ne bu şimdi?' diye soruyorlar. İşte biz de bu şekilde temel anlayışımızı geliştirdik ve ismimizi bulduk. Açıkçası bunun sanat olduğunu düşünüyoruz ve bunu en iyi şekilde gösterecek bir galeri oluşturmak istedik.”


“imnotArt” galerisi fiziksel bir galeriye dönüşerek ziyaretçilere kapılarını açmadan önce sanal olarak varlığını sürdürmekteydi. Artık ziyaretçiler ister fiziksel ister sanal olarak galeriyi ziyaret edebilir. Dijital varlıkların sanatsal yönünü bizlere gösteren bu galeri, NFT dünyasında büyük gelişmelerin olduğunun bir habercisi. Bakalım gelecekte NFT’leri daha neler bekliyor...

"Chicago'nun İlk Fiziksel NFT Sanat Galerisi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
0
Muazzam
Emir Pastırma Emir Pastırma 10 ay önce
Yanıtla
Instagram
Takip et