"hayallerinin peşinden gitmeyi bırakan %98'lik kesim, asla pes etmeyen %2 tarafından işe alınır."
-Anonim
Çekirdek Sermaye Nedir? Avantajları Nelerdir?

Çekirdek Sermaye Nedir? Avantajları Nelerdir?

 • 8 DK
 • 15-12-2020
 • 0 yorum
 • 259

Çekirdek Sermaye Nedir? Avantajları Nelerdir?

Başarısızlık=Başarı

Girişimcilik alanında yeni adımlar atmak isteyenlerin çekirdek sermaye kavramına aşina olmaları önemlidir. Yeni bir iş kurarken ürün geliştirme ve ar-ge için adımlar atmak adına belli bir sermayeye sahip olmak gerekmektedir. Çekirdek sermaye oranı da kurulan işin ihtiyaçları ve yapılacak potansiyel harcamalar doğrultusunda hesaplanmaktadır.

İngilizce ’de seed capital teriminin dilimize geçmiş versiyonu olan bu sermaye, girişimci kişilere pek çok açıdan da fayda sağlamaktadır. Biz de bu kavramdan yola çıkarak çekirdek sermaye ne demek ve avantajları nelerdir konularını irdelemek istedik. Bu yazımızda iş dünyasına yeni adımlar atacak olanların faydasına olacak bir takım önemli bilgiler yer almaktadır.

Çekirdek Sermaye Nedir?

Yeni bir kurduğunuzu ve elinizde bazı fikirler olduğunu düşünün. Bunları yerine getirmek ve işinizi belli bir noktaya taşıyabilmek adına temel bir sermayeye sahip olmanızın önemi büyüktür. Özellikle de iş bünyesinde hizmet sunulacak alanların araştırılıp geliştirilmesinde ilk etapta belli bir miktar yatırım yapmanız gerekecektir.

Aynı şekilde yeni atılan adımlarda ürünlerin geliştirilmesi bakımından da belli bir sermayeye sahip olunması sizi garanti altına alacak bir detaydır. İşte start up projeler ile ilgili tüm bu fikirleri yerine getirmek ve yeni alanlar açmak adına çekirdek sermaye denilen yatırım aracına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu sermaye sayesinde girişimcilik alanında ilk adımlar yeterli bir şekilde atılması sağlanmış olur. Aynı zamanda bu sermaye ile yeni adımlar için de yolların açılması mümkün kılınacaktır. Bu yüzden başlangıç seviyesinde belli bir sermaye desteğinin alınması önemlidir.

Seed Capital Nasıl Alınır?

Başlangıç evresinde girişimciye faydası dokunacak ilk temel sermayenin alınmasında bir takım kamu ya da özel kurumların destekleri mevcuttur. Belli bir alanda ilerlemeyi başarmış olan büyük firmalar da yeni girişimciler için belli fon aktarımları yapmaktadır. Aynı şekilde devlete bağlı bazı kuruluşlar da yeni iş insanlarının ilerlemeleri adına bazı adımlar atılmasında yardımcı olmaktadır.

Başlangıç için sermayenin alınmasında çeşitli AR-GE toplulukları ile ortak da hareket edilebiliyor. Girişimciye destek sunan bu fonlar ile fikir aşamasında yer alan girişimin ilk adımları da atılmış oluyor. Ülkemizde hizmet veren bazı büyük şirketler, yılın belli dönemlerinde bu tip fonları dağıtıyorlar.

Aynı zamanda bazı devlet ya da vakıf üniversiteleri bünyesinde yer alan AR-GE araçları da gençlerin yeni işler yaratmalarını destekliyor. Ayrıca Ekonomi ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan bazı alt kurumlarda da yeni girişimcilere yönelik farklı türde fonlar bulunabiliyor.

Çekirdek Sermaye Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başlangıç sermayesi için başvuruda bulunacak genç girişimcilerin bu alanda dikkat etmeleri gereken bazı detaylar bulunuyor. Bir şirketin ilk finansmanı olarak kabul edilen bu sermayenin alımında girişimcilerin fikirlerini iyi yansıtmaları gerekiyor. İşte, sermaye fonuna başvuruda bulunurken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sermaye için başvuruda bulunacağınız kurum ya da firmaları iyi bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Özellikle de sizin alanınıza yatırım yapacak olan fonlara yönelmeniz fon almanızı daha garanti kılabilecek bir durum yaratabilir.
 • Sermaye için başvuruda bulunurken girişim alanınızı tanımlamanız ve iş dünyasında nerede duracağınızdan emin olmanız önemlidir.
 • İlgili kurum ya da firmalar ile görüşürken kalite ve kibarlıktan ödün vermemeniz gerekmektedir.
 • Fon başvurusunda bulunurken işinizi sade bir şekilde anlatmalı ve karşı tarafın kafasındaki soru işaretlerini de gidermeye çalışmalısınız.
 • Bu işte kararlı olduğunuzu ve ileriye dönük pek çok planınızın olduğunu da belirtmeniz faydalı olacaktır.
 • Görüşmelerde beden dilinizi iyi kullanmaya ve kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye çalışmaya da gayret göstermelisiniz.

Çekirdek Fonu Başvuru Koşulları Nelerdir?

Girişim hayatındaki ilk sermaye için başvuruda bulunurken de bir takım koşulların sağlanmış olması bekleniyor. Buna göre bu koşulların başında da girişimin bulunduğu seviye geliyor. Girişimin artık müşteri bulmaya yakın olması halinde ilgili kurum ya da firmalara başvuruda bulunabiliyor.

Girişim alanı ile ilgili çeşitli analizlerin tamamlanmış olması ve somut veriler ile karşı tarafa beyan edilmesi de başvuru sürecinde önemli rol oynayan bir eylem olarak belirtiliyor. İş planının eksiksiz olması ve grafikler ile desteklenerek fon veren kuruma açıklanması başvuru koşullarının bir diğer koşulu olarak görülüyor.

Çekirdek Sermayenin Avantajları Nelerdir?

Çekirdek fonunun yeni girişimler için pek çok avantajı bulunmaktadır. Çekirdek sermaye alan girişimler, gelecek planlarını daha iyi bir şekilde yapabilmek adına da cesaretlendirilmiş olur. İşte, çekirdek fonunun ön plana çıkan dört önemli avantajı:

 1. Fon Kaynağı Desteği

Çekirdek fonu demek aslında girişimcilerin belli bir fon kaynağına sahip olması demektir. Buna göre gerekli desteğin verilmesi ile birlikte girişimin marketing alanına giriş yapması sağlanıyor. Bu da girişimin gelecekteki planları açısından da önem teşkil ediyor.

 1. Girişimcinin Cesaretlendirilmesi

Çekirdek fonu desteği sayesinde iş alanında yeni adımlar atacak olan girişimcilerin cesaretlendirilmesi de sağlanmaktadır. İşin başlangıç evresinde verilen bu destek, gelecek planlarının daha iyi şekillendirilmesi bakımından da faydalı olacaktır. Özellikle de yeni atılan adımlarda sunulan motivasyon desteği de çekirdek fonu sayesinde girişimciye sunulabilir.

 1. Girişimciler İçin Mekân Desteği

Çekirdek sermaye sayesinde iş alanında ilk adımlarını atan girişimcilere gerekli mekân desteği de sağlanmış olur. Fonun alındığı kurum ya da firmaların bünyesinde sağlanan bu mekân desteği, girişimin büyümesine yardımcı olan bir destektir. 

Gerekli mekân desteğinin sağlanması ile birlikte fon aldığı firma ya da kurum bünyesine yerleşen yeni iş alanı, bu sayede kendisini daha iyi geliştirme şansı bulacaktır. 

 1. Girişime İvme Kazandırılması

Çekirdek fonu sayesinde girişim alanında atılacak olan ilk adımların hızlıca atılması ve girişimi ileri seviyeye taşıması da mümkündür. Girişim alanında ihtiyaç duyulan temel niteliklerin kazandırılması da bu fonun doğru kullanımı ile mümkün olacaktır.

Çekirdek Sermayenin Potansiyel Riskleri Nelerdir?

Çekirdek fonundan faydalanırken bu alandaki riskleri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Buna göre fon için başvurulan kurum ya da firmaların iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve ona göre başvuruda bulunulması gerekir. Destek alınacak kurumun girişim sektörüne en uygun kurumlar arasında seçilerek başvuruda bulunulması da önemlidir.

Çekirdek fon veren prestijli kurumlar ile çalışmak her zaman ilk tercihiniz olmalıdır. Bu bağlamda yayınlanan fon listelerinden ve kaynaklarından yola çıkılarak bir tercihte bulunulabilir. Fon verdiğini iddia eden ve kurumsal açıdan yetersiz görülen firmalardan ise uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Girişimcilik alanında ilk adımları atarken heyecanlı olmak elbette doğal bir ruh halidir. Yine de heyecana yenik düşmeden doğru adımların atılması gerekir. Bu bağlamda çekirdek fonu başvurularında bulunurken mantıklı adımlar atmanın faydasını göreceğinizden emin olmalısınız. Çekirdek fonu ile ilgili potansiyel risk faktörlerini analiz ederek ona göre bir tercihte bulunmayı da deneyebilirsiniz.

Çekirdek sermaye için yapılan başvurunun olumlu cevap alması halinde de fonu kullanırken yerinde adımlar atmaya özen göstermelisiniz. Böyle bir fırsatı her zaman elde edemeyeceğinizi düşünerek fonu en temel ihtiyaçlarınızı yerine getirmek adına kullanabilirsiniz. Başlangıç adımlarının sağlam atılması gelecek için de her zaman belirleyici bir etken olmuştur.

"Çekirdek Sermaye Nedir? Avantajları Nelerdir?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et