Çalışma Hayatınız Boyunca Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Çalışma Hayatınız Boyunca Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

  • 4 DK
  • 01-12-2017
  • 0 yorum
Hepimiz öyle ya da böyle meslek hayatımızda bir noktaya ulaşıyoruz ve kariyerimiz de tıpkı hayatımız ve diğer her şey gibi inişli çıkışlı seyrediyor. Nerede durmanız gerektiği, ne zaman geri adım atmanız gerektiği, sonraki adımınızın ne olacağı kariyer yolculuğunda her zaman sonuçları önemli olan kararlar. Ancak kendinize bazı sorular sorarak bu kararlara daha net ve akılcı cevaplar verebilir ve kötü sonuçları azaltarak daha mutlu bir çalışan olabilirsiniz.Öğreniyor muyum?

İşiniz size yeni yetenekler katıyor mu ve yaptığınız işi iyileştirmenin yollarını buluyor musunuz? Çalıştığınız şirket sizi daha iyi bir çalışan haline getirmek ve yeteneklerinizi geliştirmek için eğitim fırsatları veriyor mu? Yoksa sadece işinize başladınız ve bir sonraki zorlu göreve geçmeyi mi bekliyorsunuz? Öğrenme süreci yalnızca okul hayatını kapsayan bir eylem değildir, ayrıca hayatının her döneminde insan için bir gereklilik ve mutluluk kaynağıdır. Çalışma hayatınıza başladıktan sonra da öğrenme ve kendinizi geliştirme sürecine devam ederseniz hem daha kalifiye bir eleman olup mesleğinizde sağlam adımlarla yükselebilirsiniz hem başarılı kariyeriniz ve öğrenmenin hazzıyla daha mutlu bir çalışan olabilirsiniz.

Büyüyor muyum?

Çalıştığınız şirkette bir sonraki seviyeye geçebileceğiniz bir yol var mı? Daha fazla çalışanı yönetebilecek ve daha çok sorumluluk alabilecek bir görev üstlenebilir misiniz? Bu soruların cevapları olumsuzsa belki de kariyerinize başka bir yerde devam etmeniz gerekiyordur. Şu an tüm sektörlerde çalışanların büyük kısmını Y kuşağı oluşturuyor. Y kuşağının da kendini geliştirmek istediği ve bunu sağlayabilmek için sık sık iş değiştirdiği herkes tarafından bilinen bir durum.

Bana saygı duyuluyor mu?

Bu kendimize sık sık sormadığımız ama aslında her gün sormamız gereken bir soru. Çalıştığınız kurumda insanlar sizi nasıl algılıyor ve ne şekilde davranıyor? İnsanlar sizin görüşlerinizi dinleyip önemsiyor mu? Sizinle aynı ya da benzer işleri yapan insanlardan farklı bir konumda mısınız? Şirkete ya da çalıştığınız pozisyona kattığınız değerlerin farkındalar mı? Bazen çalıştığınız bir yerde yıllarınızı geçirseniz bile size hala "çocuk" gözüyle bakılabilir. Eğer yaptığınız işten eminseniz, asla azla yetinmeye ya da az beğenilmeye razı olmayın.

Elimden geleni yapıyor muyum?

Hepimizin nadiren de olsa yaptığı işe karşı kontrolünü ve tutkusunu kaybettiği dönemler oluyor. Bu uzun vadeli bir durum olmak zorunda da değil. Belki de bir molaya ihtiyacınız var. Belki de bir süre gönüllülük esasına dayalı bir iş yapmalısınız ya da çalıştığınız kurumun dışında kendi özel projelerinizle ilgilenmelisiniz. Bazı insanların zihinsel olarak atılım gerçekleştirebilmeleri için fiziksel olarak kendilerini zorlamaları gerekir.

Mutlu muyum?

Bu soru bir vazgeçme - bırakma bahanesi olarak görülebilir ama aslında bir anahtardır. Kişinin bu soruya yanıt verebilmesi için önce kendini tanıması ve bu doğrultuda da ne şartlar altında, nasıl bir iş yapmak istediğine karar vermiş olması gerekiyor. Buna karar verdikten sonra yapmanız gereken şey; geri bir adım atıp iş koşullarınızı gözden geçirmek ve istediğiniz iş hayatına ne kadar yakın olduğunu tartmak. Her zaman en iyi yerde olamayız ve kariyerimizde olmak istediğimiz yer yıllarca emek vermeyi gerektiriyor olabilir. Bu noktadaysa dikkat etmemiz gereken bulunduğumuz koşulların sizi istediğiniz yere ulaştırıp ulaştıramayacağı olmalı.

Eğer bu soruları kendinize sorduysanız ve hepsine evet cevabını verdiyseniz doğru yoldasınız demektir. Ancak çoğunluğuna hayır cevabını verdiyseniz belki de büyük bir değişime başlamanızın zaman gelmiştir.
YORUMLAR