"Hayatınızın en önemli iki günü: doğduğunuz gün, neden doğduğunuzu bulduğunuz gün"
-Mark Twain
Çalışanlarını Yaptıkları İşten Soğutan 5 Yönetici Hatası
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Çalışanlarını Yaptıkları İşten Soğutan 5 Yönetici Hatası

  • 4 DK
  • 12-10-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Bazı yöneticiler, çalışanlarını daha iyi işler yapmaya zorlarken, bazıları da işten soğuturlar. Nice iyi çalışan, yöneticileri yüzünden istifa etmek zorunda kalıyorlar. Mecburiyetten devam edenler ise asla verimli olamıyorlar.

Peki, nedir bu yöneticileri bu kadar hatalı kılan şey?

Nitelikli çalışanların işinden soğuması veya işten ayrılmaya karar vermesi, her şirket için yıkıcı bir süreçtir. Aynı zamanda maliyetlidir de. Aslında çoğu çalışan işlerini değil, yöneticilerini bırakır. Bunun farkında olmayan yöneticiler de her zaman çalışanlarını suçlar. Oysa hatalardan kurtulmak o kadar da zor değil.

Yöneticilerin yeni bakış açılarına ve ekstra çabaya ihtiyaçları var. Tabii her türlü sorumluluğu yöneticilere yükleyip onları da yerin dibine sokmak anlamsız olur. İşte bu yüzden, belki telafisi olur diye yöneticilerin yaptığı bazı hataları gün ışığına çıkarıyoruz.


1. Doğru Kişileri İşe Almazlar


Sıkı çalışan her personel, karşısında profesyonel bir ekip ve profesyonel bir yönetici görmek ister. Bazı yöneticiler, işini en iyi şekilde yapabilecek onca çalışan varken bazen hiç olmayacak kişileri işe alırlar. Burada bazen maaş miktarı, bazen de kişilik özellikleri devreye girer. Daha fazla maaş vermek demek, daha nitelikli insanlarla çalışmak demek aynı zamanda. Sırf kaşı gözü düzgün, oturmayı kalkmayı biliyor ve kibar bir insan diye herkes işe alınmaz. Maalesef bazı yöneticiler bu konuda duygusal davranıyorlar.

2. Performansı Ödüllendirmeyi Bilmezler


Her çalışan ödüllendirilmek ister. Yöneticiler de yüksek performans gösteren çalışanlarını bu durumda ödüllendirmeli. Ne yazık ki her zaman öyle olmuyor. Pozisyonda yükselme, maaşta iyileştirme ve takdir her çalışanın beklediği şeylerdir. Bunu görmezden gelen yöneticiler ise performansı gittikçe düşen çalışanlarla karşılaşırlar.

3. Çalışanlarına Kıymet Vermezler


İşinden ayrılan insanların pek çoğu, yöneticileri ile kurdukları kötü ilişkiden dolayı işlerinden ayrılmaya karar verirler. Yine pek çoğu, ayrılış nedenini farklı konulara bağlarlar. Bu da ciddi bir kısır döngüye neden olur. İyi yöneticiler, profesyonellik ile insanlık arasındaki çizginin ayrımının farkındadırlar. Çalışanlarına kıymet vermeyen yöneticiler, beklenen üretimden daha fazlasını asla alamazlar.

4. Çalışanlarını Aşırı Çalıştırırlar


Bu hatayı tekrarlayan yöneticiler, sadece çok (ama çok) çalışmanın kazanç sağlayacağını düşünürler. Nitelikli çalışanları, hiçbir şey aşırı çalışmak kadar mahvetmez. Sıklıkla çok çalıştırma tuzağına düşen yöneticiler, başarılı çalışanlara daha fazla yüklenirler. Bu da çalışanda bir cezalandırılma hissi uyandırır. Çok çalışmanın sonunda performans kaybı yaşanır. Kaldı ki zaten nitelikli hiçbir çalışan bu eziyete uzun süre katlanamaz.

5. Bağlılıklarını Takdir Etmezler


Bir girişim için müşteri sadakati kadar çalışan sadakati de başarı kriteridir. Çalışanlara sadece vaatte bulunan yöneticiler, takdir etmeyi göz ardı ederler. Oysa çalışanların sahip olabileceği en değerli şeylerden biri, yaptıkları işlerden ötürü takdir görmeleridir. Bağlılık dediğimiz şeyi dikkate almayan yöneticiler, ilgisiz ve saygısız bir profil çizerler.

Son söz: Yönetici olmak zor iş, başarabilene aşk olsun. 😊

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın