"Korkun seni mahkum eder,umudun seni özgür bırakır."
-Esaretin Bedeli
Büyükannesinin Reçelleriyle Girişimci Oldu
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Büyükannesinin Reçelleriyle Girişimci Oldu

  • 3 DK
  • 26-09-2017
  • 0 yorum
  • 856
Babaannelerinizin veya annelerinizin yaptığı reçellerin tadını unutabileniniz var mı? Peki bu reçellerin nasıl yapıldıklarına çocukken dikkat etmiş miydiniz?

Genç girişimci Fraser Doherty, daha 14 yaşındayken kafayı babaannesinin yaptığı reçellere takmış. Gerçekten de bir girişim fikrinin nereden geleceği hiç belli olmuyor. Doherty, bunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Doherty, ev yapımı reçellerin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra reçel yapıp komşularına satmaya başlamış. 16 yaşına geldiğinde ise reçellerine ‘’SuperJam’’ adını vermiş ve işlerini daha üst seviyelere taşımak istemiş.
“En büyük zorluk kendimi motive etmekti”
Doherty’nin hayalinde hep bunu yapmak vardı. “En büyük zorluk kendimi motive etmekti” diyen Doherty, reçel tariflerine olan inancını hiç yitirmedi. Tamamen doğal meyve kullanılarak yapılan bu reçelleri herkesin beğeneceğine kesin gözüyle bakıyordu. Öyle de oldu…

Genç girişimci, başarısına her adımda biraz daha yaklaştı. Kavanozların sayılarını artırarak büyük süpermarket zincirlerine girmeyi başardı. SuperJam, şimdi aralarında Tesco, Wal-Mart ve Waitrose gibi büyük şirketlerin de olduğu dünya çapında 2 bin süpermarkete reçel tedarik ediyor. SuperJam, yılda 3 milyon dolar ciro yapıyor. Doherty, 2007′nin Mart ayında büyük bir süpermarket zincirinin şimdiye kadarki en genç tedarikçisi unvanına sahip oldu.

Onu girişimci olmaya iten şey neydi?
Doherty, her zaman kendi işini kurmayı hayal etmiş. Çünkü etrafındaki yetişkinlerin yaptıkları işten zevk almadıklarını görüyormuş. Daha iyi bir yol olduğuna inanarak, ailesinin de desteğiyle SuperJam girişimini başlatmış.

Çilekli, ahududu ve kızılcıklı, yaban mersini ve frenk üzümlü olarak satışa sunulan SuperJam’lerin yanı sıra, sade ve gevrek fıstık ezmeleri SuperNuts ile kendi üretimleri Super Honey de alt ürün grupları arasında yer alıyor.SuperJam, İskoçya Ulusal Müzesi’nde “İkonik İskoç Markaları” başlığı altında sergilenmiş. Doherty’e “Yılın Küresel Öğrenci Girişimcisi” sıfatı da layık görülmüş. Doherty, bu sıfat için Kuzey Amerika dışında seçilen ilk kişi olmayı başarmış.

Doherty’nin iki kitabı da var
Doherty, bununla da kalmayıp SuperJam Cookbook yemek kitabı ile reçel yapma sırlarını dünya ile paylaşmış.Bir yıl sonra da girişimcilik hikâyesini anlattığı Super Business kitabını yayınlamış. Bu kitap da yukarıdaki yemek kitabı ile kısa sürede bestseller listesine girmiş.

SuperJam, aynı zamanda bakım evlerinde veya korunaklı konutlarda yaşayan yaşlı insanlar için “SuperJam Çay Partileri” yapıyor. Bunun yanında canlı müzik, dans ve çöreklerle birlikte İngiltere genelinde 125’in üzerinde etkinliğe ev sahipliği yapmış.Fraser Doherty, şu an 24 yaşında. 2010 yılından bu yana Londra Metropolitan Üniversitesi’nde girişimcilik üzerine konferanslar veriyor.

Fraser Doherty’nin fikrini ısrarla işe dönüştürme çabasının yeni girişimcilere örnek olacağını umuyoruz.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın