1. Birleşik Arap Emirlikleri “Yapay Zekâ Bakanı” Atadı!
Birleşik Arap Emirlikleri “Yapay Zekâ Bakanı” Atadı!
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Birleşik Arap Emirlikleri “Yapay Zekâ Bakanı” Atadı!

  • 20-10-2017, 20:59
  • 0 Yorum
  • 11 ay önce
Yapay zekâ her geçen gün gelişiyor. Bugünlerde gelişme aşamasında olsa da pek çok ülkede araştırmalar devam ediyor. Bu çalışmaların da elbette bir stratejisi var. Bazı ülkeler drone ve ödeme sistemleri üzerinde çalışırken, bazıları da robotlar üzerine kafa yoruyorlar.

Amerika’da yapay zekâ stratejik planı, Çin’de robot balık projesi, İngiltere’de otonom araç ve drone’lar, Almanya’da Endüstri 4.0, Güney Kore’de yapay zekâ yatırımları sürekli konuşuluyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise daha farklı şeyler oluyor.

Arap ülkelerinin gözbebeği olan Birleşik Arap Emirlikleri, yapay zekâdan sorumlu bakan atadığını duyurdu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin teknoloji alanında yaptığı atılımlara kulağımız alışkındı ama bu haber hepimizi şaşırttı doğrusu.

Birleşik Arap Emirlikleri, kabinesinde yeni bir pozisyon oluşturdu. Başbakan Sheikh Mohammed bin Rashid’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya bakılırsa, 27 yaşındaki Omar Bin Sultan Al Olama, BAE’nde “Yapay Zekâ Bakanı” olarak göreve geçecek. Peki, ne yapacak bu bakan?


Yapay Zekâ Bakanı Ne Yapar?
Daha 27 yaşında olan Omar Bin Sultan Al Olama’nın görevleri arasında yapay zekâ uygulamaları ve teknolojik gelişmelere uyum sağlanması yer alıyor. Aynı zamanda gıda güvenliğinden de sorumlu tutulacak olan Yapay Zekâ Bakanı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2070 yılına kadar teknolojik konuda yapacağı adımlar için aktif olarak çalışmalar yapacak.

Petrol Bir Gün Bitecek
Dünya durdurulamaz bir hızla değişiyor. Elektrikli araçların piyasaya hakim olmasıyla birlikte petrolün de değeri değişecek. Teknolojik alanda yaptığı yatırımlarla adından sürekli söz ettiren Birleşik Arap Emirlikleri, petrolün bir gün biteceği zamanlar için daha şimdiden hazırlıklara başladı.

Daha önceden BAE’nin yapay zekâya sahip robot polisleri görevlendirdiğini öğrenmiştik. Mars’ta kolonileşme gibi teknolojik açıdan hayati öneme sahip olan projelere de destek vermeyi ihmal etmeyen Birleşik Arap Emirlikleri, Arap ülkeleri arasında teknolojiye en çok önem veren ülkelerden biri olarak biliniyor. Hatta bu olaydan sonra, teknolojiye en çok önem veren ülke olarak anmamız hiç de abartılı olmaz.

BAE, eninde sonunda petrole ihtiyaç kalmayacağının farkında. Şimdi ellerinde para varken, dünya ülkelerinin teknolojilerini yakalayarak bu teknolojiyi geliştiren ülke konumunda olmayı hedefliyor.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

Bir fikrimiz var ve bir girişimde bulunmaya karar verdik. Çok güzel. Bu fikrimizle beraber çalıştığımız yerden ayrılarak işimizi ...

Kişisel Gelişim

Sizi daha iyi bir girişimci yapabilen, daha iyi üretkenlik sağlayan, daha net kararlar vermenizi sağlayan ve ekibinizle daha iyi ve kaliteli ...

Kişisel Gelişim

Herkes kendi fikrini hayata geçirdiğinde başarılı sonuçlar elde etmek ister. Ama kafanıza göre “bir başlayalım da sonrasına bakarız” ...

Kişisel Gelişim

Bir girişimci için yatırım almak, çölde vaha bulmak gibi bir şeydir. Ekosistemde özellikle yenilikçi fikirlere sahip olan girişimciler, ...

Girişimcilik

Günümüzde yeni iş fikirlerine sahip birçok insan bu fikirlerini realiteye dökemediğinden şikâyetçi durumda ...

Girişimcilik

Hamdi Ulukaya Girişimi’nden genç girişimcilere dünya pazarına giriş biletiGeçtiğimiz yaz başlatılan Hamdi Ulukaya Girişimi destek ...

home search notifications 1 person