1. Birden Fazla Alana Yönelme Hatası
Birden Fazla Alana Yönelme Hatası

Birden Fazla Alana Yönelme Hatası

  • 24-08-2017
  • 0 Yorum
Teknoloji bize pek çok alanda, minimum maliyet ile maksimum kazanç sağlama imkanı sunuyor. Söz konusu bu imkan bizi girişimcilikte başarıya ulaşmamızı engelleyen hata olan birden fazla alana yönelme hatasını yapmamıza neden oluyor.

Peki birden fazla alana yönelmek neden hatadır ve bize ne gibi kayıplara neden olur bunlara beraber bakalım.

İş Gücü Kaybı


Dünyaca ünlü, büyük başarılar elde etmiş girişimlere baktığımızda hep bir ismi en ön planda görürüz. Hatta o girişimin bir kişi tarafından hayata geçirildiğini ve başarıya ulaştığını dahi zannedebiliriz. Fakat işin rengi öyle değildir. Zira hemen hemen bütün başarılı girişimler en az 2 kişinin ciddi çabalar sarf etmesi vesilesiyle hayata geçişmiş ve başarıya ulaşmıştır. Apple 'ın başarısında kilit rol oynayan Steve Jobs 'ın yanı sıra Steve Wozniak 'tır. Microsoft hayata geçirilirken Bill Gates 'in yanında Paul Gardner Allen vardı. Google, Sergey Brin ve Larry Page tarafından kuruldu. Facebook dediğimizde aklımıza Mark Zuckerberg gelir ama Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Chris Hughes gibi isimler olmasa belkide bugün dünyanın en büyük sosyal medya platformu olamazdı.

Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Fakat odaklanılması gereken ana nokta, birden fazla ismin aynı proje için ciddi çaba sarf etmesi sonucunda başarıya ulaşmış olmalarıdır. Dolayısıyla, bir proje birden fazla kişinin sürekli çalışması sonucunda başarıya ulaşabiliyorken, bir ya da iki kişinin birden fazla proje ile uğraşması başarısızlığa ulaşmasına neden olmaktadır.

Zaman Bölünmesi


İş gücü kaybı maddesiyle hemen hemen aynı mantığa sahip bir diğer unsur ise zaman bölünmesidir. Bir projeyi hayata geçirdikten sonra kısa sürede başarı elde etmek için ya çok ciddi paralar harcamanız (ki harcanan paraya nazaran elde edilen kazanç az olacağı için bunu başarı olarak nitelendirmek zordur) ya da milli piyango talihlisinden daha fazla şansa sahip olmanız gereklidir.

Bir projenin başarıya ulaşması için standart olarak kabul edilen süre 1 yıldır. Pek çok bilinçli girişimci, girişimlerini hayata geçirdikten sonraki 1 yıldan ciddi anlamda medet ummaz hatta bu süreyi zarar olarak kabul ederek girişimini hayata geçirir. Tabi bu süreyi kısaltan unsurlar da vardır. Örneğin sattığınız ürün ya da hizmeti satın alacak çok sayıda tanıdığınız vardır. Girişiminizi hayata geçirdikten sonra ürün ya da hizmetinizden bahsettiğiniz herkes kısa sürede sizden alım gerçekleştirebilir. Bu sayede dikey bir kazanç endeksine sahip olabilirsiniz. Fakat sıfırdan, arka plan çalışması yapılmamış bir girişimde kazanç elde etme süresi biraz uzundur.

Dolayısıyla birden fazla proje ile uğraşmanız, ilgili projelerin başarıya ulaşmasını zorlaştırır. Birden fazla proje ile uğraşan kişiler görmektedir ki, hangi proje ile daha uzun soluklu ilgilenilirse o proje daha fazla kazanç getirmektedir.

Maddi Kayıplar


Maddi Kayıplar

Hemen hemen bütün girişimler maddiyata ihtiyaç duyar. Alt tarafı bir bilgisayara sahip olup, bir alan adı ve barındırma hizmeti alarak çok cüzi miktarlarda bir girişimi hayata geçirmiş olabilirsiniz. Fakat o girişimi ileri seviyelere taşımak, başarıya ulaştırmak için az ya da çok maddiyata ihtiyacınız vardır.

Söz konusu maddiyat pazarlama giderleri, lojistik ve benzeri giderler olabilir. Eğer ki bu maddiyatı bir proje yerine birden fazla projeye harcarsanız kazancınızda bölünür. Üstelik toplamda kazanacağınız para, bir projeye harcadığınız paranın neticesindeki kazancınızdan daha az olur. Günümüzde pek çok büyük firma, kendi bünyesindeki farklı isimlere pazarlama ve benzeri harcamalar yapmaktansa, tüm markaları bir çatı altında toplayıp, aynı isme yatırım yapmaktadır.

Odak Kaybı


Odak Kaybı

Üniversiteye giriş ve benzeri sınavlarda hemen hemen hepimiz ön sayısal bölümü sonra sözel bölümü çözmekteyiz. Bir soru sayısal, bir soru sözel bölümden soru çözen kişi herhalde yok denecek kadar azdır. Bunun başlıca nedeni de hiç şüphesiz odaklandığımız alan ile alakalı. Zira sayısal konulara odaklanmışken sözel konulara çözüm üretmek çok daha zordur.

Aynı mantık ile bir projenin geliştirilmesine odaklanılması durumunda, o projeden bağımsız başka bir proje için çalışmakta pek mümkün olmaz. Kendisi için çalışılmayan projede ilerlemiyor, yerinde sayıyor demektir.

SONUÇ


Netice olarak bir projenin başarılı olması için gereken ana unsurlar arasında odaklanmak, o proje için sürekli olarak çalışmak, maddi ve manevi yatırım yapmaktır. Bu gereksinimleri birden fazla proje için harcamak, bir projenin başarıya ulaşmasını ya geciktirir, ya zorlaştırır ya da başarılı olamamasına neden olur.

Elbette birden fazla proje içinde çalışılabilir. Fakat birden fazla proje için çalışmadan önce en azından bir tane projenin oturmuş ve başarıya ulaşmış olması gereklidir. Bu sayede diğer projeler için maddiyat ve iş gücü bulmak kolaylaşır.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon
Yeni bir girişiminiz varsa halletmeniz gereken sayısız şey vardır. “Yapılacaklar listesi” devasadır ancak bazıları daha öncelikli ve ...
Girişimcilik
İş dünyası kendi içerisinde dinamikleri olan, bu dinamiklerin ise sektörel bazda çeşitlilik gösterdiği, kendine has döngüsü ile ...
Girişimcilik
Sosyal medya sitesi denildiğinde hepimizin aklına Facebook, Twitter gibi yabancı sosyal ağlar geliyor değil mi? Oysaki tamamen Türk yapımı ...
Girişimcilik
Teknolojinin hızına zor yetişirken, her gün hatta her dakika yepyeni bir şeyle karşılaşırken yeni girişimcilerin adından söz etmeyi ...
Girişimcilik
Bir girişimciyi girişimde bulunmaya iten sebeplerin başında hiç şüphesiz çok para kazanma beklentisi gelir. Çünkü başarılı ...
Girişimcilik
LinkedIn, günümüzde işveren ile iş arayanı bir araya getiren mesleki sosyal ağlardan en ön plana çıkan platform. Özellikle birçok ...
home search notifications 1 person