Bir Girişimde Bulunmadan Önce Muhakkak Sizde Bulunması Gereken 4 Unsur

Bir Girişimde Bulunmadan Önce Muhakkak Sizde Bulunması Gereken 4 Unsur

  • 4 DK
  • 08-05-2018
  • 0 yorumlar
Bir fikrimiz var ve bir girişimde bulunmaya karar verdik. Çok güzel. Bu fikrimizle beraber çalıştığımız yerden ayrılarak işimizi kuracaksak ve yolumuzun başında ise bazı temel unsurların bizde olduğundan emin olmamız lazım.

Bu temel unsurları bulundurmayan, ya da kendini bunlara göre hazırlamayan çoğu girişim maalesef hüsranla sonuçlanıyor.

Girişimde bulunmanın ana amacı tabii ki para kazanmak. Yüksek meblağlar kazanabilmenin en hızlı yolu iş kurmak olduğu için çok fazla insan bu yola başvurabiliyor. Diğer türlü yüksek bir yönetici olmayı bekleyip ondan sonra yüksek meblağlar kazanabilirsiniz.
Bu uzun yol yerine kestirmeyi seçiyorsak işte şu temel 4 unsur bizde bulunmalı ki, kestirmede yolumuzu kaybetmeyelim.

1. Yoğun Takvime Hazır Olmak


Bir Girişimde Bulunmadan Önce Muhakkak Sizde Bulunması Gereken 4 Unsur

Bazı girişimcilerin çalıştığı yerden ayrılarak kendi işlerini kurma sebebi önceki işyerinde sürekli fazla mesai yapması oluyor. “Burada fazla mesai yapıp başkasına kazandıracağıma kendi işimde bu kadar çalışır daha çok kazanırım” şeklinde düşünülüyor. Aslında çok doğru bir düşünce. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız ve kendi işinizde daha çok çalışmaya hazırsanız öndesiniz demektir.

Ama aksine çok çalışmamak için kendi işinizi kurduysanız yanlış yola doğru saptınız demektir. Çünkü çok para kazanmak istiyorsak haliyle çok çalışmak gerek. Hele ki kendi işimiz olduğu için başkasının işinde çalışacağımızdan daha çok efor sarfetmemiz gerek.

2. Yaptığın İşi Tutkuyla Yapabilmek
İnsan başkasının işinde çalışırken işini güzel yapabilir. Ama tutkuyla yapmak zorunda değildir. İşin gereklerini yerine getirir ve görevleri teslim eder. Bu normal bir durum.
Ancak iş kendi işinizse durum farklı. Kendi işinizi sevmeniz ve yaparken zevk almanız gerek. İşinizi bitirip son halini karşınıza koyduğunuzda sizi tatmin etmesi gerek.

Basit bir al-sat işi için de bu geçerli, çok büyük projeleri hayata geçirirken de bu böyle.
Eğer bu tutku sizde yoksa da işinizi tutturup başarılı olabilirsiniz. Ama gerçek başarılar bu şekilde işine tutku ile bağlı girişimcilerden çıkmaktadır.

3. Kötü Günlerin Geleceğini Bilmek
Hayatta herkes kötü günler yaşar. Kötü gün yaşamayan bir kişi bile yoktur. Bu kötü günlerin her zaman önümüzde ve güzel günlerle beraber arka arkaya bizi karşılayacağını bilmemiz gerek. Buna kendimizi psikolojik olarak hazırladıktan sonra artık maddi olarak hazırlama zamanıdır.

Maddi olarak hazırlanmak için kenarda kötü gün parası bulundurmak gerekiyor. Belki altın veya dövize yatırılmış, kenarda unutulmuş olarak bırakılan bir miktar para.
Yani hesabınızı döndürdüğünüz paranın haricinde olmalı bu. Çünkü hesabınız bir yerde tıkanabilir. Gün gelir borç almanız gerekebilir.
Öyle bir gün geldiğinde de kendinizden borç alın. Kenardaki paradan ihtiyacınız kadar alın. O para yatırım için değil ama bunu unutmayın. O para kötü gün için.
Kötü günler geçtiğinde de kendinize olan borcunuzu ödeyin ve en az aldığınız kadar parayı tekrar kenara geri koyun.

4. Sabırlı Olmak
İşler üst üste gelebilir. Sorunlar da üst üste gelebilir. İşte olacağı vardır ya, zaten sorun geldiği zaman hep üst üste gelir.
Böyle sorunlar üst üste size doğru gelirken her zaman onları göğüslemeye hazır olmanız gerek. Onların üst üste gelmeniz sizin daha çok onların altında ezilmeniz demek.

Bu zor günlerde eğer sabredip düzenli şekilde çalışarak devam edebilirseniz sorunları çözeceksiniz ve neticesinde bu işinizden hayal ettiğiniz gibi güzel paralar da kazanabileceksiniz, diğer istediklerinizi de gerçekleştirebileceksiniz.
Ama sorunlar geldiğinde muhakkak sabırlı olmasını bilmeli ve kendimizi bu şekilde gelecek sorunlara karşı hazır etmeli.
YORUMLAR