"ders alınmış bir başarısızlık, başarı demektir."
-Malcomb S.Forbes
Beytullah Aksoy ile Girişimcilik ve İş Hayatına Bakış Açısı

Beytullah Aksoy ile Girişimcilik ve İş Hayatına Bakış Açısı

  • 6 DK
  • 06-04-2020
  • 1 yorum
  • 1K

Türkiye’deki potansiyeli yüksek alışveriş merkezi sektörüne yeni bir soluk getiren Mallmark’ın Genel Müdürü Beytullah Aksoy, fark yaratacak özel projeleri anlattı. Kariyerine ilk olarak Procter & Gamble (P&G) firmasında başlayıp ardından inşaat geliştirme ve ticari pazarlama sektöründe sürdürmüş olan Aksoy, bağımsız sektörlerde çalışmanın iş hayatına yenilik katabilecek avantajlardan bahsetti. Bireyin bir alanda uzmanlaşarak bir yere gelebileceğini düşündüğünü, multidisipliner alanlarda, farklı sektörlerde çalışmış olmanın iş hayatına daha büyük katkı sağlayacağını not etti.

 Aksoy, bize verdiği özel söyleşide, bir AVM’nin doğru yönetilmesi ve başarılı olması açısından daha iyi adımlar atmasını sağlayan deneyimlerinden bahsetti. Aksoy AVM’ci olduğunda P&G hızlı tüketim olmasından ötürü marketlerden ve perakendelerden neler talep ettiğini bildiğini aktardı. Dünya, tek bir sektörde uzmanlaşsın modelini kenara koyduğunu ve mümkün oldukça farklı sektörlerde tecrübesi olan insanları bir araya getirdiğini ifade etti.

 Farklı sektörde çalışan bireyin başka bir sektörde yer alabileceğini dile getiren Aksoy, “Uber isimli firmanın kullandığı hiçbir araç yok fakat Uber’in başına limuzin şirketinin CEO’su değil Expedia isimli internet firmasının CEO’su transfer edildi. Bunun nedeni ise önemli olan o sektördeki çalışanların yapacağı stratejiler değildi.” diyerek işi anlamanın bir bütün olduğuna değindi.

 Aksoy, iş hayatına ve işin geneline olan bakış açından söz ederek, “Bireyin sektör dışından gelmesi basit görünen ve yıllardır gelenekselleşmiş konulara daha kolay çözümler getirebilmesini sağlıyor. Dolayısıyla yarın limon satabiliyor olacağımı, üretimle ilgili herhangi bir sektöre girebileceğimi, makine alanında da yer alabileceğimi ancak işin geneline olan bakış açımla anlatabilirim” dedi.

 Farklı sektörleri içinde barındıran danışmanlık firmalarını örnek veren Aksoy, danışmanlık firmalarının yaptığı iş itibariyle 5-10 tane sektörü gördüğünü ve o sektörlerden insanları bir araya getirdiğini, o insanları transfer ettiklerini ve onları daha değerli insan kaynağı olarak gördüklerini açıkladı.


“Türkiye’de 11 tane, yurtdışında 4 tane Mallmark AVM projemiz yer alıyor”

 Mallmark alışveriş merkezlerini diğer alışveriş merkezlerinden ayıran özelliklerden ve projeleri hayata geçirirken ne gibi beklentiler içinde olduklarını paylaşan Aksoy, projelerin kendileri için karlı ve uygulanabilir değilse orada olmalarının bir anlamı olmadığını, Türkiye’de 450 tane AVM’nin sadece 11 tanesinin ve yurtdışında 4 tanesinin içinde olduklarını söyledi.

 Başarılı olmak için 450 AVM’nin sadece içlerinden bazılarını seçiyoruz, çünkü; başarılı olmak istiyoruz, diyen Aksoy, “Bizim projeler genelde şehrin merkezinde oluyor, şehrin kalbinde, nefes aldığı yerde olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz; bu bizim birinci prensibimiz. Anadolu şehirlerinde insanlar 15-20 dakika dışarıya çıkmıyorlar, şehrin 5 dakika mesafesinde bir AVM olsun istiyorlar. Lokasyon bizim için çok önemli ve birçoğunu lokasyonundan dolayı reddettiğimiz oluyor. Bunun nedeni, gelecekte bundan yaklaşık 10 yıl sonra insanların şehrin dışındaki AVM’lere gitmeyeceğini, buralardan alışveriş yapmayacağını, insanların tekstil ürünlerini AVM’lerden almayacaklarını, modern zamanlarda da kentlerde insanların birbirini görme, piyasa yapma ihtiyaçlarının hep devam edeceğini düşünüyoruz.” diye sözlerini kaydetti.

 Aksoy, yetişkin eğlencesinde ciddi büyüme beklediklerinin altını çizerek, dünyada yetişkin eğlencesinin ağırlığının arttığını, yakın zamanda katıldıkları ATRAX isimli eğlence ve rekreasyon teknoloji fuarında, dünyada eğlence alanlarında neler olduğunu gözlemleme fırsatı bulduklarını ve bu teknolojilerden bazılarını projelerinde uygulayabileceklerini gerektiğine değindi.


“Rekabetin oluşması tüketiciyi belli bir olgunluğa getiriyor”

 Sektördeki rekabetle nasıl başa çıktıklarını anlatan Aksoy, “İnsanlar AVM’ye gittiğinde yenilik sunuyor muyuz? Bunu iyi kontrol etmemiz gerekiyor. Biz rekabeti seviyoruz, rekabetin oluşması aslında tüketiciyi belli bir olgunluğa ve seçici hale getiriyor. Günümüz dünyasında biz hepimiz kişinin cebindeki parayı almaya talibiz, kişi bu parayı başka yerde harcadığı durumda da rekabet halindeyiz, dolayısıyla rekabetin tanımı artık çok geniş ve bu durumda hep daha iyi olmak zorundayız.” dedi.

 Aksoy tüketicinin sadakatini vurgulayarak, eskisi gibi tüketici sadakatinin söz konusu olmadığını, hiç kimsenin bir markaya bağlı kalmadığını, her sabah yeniden müşteriyi kazanmak zorunda olduklarını ve bunu yapmadıkları taktirde müşterinin de sadık kalmasını bekleyemediklerini belirtti.

 Son dönemlerde artan online alışverişin AVM’leri nasıl etkilediğine işaret eden Aksoy, “Online alışverişin AVM’leri etkilediğine emin değiliz, alışveriş merkezlerinin cirolarına baktığımızda bir kayıp yok, birlikte büyüyorlar diyebiliriz ama online alışveriş çok hızlı büyüyor. 2016 yılında bugünün yarısı kadar online alışveriş yapılıyordu, 3 yılda 2’ye katlandı, bu muazzam bir büyüme fakat AVM’lerin böyle bir artışı yok, stabil olarak artıyor. Online alışverişin AVM’lerin cirosunu etkilediğini söyleyemem ama tekstil ürünlerini etkilediğini söyleyebilirim.” diye konuşmasını sürdürdü.

 Aksoy, insanların alışveriş bağımlılığıyla ilgili motivasyonlarını nitelendirerek, alışveriş yapma güdüsüne dair 50’nin üzerinde motivasyonun varlığını, özellikle kadınların kendi paralarını kendileri kazanıyor olmasının bunu alışverişte özgürce harcayabilmeleri ve iş hayatına dahil olması alışverişe doğrudan etkili olduğunu savundu.

 Maruz kaldığımız pazarlamacıların tüketici davranışına etkisini eleştiren Aksoy, “Bir bloggerin kullandığı ürünü havalı olduğu için satın alan insanlar var ya da havalı olduğuna dair pazarlama faaliyetine maruz kalmış oluyor. Hepimiz bir şeylere maruz kalıyoruz, bunlar da bizim tercihlerimizi belirliyor” diyerek, bu konuda önlem almak istiyorsak maruz kaldığımız şeyleri değiştirmeliyiz diye sözlerine ekledi.

"Beytullah Aksoy ile Girişimcilik ve İş Hayatına Bakış Açısı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
1
https://gezivego.com/
Gezivegotr Gezivegotr 5 ay önce
Yanıtla
Instagram
Takip et