"Kaybetmekten korkma! Bir şeyi kazanmak için, bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin!"
-Fatih Terim
Betül Kacar: İstanbul’dan NASA’ya Uzanan Başarı Hikâyesi
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

Betül Kacar: İstanbul’dan NASA’ya Uzanan Başarı Hikâyesi

  • 4 DK
  • 15-03-2018
  • 0 yorum
  • 3K
Betül Kacar’ın hikâyesi pek çoğumuz gibi İstanbul’da başladı. Fakat bu hikaye tamamen farklı bir yol izleyerek yönünü ABD’ye ve dünyanın en köklü üniversitelerine çevirdi. Betül Kacar, NASA Genç Araştırmacı ödülünü alan ilk Türk kadın bilim insanı olarak tarihe geçmeyi başardı. Aslında onun yolculuğu azim, yılmadan çalışma ve istediklerinin peşinde koşma hikayesi.

Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü’nde akademik hayatına başlayan Kacar bile ilk zamanlarda dünyanın en saygın kuruluşlarından biri olan NASA’dan ödül alacağını düşünemeyebilirdi. Kacar, hayat hikâyesini anlatırken Kimya bölümünün asla ilk tercihi olmadığını söyledi. Fakat bölümü fırsata dönüştürebileceğini fark ederek oldukça önemli başarılara imza attı. Aslında izlediği bu yol girişimciler ve girişimci olmak isteyen gençler için de oldukça önemli. Fırsatları değerlendirme ve kazanç sağlama azmi Betül Kacar’ın hikâyesinde de ön plana çıkıyor.

NASA Genç Araştırmacı Ödülünü Betül Kacar Aldı


Betül Kacar: İstanbul’dan NASA’ya Uzanan Başarı Hikâyesi 1

Betül Kacar, Türkiye’de eğitimine devam ettiği sırada önüne çıkan her fırsatı değerlendirdi. ABD’nin saygın kuruluşlarındaki çalışmalarda yer alması da Türkiye’de düzenlenen farklı uluslararası konferanslara ve etkinliklere katılmasına bağlı. Girişimcilikte olduğu gibi fırsatlardan kazanç sağlayana kadar bir süre gönüllük esasına dayalı çalışmalar yapmak oldukça önemlidir. Kacar da uluslararası konferanslara gönüllü olarak katılarak kendisini okuduğu alanda sürekli olarak eğitti.

Aynı zamanda insanların sorunlarına çözüm getirebilme fikri de Betül Kacar’ın motivasyon kaynaklarından bir diğeri oldu. Benzer şekilde farklı alanlarda çalışmalar yaparak insanların faydalanabileceği veya yaşam standartlarını yükselten çözümler sunmak pek çok bilim insanın ve girişimcinin temel motivasyonları arasında yer alıyor.

Astrobiyoloji Alanında Uluslararası Başarı


Betül Kacar: İstanbul’dan NASA’ya Uzanan Başarı Hikâyesi 2

Arizona Üniversitesi’nden profesörlük teklifi alan Betül Kacar, aynı zamanda Tokyo Teknoloji Enstitüsünde yardımcı doçent kadrosuyla araştırmalarını sürdürüyor. NASA’dan aldığı bursla astrobiyoloji çalışmalarına başlayarak Harvard Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak bu çalışmalarına devam ediyor. Betül Kacar, önüne çıkan fırsatları değerlendirerek kendisini başarıya götüren bir yol çizmeyi başardı. Verdiği röportajlarda da belirttiği gibi bilimsel alandaki başarısını tamamen çok çalışmasına borçlu. Bu açıdan da kendisi gibi başarılar elde etmek isteyen gençlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Betül Kacar: İstanbul’dan NASA’ya Uzanan Başarı Hikâyesi 3

Son olarak, sözü Betül Kacar’a bırakalım:

“İstanbul doğumluyum. Ailem Giresun Bulancaklı. Çocukluğum Giresun Bulancak’ta geçti. Üniversitede Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü’ne girdim. Kimya bölümü okumak istemediğim bir bölümdü fakat bir şekilde denk geldi diyelim. Ama ne ile karşılaşırsam daha pozitif bir şekilde, hayatımda bunu nasıl bir fırsata dönüştürebilirim diye düşünerek yaşamaya çalışıyorum. Genelde yapım böyledir, o zamanlar da böyleydi. Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye’de kimya bölümünde okurken, Türkiye’de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.”
"Betül Kacar: İstanbul’dan NASA’ya Uzanan Başarı Hikâyesi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et