"karanlığa söveceğine, kalk bir mum yak!"
-Konfucyus
Basit Fikirler Başarılı Olabilir Mi?

Basit Fikirler Başarılı Olabilir Mi?

  • 4 DK
  • 04-09-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Aklına bir fikir gelen her insan onu hayata geçirmeden yada hayata geçirmeye karar vermeden önce uzunca bir düşünme ve araştırma aşamasına girer. Bu proje daha önce yapılmış mıdır? Yapılmışsa nasıl yapılmıştır ve insanlar tarafından yeteri kadar kullanılmış mıdır? Benim fikrimden fazla ve eksik yanları nelerdir? Ve bu araştırmalardan sonra - eğer fikir basit bir fikir ise- ‘acaba yatırımcılar tarafından desteklenmeye layık görülür mü?’ sorusu gelir.

 

Kendine sorduğu bu sorunun cevabını evet verirse bir çok girişimci tam da bu aşamada projesinden vazgeçer ve böylece bir proje daha ‘Başlamadan Biten Projeler’ dolabında ki tozlu raflara kaldırılır. Oysa ki biraz sonra size örneklerle anlatacağımız projelerin basitliğini gördüğünüz zaman şaşırıp kalacaksınız. Üstelik bu basit projeler sahiplerine milyon dolarlar kazandırmaya devam ediyor.

 

İşte basit ama girişimcisini zengin eden projeler;

 

Sütyen Yıkama Topu: BraBalls
 

Vietnam asıllı Kieu Phan her yıkmada yıpranan sütyenlerini gördükçe artık bu durumdan sıkılmaya başlamıştı. Çünkü sütyenlerini çamaşır makinesinde yıkadıkça sütyenler genişliyor ve yapısını kaybediyordu. Ya sütyenlerini uzun zaman harcayıp elde yıkaması gerekiyordu yada bir kaç kez makinede yıkadıktan sonra atmak zorunda kalıyordu. Bunun üzerine sütyenlerin şeklinin bozulmadan yıkanabilmesi için bir çözüm olup olmadığını araştırdı.

Sonra işe koyuldu ve ilk sütyen yıkama toplarının prototiplerini geliştirdi. İstediği sonucu alabilmek için bir çok testler yapan Phan, 6 yıllık bir çabanın sonunda Amerika ve Kanada’da güzel satış rakamları olan bir şirketin sahibi oldu.

 

 

Kollu ve Cepli Battaniye: The Slanket
 

2000’li yıllarda soğuk bir kış günü üniversite yurdunda kalan Gary Clegg uyku tulumu içinde televizyon izlerken kanal değiştirmek için sürekli kolunu dışarı çıkarmasından şikayetçi olarak kollu bir battaniye fikri kafasında canlandı. Bu fikrinin ilk prototipini annesine diktirdi. 2004 yılında kardeşinin de desteği ile seri üretim için çalışmalara başladı. Slankes ismini verdiği bu ürün öyle bir başarı elde etti ki Snuggies isimli daha az maliyetli bir rakip ürün piyasaya sürüldü.

Gary şirketini kurduktan 5 yıl sonra yani 2009 senesinde 7 milyon dolarlık bir servetin sahibi olmuştu.

 

 

Kırmızı Ayakkabı Taban Etiketleri: Rosso Solini
 

İrlanda’lı Tara Haughton bu aşırı basit fikri keşfettiği zaman sadece 16 yaşındaydı. İspanya’da ailesiyle beraber bir düğüne katılan genç kız yeni aldığı ayakkabısının tabanında sökülen etiketin yerine kırmızı bir konfeti yapıştığını gördü. Ve bu görüntü oldukça hoşuna gitti. Ertesi gün kırmızı yapışkanlı bir kağıt alarak ayakkabılarının tabanını tamamen kırmızıya çevirecek bir kısmını kesti. Böylece ilk etiketlerini oluşturmuş oldu.

Bu projeyi fikir aşamasında bırakmayıp Rosso Solini isimli kendi şirketini kuran Haughton kısa zamanda büyük başarı elde etti ve şu anda 20’den fazla ülkede satış yapmaya devam ediyor.

 

 

"Basit Fikirler Başarılı Olabilir Mi?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et